Vrsta osvijetljenja

jasenka

Active Member
3 Septembar 2003
1,543
0
36
Zagreb
Znam da si napisao sve na svome siteu,ali ipak...
Koju vrstu ti svjetla upotrebljava,i gdje si ga nabavio,posebno me zanima ono plavo svjetlo,koje mi preporuca!Moj ti je akvarij dimenzija 100-40-50(visina),a poklopac je home made,i to vrhunska izrada moga tate(pravi je majstor u sastavljanju poklopca,a da uopce nema ica(sakrio ih je tako da nema problema od mogucih strujnih udara).
 
Evo kako bi ja to uradio za taj akvarijum. Visina je 50 ali ti nikada neces da napunis akvarijum do vrha pa prava dubina je manja. Za jedan umereni koralni akvarijum te vrste dosta je osvetljenje izmedju 40 i 60 W. Tome kasnije mozes da dodas actinic lampu da bi popravila sveukupan vizuelni utisak.
Sto se tice tog poklopca samo da ti skrenem paznju da se radi o slanoj vodi a so je elektrolit. Ja koristim posebne prikljucke za te lampe i pored toga mi se desilo da stavim ruku u vodu i da dozivim elektrosok. Vodi racuna o tome, vise nego o drugim stvarima. Jednom prilikom, posle dobrog soka, sam izmerio napom u vodi od 220 V i to sve radi malo vlage i soli na osvetljenju. Taj sistem nije pokriven.

Za to plavo svetlo deluje mi da nisi bas ukapirala. Nije to svetlo plave boje nego je svetlo iz plavog spektra svetlosti. Tu se radi o talasnoj duzini (valnoj duzini) svetlosti koje je najpogodnije za korale. Tu se neradi o monohromatskoj svetlosti. Za to je actinic lampa.
Inace ja koristim razne lampe, raznih proizvodjaca lampi za morsku akvaristiku. Uglavnom dolaze iz USA. Jedan sistem mi ima ukupno 11 VHO lampe koje su negde oko 1.6 m duzine. Ponasaju se kao sporet i mogu da pecem jaje na njima. Sisitem je dubine okok 40 cm pa sada vidi koje je to osvetljenje. Za jedan drugi sistem koji je mali i vise eksperimentalan koristim cetiri lampe. Tri su obicna neonska svetla od 20 W i jedna plava actinic lampa. Po poterbi to menjam i cesto iskljucujem lampe a sve zavisi sta je u sistemu. Druga dva sistema su umerenog osvetljenja sa HO i obicnim neonskim lampama. Eto, tako je sada a sutra ko zna. To se sve lako ispretumba.
Inace danas mi uginulo 9 clown riba. Lose su putovale i nisu se izvukle a stiglo je samo 30 ukupno. Izgleda da je bio los dan za clown ribe.
 
Zao mi je ribica,a i tebi sigurno nije svejedno!
Hvala ti na jednostavnom obja�njenju za osvjetljenje!Toliko toga ima u morskoj akvaristici da se osijecam potpuni glupom,ali neka,nauciti cu!