Anubias barteri-nana

Fauna

Administrator
Staff member
15 Decembar 2003
3,488
63
48
Serbia
www.beke.co.nz
Anubias barteri-nana potice iz tropske Afrike. Ova vrsta ima veoma male listove i dostize visinu oko 15 cm. Idealna voda za nanu je meka voda gde ce se najbolje osecati i razmnozavati.Isto tako moramo joj obezbediti dosta svetlosti. Obicno je vezemo za neki panj ili kamen ali najbolje je usaditi u dno.
 

Attachments

  • anubias_barteri-nana.jpg
    anubias_barteri-nana.jpg
    22.7 KB · Pregleda: 386
Ovo je po mom ukusu jedna od vrsta broj 1 prikladna za akvarijume svake velicine. Posebno mi se dopada sto ne buja u akvarijumu pa kako je osmisljeno da bude tako i stoji duze vreme a i stvarno lepo izgleda.
 
Anubias nana trazi bas dosta svetlosti, narocito prilikom odgajanja odnosno razmnozavanja. Odgajivaci kod nas razmnozavaju na taj nacin sto im daju dosta svetlosti. Optimalna potreba svetlosti je 25- 30 W na 100l vode. Temperatura od 22-27 C, pH 5.5-7.5
 
"Anubias nana i njene pratece vrste Anubias lanceolata. Anubias cngolensis i Anubias barteri - poticu iz tropske Afrike. Ova vrsta ima patuljaste kapljaste listove i dostize visinu do 15 cm kod odraslog primerka. Cela biljka je vrlo dekorativna. Zivi u mekoj vodi i potrebno joj je puno svetlosti..."

Ovo je citat iz knjige: Ilustrovana Enciklopedija Akvaristike

Autori: Djordjevic Miodrag
Nesterovic Miroslav

Prijatelju, Anubias nana se tako i razvija, sto stari listovi dobijaju zuti pigment a novi zeleni listovi istovremeneo izbijaju. Ovaj proces se odvija jako sporo i da bi jedan list potpuno izrastao potrebno je da prodje oko 30 dana. A da bi procvetala, treba nekoliko godina da protekne.

Evo kako izgleda njen cvet.
 

Attachments

  • nana_open2_252.jpg
    nana_open2_252.jpg
    38.5 KB · Pregleda: 320
WoW, koji cvjetuljak! Predivno neto! Nego, nana iz vlastitog iskustva...imala sam je oduvijek, biljka koja mi je bez obzira na to rasla i nije se izgubila ili uginula! I sada imam jednu malu koju sam si ostavila kada sam bratu dala akvrij s ciklidima, te je posadila u jednu 3-litarsku staklenu posudu iz koje mi macak pije vodu (odavno je pokazivao elju za pijenjem vode iz akvarija, tako da je dobio svoj mali akvarij s biljcicom anubias nanom :D
 
Pozdrav
Anubias barteri nana , odnosno sve biljke iz porodice anubias ne traze jako svetlo za svoj pravilan razvoj i razmnozavanje cak naprotiv treba da raste u senci . Ukoliko je izlozena direktnom svetlu pojavljuju se crne i koncaste alge na njenim listovima iz tog razloga se ova biljka sadi u senci nekih visih biljakaka . Razmnozava setako sto se od maticne biljke odvoji jedan deo rizoma zajedno sa nekoliko zdravih listova to je dovoljno za njen razvoj . Prilikom sadjenja treba obratiti paznju da prilikom sadnje rizom ostane iznad podloge u protivnom moze da dodje do odumiranja biljke . Evo i jedna slika cveta Anubias barteri nana iz mog akvarijuma . Na slici se vidi i uticaj malo jaceg direktnog svetla pojava crne alge po listovima biljke .
 

Attachments

  • Anubias-barteri-nana.jpg
    Anubias-barteri-nana.jpg
    33.3 KB · Pregleda: 64
aha! krivo sam procitala naziv te biljke! ja imam 3 anubias biljke samo sto moje rastu na nekom supljikavom mineralnom kamenu. rekli su ovi di sam je kupila da se taj kamen zove lava i da ta biljka mora reasti na njemu.
 
