Akvarijumska voda, ph, GH, KH

jan

New Member
20 Decembar 2015
16
0
1
42
ja sam kupio ovaj TDS metar http://www.planetnatural.com/wp-content/uploads/2013/03/tds-meter1.jpg
vrednost joju očima je ppm ... kako merite KH i GH ? kako to regulisati ? tvrdoću smanjujemo RO filterom a čuo sam da neki koji nemaju filter koriste kiselinu blažu od sone kiseline ali ne znam koja je ...
druga stvar Ph vode . ovaj sam kupio https://static.kupindoslike.com/Digitalni-pH-metar-pH-tester-pH-merac_slika_O_36541353.jpg.. da li se za regulisanja Ph vode mogu koristiti neki elementi sa spiska http://www.ribolov.co.rs/wp-content/uploads/2012/06/pH-vrednost-pojedinih-namirnica.jpg
ili ipak moraju da se koriste namenski preparat za regulisanje vrednosti ? zašto npr ako nam je potrebno da spustimo Ph vrednost ne bi smo dodamo sirće ili eksenciju ?
 
Premestio sam ovu tvoju poruku odnosno postavio kao novu diskusiju. Obrati paznju ged postavljas pitanja jer da smo nastavili da diskutujemo tamo gde si to napisao cela anketa bi izgubila smisao.

Lepo je imati neku opremu ali je jos lepse ako ti tu opremu kupujes s razlogom. Dakle, koji je bio tvoj motiv da kupis TDS instrument. Sta ces ti da meris sa njime i jos vaznije ZASTO ti to merenje treb. Sta ces da uradis sa akvarijumom kada vdis rezultat merenja?

Sad cu da ti kazem nesto. Akvaristika se uci i ti ne mozes da je kupis. Naoruzaj se strpljenjem i voljom da ucis i tada ce ti akavristika biti uzivanje. Ti nemas stvari pored sebe vec ziva bica, to uvek imaj na umu. Tvoju gresku neka riba skupo placa jednim jedinim zivotom koga ima. Dakle tri puta meri a jednom seci a ne obrnuto kao do sada, tri puta seci bez merenja.

Sva ova tvoja pitanja imaju vrlo obiman odgovor i verujem da bi te to totalno zbunilo. Kreni da citas jedo po jedno pa gde zapne prodiskutuj.

Alkalnost vode

Akvarijumska voda - pH vrednost i puferi

Tvrdoća vode
 
hvala bobane. izvini nisam shvatio dobro post... jako cenim tvoje mišljenje i biće mi stvarno iskreno zadovoljstvo da me usmeriš gde god...
imam ja sve to na umu što si napisao. na netu sam mogao da nađem samo tvrdoću vode i ph vrenost vode. pošto kao pravi srbin nikad ne pročitam uputstvo za upotrebu nego odmah uzmem mašinu i učim se tako je i sa akvaristikom. pokušavam buvam pitam grešim ali uvek na kraju uspem.
kupio sam tds metar da proverim tvrdoću pijaća vode a i arteriskih česama po gradu.
brzoplet sam i to je jače od mene . kad pogledam, sve što radim svodi se na više pokušaja jer nikad ne razmislim dovoljno pre nego što nešto uradim. ali nikad ne odustajem i uvek uspem... možda je veća šteta ali je i kraći put...
čitam ovo što si mi poslao...
 
pročitao i super ... šta reći sem dobar čas hemije, osećam da mi je potrebno predznanje barem osnovno ako ne i hemijskog tehničara da bi ovo razumeo. po ovome u opšte ne deluje kao da radiš sa živim organizmima već kao da radiš u hemijskoj laboratoriji. zašto nije ovo pojednostavljeno za retardirane i glupe likove kao ja ? ako je voda te i te vrednosti meri se tim i tim , onda se doda to i to na tu i tu količinu i dobije se vrednosta ta i ta ? mislim sa druge strane ja tebe bobane razmem , imaš istinsku profi uzgaivačnicu sa više desitana tona vode ... ali da li postoji prostije objašnjenje ove priče oko vode ili mora da bude baš ovakvo ?
zašto mora da znam obrasce iz hemije da bi napravio vodu za ribice ? izgleda malo previše za hobističko bavljenje akvaristikom ... izgleda da sam mnogo glup i prost čovek ...
 
Mislim da treba da ostavis to samo dodeljivanje epiteta jer to ne vodi nikuda. Ima vise stvari u zivotu koje mi ne znamo nego obrnuto.
Cilj takvog pisanja je bas u tome da se vidi da to nije tako prosto i da je najbolje da ti u stvari razumes to sto radis. Kada to razumes onda nece da ti bude veliki problem da podesis vodu bez obzira da li si ti upucen u hemiju ili ne.

Pravila u podesavanju vode nema jer to sve zavisi od izvora vode ali i okruzenja akvarijuma.
Za obaranje pH vrednosti merenja ti korstis kiselinu, onu istu koju imas u akumulatoru u kolima, sumpurnu kiselinu. Ako imas dva akvarijuma i u jednom je voda iz cesme a u drugom kisnica i ako dodas kap kiseline u oba vrlo verovatno da ces u onom sa kisnicom da pobijes ribe dok u onom sa cesmovacom nece nista da se desi. Naravno da za to ima pravilo i odgovor zasto je to tako ali ti to treba da razumes i bez tog razumevanja bolje ti je da zaboravis te igrarije sa hemizmom vode. Koristi to sto imas bez ikakvih korekcija.