Vapnenačko kamenje

elim

Member
17 Novembar 2005
60
0
6
www.akvarijske-ribe.com
Vapnena?ko kamenje

Prvo.... skoro pa je jedan. Spava mi se i pol sata traim kamo da svrstam post. Eto ga tu, pa ako je promaen, molim za razumijevanje. :roll:

Prije o to kupim ono zgodno i skupo vapnena?ko kamenje namijenjeno ciklidima i otkrijem kako je nepodobno i bacim ga, moda netko zna koliki mu je utjecaj na parametre vode.

E sad... koliki kamen?i?? Neka osrednja do pove?a gromada ;) Litraa...112

Napominjem da imam ina?e i RO, ... mogla bi se ev. srediti kombinacija RO-a i vapnenca... pa nek mi ribulje ice u tome? hmmmmmm :oops:

Ne znam...zgodno mi je to, ap pitam
 
Naravno da ce takav dekor kao sto je vapnena?ko kamenje ili kako je jos poznato kod nas "siga", "sedra" i sl., uticati na parametre u vodi.
Vapnena?ko kamenje u sustini je cist kalcijum karbonat (CaCO3) i dobro nam je poznata metoda povecanja stepene trdoce uz pomoz ovih materijala koje postavljamo u filtere kako bi dobili tvrdu i baznu vodu. Kao sto se treset u filteru koristi za snizavanje pH vrednosti ,isto tako i koralni pesak ima ulogu povecanja pH vrednosti. :wink:

Koliki ce biti parametri (pH i kH ) u takvom akvarijumu gde je to kamenje ,tesko je precizirati. Tu su testeri sa kojima pratimo parametre vise puta u toku dana u odredjenom vremenskom periodu i sa dobijenim rezultatima dalje gradimo zeljene parametre. :wink:
 
Hvala ti Faun?e, od srca! :wink: Ali sve to ja vie-manje (s naglaskom na manje :lol: ) otprije znam. Mene zanima neki konkretan odgovor, ako se ve? netko naao u istoj situaciji :?: ... da ne kupujem bezveze ako ne ide
 
Lepo ti je covek rekao, nemoj bacati pare. Neces biti zadovoljna. Cemu onda RO ako ces posle uneti to u akvarijum. Bolje im onda sipaj cesmovachu i baci testere. Ovo kamenje ume biti jako lepo i privlacno ali ipak nije vredno drzanja obzirom na probleme koje ti moze napraviti. Posebno gledano na vrste riba koje ti drzis.
Tesko je reci koje posledice moze imati i do koje mere ce se rastopiti u vodi, dokle ce podici KH,PH . To zavisi od mnogo stvari, od sastava tog kamenja, ph vrednosti u aq, dodavanja CO2...
Kapiram da je tesko naci pravu dekoraciju za akvarijum, ja sam kamen za oskarijum trazio godinama...na kraju ga dovukao do kuce sa udaljenosti 250km rizikujuci da mi prilepe etiketu "cudaka". :lol:
A i to mi je delovalo kao manje cudno nego da odem u radnju i kupim kamen "na kilo".
Znaci drzi se uvek onoga "kap kiseline na kamen, pa ako radi nije dobro".
 
Hvala vam de?ki :-* MODA vas i posluam.... (ala... ma skoro da ste me uvjerili) samo...ja sam vam jedan curetak koji ?e i glavom kroz zid ne bih li dobila ono to elim, tj. to me zanima.

Zato se nemojte ?uditi osvane li za koji dan na forumu zaklju?na tema o utjecaju kamenja na sastav vode... Samo da imam "opipljiv" dokaz o (ne)mogu?nosti dranja istog ;) . Kako stvari stoje, izgleda da je sve protiv moje male elje :lol: