Hrana za mladj ikrasica

Svaka cast Bobane na ovako detaljno objasnjenim "receptima"!:ziveli::sampion:

Posto rotatorije su meni zanimljive za koriscenje interesuje me sta je sa njima?Konkretno Zopex ih je opisao i kako doci do njih,medjutim dali postoji precica u odnosu na te varijante?Dobiti kulturu iz USA postom je meni nemoguce,kao i jurenje po pljusku napolje i traziti relativno cistu baricu po BG da bi spricem capio ih...hmm...

Jel postoji nesto "zgodnije"?

I jos nesto...Kalcijum karbonat je krecnjak dali kreda koja se kupuje u knjizarama je dobra za odrzavanje pH ili ne odgovara?
Posto sam procitao da kreda sadrzi i kalcijum-sulfat ali neznam dal je on pogodan za zivi svet?

Pozdrav!
 
He he rekao sam bez zurbe sada je na redu rotifer (rotatoria). Ostaje nam jos i dafnija a i artemija. Sve je to hrana za mlade ribe a sve zabvisi od njihove velicine.
Skolska kreda nije nesto sto ti treba da koristis za odrzavanje pH niti oba moze to da radi. Puferi su smese a kalcijum sulfat to nije. Pored toga tebi treba stabilan pH nesto znatno iznad 7.
Nemoj da te buni naziv "Kreda" jer kreda i skolska kreda nisu iste stvari i ko zna sta sve trpaju u skolsku kredu.
Mislim da nije problem da se nabavi kalcijum karbonat, barem ne u Srbiji gde ga ima u uzobilju. Ako bas nema sizbora onda uzmi od nekog kamenoresca parce mermera koji je mesa krecnjaka i dolomita. Imas veliki izbor, pa zar nije bilo puno price o sigi.

paleoglodit ja sam odgajio male galaxy koristeci Wardley "Small Fry" tecnu hranu za mladj. Sve je to vrlo elegantno i sto je najvaznije dobro odradi posao. Na poslu se isto tako intenzivno koristi i sve je ok. Malo te tecne hrane za pocetak pa onda mikro crvi iza kojih ide artemija i suva hrana je sasvim ok. Fitoplanktoni i infuzorija su manje vise uvek tu.
 
E kad bi znao koliko toga ima i koji su to vragolani :)

Svi ti organizmi su toliko raznovrsni da bi nam trebalo hiljade slika. Pored toga je vrlon tesko da se identifikuju tek tako, u letu. Neznam da li si nekada pogledao kako izgleda malo takve vode pod mikroskopom. To je puno zivota, toliko ima toga da je to prosto nezamislivo. Vecina se vrlo brzo krece, mislim za mikroskop, pa je vrlo tesko napraviti dobr sliku.

Evo par slika, tek da vidis kako izgleda sve to.
 

Attachments

  • IMG_1395.jpg
    IMG_1395.jpg
    36.1 KB · Pregleda: 30
  • IMG_1371.jpg
    IMG_1371.jpg
    16.5 KB · Pregleda: 25
  • IMG_1367.jpg
    IMG_1367.jpg
    35.1 KB · Pregleda: 24
  • IMG_1363.jpg
    IMG_1363.jpg
    26.6 KB · Pregleda: 26
  • IMG_1355.jpg
    IMG_1355.jpg
    27.1 KB · Pregleda: 25
I jos par slika.

Tu su alge, rotifer, licinke (nauplius larva) ciklopsa, euglena i mnogi drugi ko zna koji organizmi. Na povecanju od 400x sve je jos drugacije i tu tek nastaje prava zbrka.
Eto tek da se vidi kako to izgleda "uzivo". Mozda bi bilo bolje da sve to snimim, neki kratki filmic.
 

Attachments

  • IMG_1327.jpg
    IMG_1327.jpg
    21.9 KB · Pregleda: 21
  • IMG_1353.jpg
    IMG_1353.jpg
    30.2 KB · Pregleda: 21
  • IMG_1378.jpg
    IMG_1378.jpg
    63.5 KB · Pregleda: 21
Bravo bobane!
Napisano jasno, dovoljno i naucno i popularno da svi razumemo. Samo tako nastavi i snimi filmic.
 
Bobane jesam gledao sam imam mikroskop sa uvecanjem 100x, 450x, 900x pa da znam sta da gledam :(

Pa znas i sam kako je pravilo za mikroskop. Kreces sa najmanjim uvecanjem i istrazujes uzorak. Pored toga, s obzirom da je nas uzorak dosta veliki, radi se bez slajda i jednoj kapi vode onda bas i nije zgodno za veca povecanja.
Svi ti organizmi su dosta transparentni pa je potrebno da se igras sa svetlom. Zatamni osvetljenje jer ti je kontras potrebna. Kada jednom uocis nesto onda mozes da izolujes taj organizam, pokrije slajdom i ides na veca povecanja. Nema potrebe za 900x jer je to onda vrlo malo i ti tesko mozes da uocis nesto. To je vec povecanje za bakterije pod uslovom da ih bojis. Inace ti mozes da dodas boju i za bicare da bi bolje uocio ako se bas interesujes za ekstremno male. Oni su beskorisni sa stanovista infuzorije jer su bas mali.

