albino ancistrus + ancistrus vulgaris = ???

pandorica

Member
19 Novembar 2005
40
0
6
hello, evo jos jedne teme... malo je zbunjujuca al nadam se da cemo zajednickim snagama pronaci odgovor...
znamo da postoje albino i obici ancistrusi
znamo da se mogu me?usobno krizati
znamo da je albino ancistrus ancistrus bez pigmentacije

ali koliki je postotak kada se to dvoje upare albinaca a koliki vulgaris ancistrusa?

hvala...
 
hahahahah, P! C&P pitanje dozvoljava C&P odgovor, ne? :wink:

Gle... ima neka fora s albino ancistrusima kad se neke jedinke jednostavno ne pare. Je li stvar u sterilnosti ili čem drugome, ne bih znala. Možda netko drugi raspolaže konkretnijom informacijom.

Kad se upare, od npr. 60-ak malaca, o?ekuj 10-ak albinaca. Ja imam samo jedan "miješani" par, možda je kod nekog drugog drugčije zapažanje :oops:
 
Da ne ulazimo previse u diskusiju o tome sta je albinizam jer koliko vidim iz pitanja da je to jasno ali moramo napomenuti nesto.
Albinizam kod svih zivih bica moze da se javi u vise varijanti i to je veoma bitno kod daljeg ukrstanja istih jedinki sa istim naslednim osobinama. Medjutim najvaznije sto treba reci je, da je albinizam degeneracija jedinke koja u sebi moze da ima niz drugih posledica u organizmu. Najcesca takava posledica je slabo izrazeno culo vida pa cak i slepilo.
U praksi se cesto izbegava ukrstanje dva albino varijetiteta jer u takvim slucajevima moze da dodje do pojave letalnog faktora kod mladji . Mislim da bi trebalo ukrstati dva ralzicita varijetiteta (normal x albino) kako bi izbegli pojavu tezih deformacija.

Toliko od mene ..:)
 
hehe džasmin, dobro si shvatila pitanje, pitala sam koliko je postorak albinosa a koliki vulgarisa kada uparimo 1 albinosa i 1 vulgarisa...

fauna mi je dao dobar odgovor cega se treba paziti, da ne bi doslo do sljepoce malenih ili smrti...

sada sam malo pametnija...

i dalje ocakujem vas odg...
 
pandorica said:
hehe džasmin, dobro si shvatila pitanje, pitala sam koliko je postorak albinosa a koliki vulgarisa kada uparimo 1 albinosa i 1 vulgarisa...

fauna mi je dao dobar odgovor cega se treba paziti, da ne bi doslo do sljepoce malenih ili smrti...

sada sam malo pametnija...

i dalje ocakujem vas odg...

Možda ima koja mrva inteligencije ispod ove moje smotanoče, ha? :lol:
Samo, kvragu, umori me kopati toliko duboko... :roll: :D
 
E, ovako...sve je poenta koji je sistem nasledjivanja albinizma kod riba...Ukoliko je u pitanju dominantno-recesivan sistem, gde je albinizam potpuno recesivan gen, to jest dobija se ODSUSTVOM dominantnog gena, onda je princip sledeci...
(vratimo se na chasove biologije ;-) )

Dominantni gen cemo predstaviti sa X, a recesivni sa x.
S obzirom da se genetski materijal nasledjuje i od oca i od majke, jedna jedinka mora imati kombinaciju ta dva, pa su moguce varijante:
XX, Xx, xX i xx ...pri tom, samo ce xx doneti albinizam.A nash obojeni ancistrus, pri tom moze biti ili XX, ili Xx...

