Zelenana i smedje alga

dojic60

Member
15 April 2011
85
2
8
Harrisburg Pa USA
U zadnjih nekoliko sedmica imam problem sa smedjim algama koje se ljepe po staklu akvarijuma i zelenim algama na dnu akvariuma. Alge koje se lijepe po staklu moram da cistim sa stakla svaka dva do tri dana. Takodje prijmjecujem u unutrasnjosti pijeska crvenu cyjano bakteriju. Kvalitet vode mi je u idalnim karakteristikam sa izuzetkom Phospahta 0.5. Phosphate probavam da ocistim vec odavno ali nemam bas neke velike rezultate. Molim za savjet.
 
Smedja alga ti se verovatno hvata na staklima blizu cirkulacionih pumpi tj. najvise kod njih...ja mislim da one bas traze dobar protok jer ih i ja imam bas gde je protok najaci...ali ih ocistim za 5 minuta,sa zelenim nemam jos nikakvih iskustava..
 
Ako te nerviraju te alge ili rastu dosta brzo onda nabavi neku Blenny ribu. One vredno rade svoj posao, jedu alge do besvesti.

Za fosfate koristi proizvod koji ih otklanja iz vode i sve tako dok se konacno ne ustali. Evo od Seachem-a Phosguard Phosphate Removers. Ima toga koliko hoces i sve je to manje vise isto.
 
U zadnjih nekoliko sedmica imam problem sa smedjim algama koje se ljepe po staklu akvarijuma i zelenim algama na dnu akvariuma. Alge koje se lijepe po staklu moram da cistim sa stakla svaka dva do tri dana. Takodje prijmjecujem u unutrasnjosti pijeska crvenu cyjano bakteriju. Kvalitet vode mi je u idalnim karakteristikam sa izuzetkom Phospahta 0.5. Phosphate probavam da ocistim vec odavno ali nemam bas neke velike rezultate. Molim za savjet.

Fosfat mozes lako da skines ovakvom spravicom http://www.beke.co.nz/attachments/dsc00490-jpg.3743/ ...i to sa gore pomenutim proizvodima,ja licno koristi ROWA Phos
 
Posto uz Refugijum imam i po potrebi kanister filte probacu da danas postavim fosfat removing media filter. U stari ja probavam da se rijesim fosfata vec nekoliko mjeseci i probavao sam vec dosta proizvoda ali nisam nista jos pronasao da rijesava fosfata za druze vrijeme. Jednostavno sam umoran da cistim prednje staklo akvarujuma svaki drugi dan. Hvala na savjetima.
Takodje me jako raduje da je ovaj forum postao mnogo aktivniji u zadnje vrijeme..
 
Napokon sam pronasao problem sa smedjim i zelenim algama. U refugiumu imam dvije povratne pumpe i skoro da su bile zacepljene . Nisam ih cistio of Juna i zato sam imao vrlo mali protok kroz akvarijum. Poslije ciscenja pumpi sve je sada 100% bolje.
 
A sta je sa nekom dobrom praksom da se sve proverava? Neke stvari treba proveravati na dnevnoj bazi a druge na nedeljnoj ili mesecnoj. Ako tako radimo onda cemo zasigurno imati manje problema. Verujem da ko god je citao ovu temu nije ni pomislio na tako nesto kao moguci uzrok problema.
 
U principu I ne bi. Koliko vode salju povratne pumpe u akvarijjum toliko vode ide nazad u slivnik. Mozda je bolje reci samo pumpe a povratni je prelivnik.
Drasticna promena nivoa bi bila kada bi se prelivnik zapusio.
 
U mom slucaju je to malo tesko odrediti. Moj slivnik-refugijum nije ispod mog akvariuma. Moj refugiujum je sva pozadina od mog akvarijuma i povrsina refugijuma je velika pa zato vrlo malo bude razlike u visini vode. Ovo mi je dobra skola. Od sada cu cistiti pumpe jednom mjesecno. U zadnjih 5-6 dana kako sam ocistio dvije povratne pumpe akvarijum mi je kristalno cist.