Pozdrav
Anubias barteri nana i ostale iz iste porodice mozes da pricvrstis za kamen ili drvo ja to radim sa crnim koncem , konac kasnije pukne ali se za to vreme bilkjka vec veze za podlogu bilo da je to kamen ili drvo . Moze da se sadi ali onda mora da se obrati paznja da joj rizom ostane iznad podloge da se ne zatrpava . Anubias barteri nana je biljka koja je ne zahtevna po pitanju stanista malo trazi a puno daje ( Kako sam ovo lepo napisao , sam se sebi divim :oops: valjam_se ) . Hranljive materije uzima kako iz podloge tako i iz vode uspeva i bez dodavanja hemiskih sredstava za rast biljaka .
Pozdrav
 
Anubias nana lepo raste i na kamenu i na panju, ali mislim da najbolje raste na lavi. Lava je produkt vulkana, tj vulkanski pepeo, a pepeo je mineral, abiljke se hrane mineralima koliko mi je poznato neka me neko ispravi ako gresim. Tropica sve biljke koje kaci na panj, kaci i na lavu, ali neke koje kaci na lavu ne kaci na panj, sto potvrdjuje da je lava bolja kao podloga za rast bilja.
Sto se tice svetla pre bih se slozio sa Draganom Kinezom nego Faunom. mislim da nani vise odgovara senovito, ali ne i mracno podrucje. Ako je svetlo previse jako nana je podlozna algama, ali ja sam imao jedno cudno iskustvo a to je:
Kako akvarijume i biljke drzim dugo godina, u svakom svom akvarijumu imao sam i nane. Kada god bi formirao novi akvarijum, znaci kada bih nane stavljao u novoformirani akvarijum one bi bile napadnute crnim cupavim algama, one odvratne alge koje kada rucno skidate mozete cak i tvrdi lista nane da pocepate. Naravno posle par meseci kada se akvarijum uklaviri meni su se alge redovno povlacili, i vise ih ne bi vidjao. E sada kada sam uradio prvi uvoz Tropicinog bilja pre nekih godinu dana, i kada sam prvi put pred sobom imao izbor bilja kakav sam do tada samo mogao da sanjam, palo je novo formiranje akvarijuma. Na neke stare panjeve sa starom nanom dodao sam i Tropicinu nanu kako bi zbunovi delovali bigatije. Razlike gotovo da nije bilo, lepa jedna lepa druga, bez algi jedna, bez algi druga. E sad formiram ja novi akvarijum, prodje 10 dana, a meni na se na starim nanam pojave crne koncaste alge, a na Tropicinim ni jedna, prodje jos 10 dana, ja u moj akvarijum ne mogu da gleda. Stare nane pune koncaste alge, a na Tropicinoj ni jedna. 4 meseca je bilo potrebno da mi se alge sa starih nana povuku, a za svo to vreme ni jedna Tropicina nije imala ni najavu crne cupave alge. Ja nisam bas siguran da znam zasto je to tako, ali jednostavno je tako. Ko zna zna, i kada je neko tata u proizvodnji bilja onda je tata.
Ovo su moja licna iskustva, i ne moraju biti relevantna.
Zivela Tropica:ziveli::sampion:
 
dragankinez jest da ti je post stari
ali tvoja slika pokazuje kako nana ne bi trebala da se sadi-tj u samu podlogu
njen koren treba da je van i slobodan tj prkacen na lavu/kamen/panj.
U slucaju da se posadi u podlogu vrlo je velika mogucnost da ce vremenom poceti koren da truli ,a biljka naravno propadne.

slazem se sa postovima da nana ne zahteva veliko svetlo,sta vise trazi malo senke.
 
Po mom iskustvu Anubias barteri nana i barteri barteri, rastu najbolje kada se koren sadi u podlogu, kada je svetlo jace i kad se uvodi CO2. Rastu i bez jaceg svetla i CO2, ali je razlika u rastu neuporediva. Nikad mi koren ili rizom nije istrulio.

Posto se sa ovim biljkama druzim od kako se bavim akvaristikom i trenutno sam u posedu oko 80 potpuno zdravih (i bez algi) primeraka ovih biljaka, od kojih sam naravno vecinu vrlo brzo razmnozio, mislim da se to racuna kao dovoljno iskustvo. ;)
 
Da li su cvetovi kod barteri-barteri i barteri-nana .. isti ili ima razlike ?

Naime .. pazario sam danas u lokalnoj prodavnici 2 biljke .. po meni je to barteri-barteri ..
zbog veličibe listova koji su i po 6-10'ak cm .. a 'prodavačica cveća' tvrdi da je barteri-nana ..
pa sam zbunjen.

Biljke imaju i cvetove pa pomislih da li preko oblika cveta može da se izvrši prepoznavanje podvrste ?
 
i to što kažeš .. slike je sa moba pa nije baš kvlitetna .. :|
 

Attachments

  • anubias.01.jpg
    anubias.01.jpg
    39.9 KB · Pregleda: 37
  • anubias.02.jpg
    anubias.02.jpg
    39.3 KB · Pregleda: 44
Nisam bas iskusna sa varijetetima ali mislim da je "prodavacica cveca" u pravu. Imam i ja jedan veci komad ali nikad nije cvetao. Mozda ce jos neko da se javi da potvrdi ili ospori....