Venus Flytrap

boban

Osnivača sajta
Staff member
9 Avgust 2003
5,599
329
83
New Plymouth New Zealand
www.beke.co.nz
Dionaea muscipula - Venus Flytrap je biljcica koja me je fascinirala i to traje i dan danas. Vrlo je neobicna i prosto je neverovatno kojom se brzinom listovi zatvaraju. Na zalost to nije biljka sa kojom mi mozemo da se igramo i da testiramo njeno otvaranje i zatvaranje. Ti listovi su sposobni da se otvore i zatvore samo nekoliko puta pre nego sto uginu bilo da se radi o uspesnom lovu ili neuspesnom.
Hrani se dosta jednostavno, insekt ili dva na mesec dana koji se ubaci u tu zamku i to samo ako biljka nije nista ulovila sama.
 

Attachments

  • DSCF8318.jpg
    DSCF8318.jpg
    32.7 KB · Pregleda: 10
  • DSCF8323.jpg
    DSCF8323.jpg
    37 KB · Pregleda: 7
E stvarno interesantna biljka. Neki tip biljke mesozderke ili muholovke. Interesantan nacin ishrane a jos interesantniji izgled. Stvarno imas sta videti na tom tvom Novom Zelandu, i videti i imati...:mrgreen:
Tako nesto imati na balkonu i u vrtu bi bilo veoma lepo. Neznam nista o njenoj zahtevnosti ali sto se tice klime, bar na NZ, to ne moze biti prepreka. Ovde bi verovatno bilo problema sa njenom ishranom u zimskom periodu kada nema insekata.
Primerci mesozderki su i ovde dostupni, ali neke druge vrste. Mada je moguce da ima i ove koju si prikazao.
 
zanima me, Bobane, kako si rekao da se zatvori svega 2-3 puta i onda ugine, što biljka ili samo listovi koji love pa narastu novi? Ustvari pitam, da li je trajnica (duži niz godina) ili je sezonska, kratko živi?
Slažem se s Mirkom, vi stvarno imate čuda i čuda na tom Novom Zelandu
 
U Srbiji rastu neke vrste mesozderki - muholovka (rodjaka Bobanove biljke), rosulja... narocito su brojne na tresetistima oko Vlasinskog jezera. Ove vrste su prilagodjene nasim uslovima u toj meri da se ne preporucuje drzanje u stanu, pogotovo ako ima centralno grejanje. Kod muholovki listovi se suse posle nekoliko "ulova". Osusene zamenjuju novi.
 
Nisam znala da su toliko rasprostranjene kod nas. Potrazila sam malo o tim biljkama i zaista su interesantne i po oblicima i bojama. Ne bi bilo lose imati tako nesto u kolekciji cveca koju skoro svaka kuca ima. Bez obzira na zahtevnost, uvek im se moze pruziti minimum nekih uslova da mogu preziveti.
Jasenka ajmo nabaviti po jednu...pa da imamo utisak da smo na NZ...valjam_se
 
Nije to biljka sa NZ-a ona je amerikanac pa ako je nabavis ima da se osecas kao da si u Karolini :)

Biljka se vrlo lako gaji i terarijum je kao stvoren za to. Odrzati par insekta tokom zimskog perioda ne bi trebao da bude problem pogotovo sto to moze da bude bilo sta sto je dovoljno veliko ali ne preteranu.

Nakon nekoliko zatvaranja ti listovi uginu a ne biljka. Tada pocnu da rastu novi i koliko sam video jedna biljka ne moze da ih ima vise od sedam. Koliko je zivotni vek biljke to nisam gledao a nije ni bitno jer se ona razmnozava tako da uvek ima novih izdanaka. Ova moja je u stvari skup od tri jedinke jer ima oko dvadeset listova. Tako se i vidi da su nove prisutne.
 
Ovo je tvoja biljka? :ebote:

...neko je poceo da se bavi cvecarstvom i postao dobar domacin....samo koja li je namena te biljkice, da uhvati i pojede nesto interesantno????:ebote:

valjam_sevaljam_se
 
Pa nevidim nista neobicno u tome da se gaji i poneka biljka u stanu. Svi mi to imamo pa cak i oni koji su bez dvorista i baste.

Namena te biljke? Valjda je to bozija volja pa stoga i ima neku namenu kao i sve ostalo zivo. Meni se samo dopada pa je zato i imam. Nije to nista posebno, samo je stvar ukusa.
 
Evo da osvezim ovu moju temu u vezi ove biljke jer sam u medjuvremenu nabavio jos par biljaka koje se isto tako bave lovom insekta i tako polako nastaje kolekcija.

Sarracenia hybrid
 

Attachments

  • DSCF5449.jpg
    DSCF5449.jpg
    25.4 KB · Pregleda: 4
  • DSCF5443.jpg
    DSCF5443.jpg
    20.8 KB · Pregleda: 3
  • DSCF5442.jpg
    DSCF5442.jpg
    54.3 KB · Pregleda: 5
Nepenthes je moja druga nova biljka a i ona kao i Sarracenia koristi drugu tehniku lovljenja koja se znatno razlikuje od Venus Flytrap-a.
 

Attachments

  • DSCF5426.jpg
    DSCF5426.jpg
    26.6 KB · Pregleda: 3
  • DSCF5432.jpg
    DSCF5432.jpg
    27.2 KB · Pregleda: 5
  • DSCF5427.jpg
    DSCF5427.jpg
    33.4 KB · Pregleda: 3
I treca biljka iz ove serije koja je isto tako interesantna a ujedno deluje zastrasujuce je Cephalotus follicularis.
 

Attachments

  • DSCF5433.jpg
    DSCF5433.jpg
    54.1 KB · Pregleda: 4
  • DSCF5437.jpg
    DSCF5437.jpg
    61.4 KB · Pregleda: 4
  • DSCF5438.jpg
    DSCF5438.jpg
    43 KB · Pregleda: 4
Naravno da gajimo biljke, da ne kazem cvece i mi koji nemamo dvorista i velike terase. Uvek je fazon imati nesto interesantno i neobicno, a tvoja kolekcija u nastanku je bas to.

Odabir cveca je ono sto nas na neki nacin cini osobenim i razlicitim od drugih. Pa ko gde sebe nadje.

Pokusavam da napravim kolekciju raznih lisnatih begonija a koliko ce mi to poci za rukom mnogo zavisi od ove zime jer ne podnose sve vrste isto uslove koji vladaju u kuci sa centralnim grejanjem. Nadam se da ce opstati i docekati iduce prolece.

Ti nemas problema sa prezimljavanjem tako da imas i vecu slobodu u izboru. Ovih biljaka ima i kod nas pa mi se mozda posreci da dodjem do koje. Tek probe radi :mrgreen: