Bela usta

zopex2008

Administrator
Staff member
8 Oktobar 2008
2,810
106
63
69
Beograd
Kupio sam Moli velifere zlatne u jednom nasem velikom pet sopu. Ribe su stavljene u karantin i posle dva dana jedna je uginula bez vidljivih simptoma, a na drugoj sam primetio da su joj usne pobelele i koza u predelu ledjnog peraja. Ribe nisu nesto zainteresovane za hranu. Pretpostvljam da bi pomogao neki antibiotik u kombinaciji sa metilen plavim ili mal. zelenim ali kako nemam iskustva sa ovom bolescu svaki bi savet dobro dosao.
 
Mozda je to samo stres radi selidbe mada nije iskljuceno da imaju parazite. To se cesto desava ako je nagla promena.
Antiseptik je mozda bolja opcija pa probaj to. Metilen plavo je bas sto ti treba. Antibiotik mozes da dodas ali je pitanje sta ces sa njime da postignes.
Ja licno bi dodao samo metilen plavo i sacekao da vidim kako se stvari odvijaju. Tu jos moze i pomocno sredstvo, kasicica soli :)
 
Na zalost nije stres, jer svesno sam kupio ribe koje nisu bile bas zdrave, jer to mogu da ocenim po ponasanju i izgledu. Kazem "svesno", jer video sam da se ne ponasaju kao zdrave ribe, a opet izgled, velicina peraja su zaista fantasticni i nisam do sad video kod nas takvu liniju riba pa cu pokusati da ih izlecim. Na zalost dve su nocas uginule, a dobra vest je da se jedna okotila tako da ima puno malih. So dodajem i polako dizem koncetraciju, jer mislim da je slankasta voda prirodno staniste ovih riba. Metilen plavo sam dodao pa se nadam da ce nesto preziveti da zadrzim ovu liniju. Male nisam vadio iz akvarijuma, jer vidim da slobodno plivaju poored velikih, a verovatno i njima treba lecenje.
Kako ima puno razlicitih podataka, interesuje me koja je to koncetracija soli koja odgovara ovim ribama?
 
Mislim da to nije striktno definisano. Ova riba zivi u slatkim ali i u bocatim vodama a to znaci da je diapazon dosta veliki. Polakim prilagodjavanjem mozes da je drzis i u morskoj vodi mada to nije idealno staniste za nju. Ja sam ih na taj nacin oslobadjao kojekakvih gljivicnih oboljenja.
 
Situacija je ovakv: Od 12 riba prezivelo je samo pet. Dobile su krvave mrlje u predelu grudnih peraja i crkavale jedna po jedna. Sada se to zaustavilo i ovo sto je ostalo ne pokazuje nikakve simptome bolesti. Cak ni mali koji su se rodili u ovako bolesnom okruzenju ne pokazuju nikakve znake bolesti. Njih nisam odvajao, jer su dosta krupni i odrasle ne pokazuju nikakvo interesovanje za njih. Ribe su pocele da jedu i muzjaci se udvaraju zenkama i sire svoja velika ledjna peraja koja su zaista ogromna. Polako dodajem so za morske akvarijume i zaustavicu se negde na polovini koncetracije koja je normalna za morske akvarijume. Pretpostavljam da je bolest prosla, jer ovo sto je ostalo deluje bas zdravo.
 
Sto se tice koncetracije soli (morske) ide 1 kafena kasika na 10l vode. Da bi odrzavao tu koncentraciju,dodajes so posle svake zamene vode. Pozzz
 
Sto se tice koncetracije soli (morske) ide 1 kafena kasika na 10l vode. Da bi odrzavao tu koncentraciju,dodajes so posle svake zamene vode. Pozzz


Vidi, mislim da ovim ribama odgovara daleko veca koncetracija soli. Icicu na koncetraciju koja je negde oko pola vrednosti za morske akvarijume. Primetio sam da kad god ove ribe stignu iz uvoza, nemaju normalno ponasanje pa se moze desiti da je u pitanju i ta kolicina soli. Sa ovima sto su prezivele kod mene jako sam zadovoljan i kako postepeno povecavam kolicinu soli sve su zivahnije. Imam uredjaj za merenje konc. soli tako da cu pri svakoj zameni dodavati vodu koja je istog kvaliteta kao i ona izbacena.
 
Ribe koje su prezivele fino napreduju i ne pokazuju nikakve znake bolesti.
Ono sto sam hteo ovoj prici da dodam je oko rasta mladji. Naime polovinu ribica sam izvadio iz ovog akvarijuma gde su se okotile i premestio u poseban u koji nisam dodavao so i ribice su rasle u obicnoj vodi.
U maticni akvarijum sam dodavao so i polako dostigao koncetraciju koja je negde malo preko polovine vrednosti za morski akvarijum.
Rezultati su fascinantni, ribice koje su rasle u slanoj vodi su vise nego duplo vece od ovih koje rastu u obicnoj vodi. Osim soli ostali uslovi su otprilike isti u oba akvarijuma, temperatura, ishrana, svetlost...
Mozda je suvise rano da se iznese ovakva tvrdnja i jedva cekam neku sledecu generaciju da ponovim eksperiment i eventualno potvrdim dobijene rezultate.