Ammannia gracilis

mrvica

Member
5 Novembar 2004
176
0
16
Beograd
Ammannia gracilis je poreklom iz Istocne Afrike.
Izgleda dosta slično i traži indentične uslove kao i poznatija senegalensis. Jedina vidljiva razlika je da ova biljka ima tanju stabljiku i nešto krače i za nijansu svetlije listove.
Zbog svoje visine rasta, za sadjenje se predlaže zadnji deo akvarijuma.
Biljka traži neutralnu i meku do srednje tvrdu vodu. Temperatura koju podnosi je od 25 do ?ak 30 stepeni celzijusa. Traži i jače svetlo kako bi se uspešno razvijala.
Razmnožavanje ove biljke je nešto pogodnije nego kod senegalensisa i razmnožava se bočnim izdancima, kao i sečenjem i sadjenjem isečenog dela u podlogu.
 

Attachments

  • agracilis.jpg
    agracilis.jpg
    30.3 KB · Pregleda: 64
Jako lepa biljka sa jako izrazenom roze nijansom lisca, koje je kruzno grupisano na samom vrhu stabljike. Nije preporucljiva za nize akvarijume jer ce vrlo brzo izaci iznad povrsine vode, sto nama nije cilj.

Ako zelimo da otkinemo pelcer od ove biljke , preporucuje se da ne bude manji od 25 cm njegove duzine, jer u suprotnom tesko ce se primiti pelcer . Ubacivanjem CO2 u akvarijum ,njen rast moze da se ubrza cak do 20 cm za mesec dana. :wink:
 
Dodao bi još toliko da Ammannia gracilis prilikom izlazka izvan povrđine vode formira jače stablo i listove, takođe joj se menja i boja listova odnosno poprima zelenu boju.
Ukoliko ovoj biljci odgovaraju uslovi u akvarijumu iznad površine vode formira sitne cvetove ljubičaste boje.
 
Odlicno izgleda kod tebe. Moja nekako raste kao drvo, ima vrlo debelu stabljiku i crveno lisce. Doduse kod mene je meka voda i 30C pa je mozda zbog toga. Trazi jako svetlo a nije lose ni prihranjivati tabletama.
Nedavno mi jedan uze pelcer, odnosno presece to stablo i iz njega sad krenuo zbun novih pelcera. Lepa biljka ali pomalo zahtevna.
 
Eddie Ammannia gracilis verovatno kao i većina biljaka formira neku drugačiju formu u odnosu na uslove koji vladaju u njenoj okolini.
Ja u istom akvarijumu imam još nekoliko strukova ove biljke i oni još uvek nisu osvetljeni sa halogenom sijalicao (Ja sam kriv malo sam lenj :sorry:) sama stabljika i listovi kod tih biljaka su neka čudna boja nešto kao oker boja ili tako nekako.
Malo sam se igrao pa sam na momenat osvetlio te biljke sa istim sijalicama kao i ove sa slike i njihova boja je ostala oker što znači da je potrebno vremenski duže izlaganje ovim sijalicama da bi se dobila ta narandžasta boja kao što je na slici.
Ako ti nije problem Eddie postavi neku sliku Ammannia gracilis iz tvog akvarijuma.
 
Eto neke slike od pre par meseci. Sad nije tako lepa jer kad je prerasla van akvarijuma presekao sam je na pola. To joj nije prijalo ali je pustila iz presecenog mesta pelcere. Glavno stablo je sad debelo kao prst. Pa cemo videti kako ce biti, inace samo taj jedan struk sam imao.
 

Attachments

  • DSCF3087.jpg
    DSCF3087.jpg
    86.3 KB · Pregleda: 19