Sada, ako ukrstimo jednog obojenog homozigotnog XX, sa albino koji mora biti homozigotno xx, svi potomci bice Xx, shto znachi da ce biti obojeni, ali ce nositi recesivni gen za albinizam, a kombinacija Xx se zove heterozigotno dominantan gen.
Ukoliko takvog potomka koji nosi Xx, ukrstimo dalje sa albino ancistrusom xx, moguce su sledece kombinacije:
-Xx (maksimalno 50 %)
-xx (maksimalno 50 %), shto zavisi i od nekih drugih faktora

Ukoliko ukrstimo potomka Aa, sa josh jednim takvim potomkom Xx,(svi su obojeni), javice se:
-XX (max. 25%)
-Xx (max. 50%)
-xx (max 25%) -albino
I tu ce se neki akvaristi pitati kako su od dva obojena dobili i ponekog albino ancistrusa

I naravno, ukoliko se ukrste dva XX ancistrusa, svi potomci bice XX bez izuzetaka, i ukoliko se ukrste dva albino (xx) ancistrusa, svi potomci bez izuzetaka bice xx-albino.

Sad, pandorice, sve zavisi da li je taj obojeni ancistrus iz tvog sluchaja HOmozigotno dominantan XX, ili heterozigotno dominantan Xx... To jedino mozesh da znash ako mu znash pretke josh dva kolena unazad, kakvi su bili dede i roditelji...

Ovo sve deluje zamrsheno za nekog ko nije slushao genetiku, ali ako se pazljivo prochita, nije uopshte teshko :-D
 
skuzila sam... al nemam ja nijednoga albinosa-ovo je bilo samo ono informativno pitanjce hehe...

dakle, ako su pretci tom doticnom mjesanci (tj 1albinos i 1 vulgaris) imat ce manji postotak albinosa.

ako su mu pretci oboje albinosi, a krizamo ga sa vulgarisom, imati cemo do 50% albinosa...


jesam li dobro shvatila?

dobro je da sam slusala genetiku hehe
 
Hmmm...Ne . :D
Preci malog albinosa nemaju nikakve veze, jer je on svakako xx, bitni su preci ovog obojenog, da bi znali da li on nosi, ili ne nosi recesivan gen. Ako obojeni ne nosi recesivan gen, znachi ako je XX,a ukrstimo ga sa albino-znachi xx, svi mali ce biti obojeni. Ali, ako obojeni nosi recesivan gen, znachi Xx,a uparish ga sa xx (albino) ona ce albino ancistrusa biti max. 50%

Ali, ovo vazi samo ako je princip nasledjivanja dominantno-recesivan za ovu osobinu. Za razlichite osobine kod choveka ili zivotinja, vaze razlichiti principi nasledjivanja. Recimo za boju koze kod choveka, ne vazi dominantno -recesivno nasledjivanje, dok vazi kod boje ochiju i na jedan drugachiji nachin kod krvnih grupa.Kod odredjenih sisara dominantno se nasledjuje bela boja krzna, it.d....
 
... ili pak, recesivno naslje?uje crna. (Npr. op?e nam poznati melanizam u leoparda --> crna pantera.)

:D da ga malo zakompliciram :mrgreen:

P.S. : jako lijepo objašnjeno, SC! :wink:
 
Da...
Hm... sad bih postavila jedno pitanje: kada si na samom početku rekla: "sve je poanta koji je sistem nasledjivanja albinizma kod riba", jesi li mislila da nisi sigurna je li to uopče sistem kod njih, ili si mislila reči da JE sistem zasigurno, no ne kod sviju vrsta. Sorry, ali zaista me zanima :mrgreen:

A nakon pitanja, imam i jednu konstataciju:
primjetila sam (a teško je bilo :roll: ) da je sistem nasljeđivanja itekako vezan uz matematičku logiku ;) Pa eto... samo da se malo izdivim toj savršenosti matematike... i prirode... i života! :D
 
Pa to..ne mogu da budem 100% sigurna da je princip nasledjivanja albinizma kod korija dominantno-recesivan, mada bi trebalo, jer se albinizam generalno tako nasledjuje.
I mora da postoji odredjena logika (samo me mrzi sada da crtam to),jer da ne postoji, genetiku mozda sad ne bi ni imali kao nauku zasnovanu na logichkim izvedbama iz experimenata.
Bash si to lepo rekla,takodje se divim savrshenosti prirode...ona dodje kao najbloji matematichar :-D