Crvenouha kornjaca

Mozda bi trebalo pre bilo kakve konstatacije odnesti kornjacu kod veterinara da sve to dobro pregleda, ali nekog ko se iole razume u reptile i videti da li mozda nije nekakva ozleda ili se nesto ukljestilo u ustima pa se stvorio hematom.
 
  • Like
Reactions: Stefan9
Pozdrav svima! Imam jedno pitanje. Nabavicu jednu crvenouhu kornjacu i sve sam spremio samo ne znam da li UV sijalica moze da radi na bicnoj lampi i da ispusta UV zrake (posto je sijalica od stakla kako UV zraci mogu da prodju do kornjace?) ili sta i kako? Kakva je razlika izmedju UV i UVA/B sijalice?
 
Svaka UV sijalica se pravi od specijalne vrste stakla koje ne utice na propustljivost za UV zrake. Bitno je da izmedju sijalice i u tvom slucaju kornjace ne postoji nikakvo drugo staklo koje bi filtriralo UV zrake.
Razlika izmedju pojedinih UV sijalica je u talasnoj duzini svetlosti koje ispustaju. Ne treba ovim da se zamaras, koristi UV sijalice koje su predvidjene za reptile.
 
Problem je sto kod mene nema specijalnih sijalica za reptile a jedva se nadju i obicne UV..
 
Danas sam prosao kroz sve elektro radnje i nigde nisam nasao UV neonke ili lampe, kao ni sijalice za gmizavce. Nasao sam na jednom mestu neku UV traku pa ne znam da li to odgovara?
Ta traka je ovakva:
 

Attachments

  • LED-traka-UV-SMD5050-5M-sa-silikonom_slika_XL_4288357.jpg
    LED-traka-UV-SMD5050-5M-sa-silikonom_slika_XL_4288357.jpg
    20.3 KB · Pregleda: 3
Da li i za tu sijalicu moze ova obicna lampa ili neka specijalna?
U ponudi imaju i sijalice od 2% i 5% UV-B zracenja ili je ova od 10% odgovarajuca?
 
Last edited:
Ta sijalica ide u obicno sijalicno grlo kao i svaka obicna sijalica. Ja sam koristio ovu od 10% i kornjace su lepo napredovale. Verovatno moze i ova od 5%, a ova od 2% mislim da je preslaba.
Znaci netreba ti nikakva specijalna lampa za ovu sijalicu.