Evo kako da krenes. Ostavi akvarijum da malo "zaraste". Kada vidis da na staklu imas braon alge i one male koncice onda izvadi malo vode tek da spustis nivo. Uzmi slajd, gornji s kojim poklapas uzorak, i uzmi uzorak. Stavi na glavno staklo i posmatraj pod malim povecanjem. Nema teorije da nevidis nesto.

Ako ispitujes neku vodu onda treba da si siguran da ima nesto. Mozda si samo bio lose srece. Nemora da znaci da ti uzmes kap akvarijumske vode i da ces da vidis nesto. Druga je prica kada ti uzmes kulturu koja je prenaseljena.

Druga proba je sa talogom. Uzmi pipetom talog, alge i sve ostalo sa dna, pa to razgledaj. To je ovbicno puno zivota.
Eto probaj pa nam kazi kako ide.
 
To je o gajenju morskih riba mada fao.org ima izuzetno dobre radove. Odavno je on na mojoj listi.

Evo jedan primer zive hrane. Uzeo sam vodu sa fitoplanktonima da vidim sta moze da se nadje na brzinu. Ovo je otvoreni bazen pa je shodno tome jos dosta hladno za veci razvoj bilo cerga. Jedino se larve komaraca vesele.
Na slici se vidi kako fitoplankton lepo napreduje, zeleni se kao livada.
Prvo sto mi je zapalo za oko bio je jedan kopepod. Eto da se vidi koliko je veliki jedan korisni kopepod ili ciklops. S obzirom da je pun jajasca a da u tom bazenu nema riba to nam jasno govori da on nije jedan od nepozeljnih parazita. Ipak i tu treba da se ogradimo jer mozda samo ceka svoju sansu, ko zna.
 

Attachments

  • IMG_1438.jpg
    IMG_1438.jpg
    13.3 KB · Pregleda: 26
  • IMG_1425.jpg
    IMG_1425.jpg
    24.6 KB · Pregleda: 27
  • IMG_1421.jpg
    IMG_1421.jpg
    8.3 KB · Pregleda: 27
  • IMG_1426.jpg
    IMG_1426.jpg
    22.1 KB · Pregleda: 25
Iako ovo sve nije napravljeno za rotifere oni se tu nalaze u nekoj maloj kolicini. Verujem da ce da dodje da nagle ekspanzije njihove populacija kada temperatura vode malo poraste.
Uzeo sam jednu kap ove zelene vode, stavio je na slajd i pokrio preklopnim slajdom. U tako relativno malom uzorku, mnogo manje od jedne kapi, nasao sam nekoliko rotifera.
Sacekao sam da se rotifer umiri jer ga je dosta tesko snimiti kada je u pokretu. Evo to se vidi na filmu.
 

Attachments

  • MOV00036.mpg
    2.2 MB · Pregleda: 22
Bobane kad smo kod Artemije ja sam vise puta kupovao Serine kesice suve Artemije spremne za izleganje. Nikad mi nije uspelo da ih izlegnem pa se pitam zasto. Uputstvo je jednostavno i u kesici je vec dodata neophodna kolicina soli .
Da li je u pitanju kvalitet ili su mozda te kesice bajate uprkos cinjenici da su bile u vazecem roku trajanja odstampanom na kesici.

I tako neizlegnuta jajasca sam ipak davao ribama i one su to jele.



http://www.youtube.com/watch?v=2cgRJAfKXy0&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=Yh8xO65gvl0&feature=related

Ovde kaze da su stare godinu i po dana. Koja je to velicina onda? Kako ih odgajiti do te starosti?

http://www.youtube.com/watch?v=0zI90YeDyd0


I jedan bas close up video http://www.youtube.com/watch?v=1Bx_JimGwM4&feature=related
 
Isto se i meni desavalo. Ili te kesice nisu lagerovane na ispravan nacin ili nesto nije u redu sa samim jajima. To je dobro zamisljen proizvod za akvariste koji samo povremeno izmreste po neku ribu i nesvrsishodno je da kupuju veca pakovanja artemije koja su em skupa i koje je dosta tesko sacuvati posle otvaranja originalnog pakovanja. Secam se da sam nekad kupovao jaja artemije koja su bila pakovana u ampulama kao sto se pakuje destilovana voda i jedna ampula je bila dovoljna za jednu turu artemija. Bile su ruske proizvodnje i na njima sam podigao dosta riba.