Biljka iz reke?

Danijels

Member
17 Maj 2009
40
0
6
Kroz Prijedor protice reka Sana. Brza i cista reka bez industrijskih zagadjivaca. Trenutna temperatura vode (danas) je 23 stepena. E sad, danas sam sa dna ubrao dve biljke koje predivno izgledaju. Jedna je visoka, a druga kao zbun. Obe su rasle na kamenu (sedri). Ova sto je kao zbun, puna je nekih zivotinjica sto izgledaju kao mali racici. Odlomio sam komad sedre i doneo kuci. Pitanje glasi- sme li ova trava (i jedna i druga) u akvarijum i ako sme, kako je prethodno tretirati?
Hvala unapred na odgovorima!
 
te zivotinjice su verovatno gamarusi vrsta slatkovodnih racia, ali nista bez slika izgooglaj pa vidi. sto se biljaka tice verovatno moze ali bi prvo morale u karantin akvarijum, pa ako se tu prilagode i puste pelcare,njih prebacis u glavni aq. mozes i da rizikujes biljke potopi u rastvor hipermangbna na par min isperi pa u aq. ti odluci sta ti je ciniti.
 
Bravo majstore! Jeste GAMMARUS. Procitah sada da su sitniji primerci (a takvi su i bili u ovim biljkama) odlicna hrana ribama u akvarijumu! Sta mislite?
 
Ok. Na onom sajtu pise da se u cilju smanjenja opasnosti od unosa bakterija i ostalih stetnih organizama, pri hranjenju gammarusima svaki pojedinacno hvata pincetom i ubacuje u akvarijum.
 
Mislim da bi to bila prava igra da to odradjujes hipermanganom i pravo gubljenje vremena. Tim postupkom ne bi nista postigao.
Zastita od svega ovga se radi na drugi nacin i to je ono sto mi zovemo liofilizacija. Da li ti imas mogucnosti to da radis ili ne to je vec drugo pitanje. Gotova uvozna hrana obradjena ovim procesom se ovicno naziva Freeze dry.

Sto se tice biljaka iz reka i potoka o tome dobro razmisli. Tvoj akvaijum treba da sadrzi tropske biljke a ne biljke hladnjikavih odnosno umerenih voda.
 
Bobane freeze dry je ako se nevaram zamrzavanje u vakumu. tako da bi moglo da se izvede i diy posto sada ima da se kupi tih plasticnih kutica sa vakum ventilima samo neznam koliki minus je potreban i koliko dugo, i zanima me da li bi pomoglo zamrzavanje u kockicama leda na -5, -10c
 
Bobane freeze dry je ako se nevaram zamrzavanje u vakumu. tako da bi moglo da se izvede i diy posto sada ima da se kupi tih plasticnih kutica sa vakum ventilima samo neznam koliki minus je potreban i koliko dugo, i zanima me da li bi pomoglo zamrzavanje u kockicama leda na -5, -10c

Jeste to zamrzavanje u vakumu ali to se radi radi toga da se to osusi i prezervira. Ja stvarno nemam tacne podatke ali to zamrzavanje je na mnogo nizim temperaturama. Mozda sa suvim ledom moze to da se odradi. Druga stvar je da ti treba vakuum pumpa a ti to nemas. Nemam ni te podatke ali vakuum je sigurno ispod 10 KPa.

To o cenu ti pricas, o tim vakuum kutijama to nije to. To nosi takvo ime ali to uopste nije vakuum. Da budem iskren ti to nema sanse da odradis i ako zeliz nesto od takve hrane samo se prosetaj do prodavnice i kupi hranu.

Da te utesim ti mozes da probas sa klasicnim zamrzavanjem u zamrzivacu ali je vrlo verovatno da ces da napravis jednu "supu" od svega toga ako se to polako hladi usled nastajanja kristala vode. Znas i sam sta se desava sa punom staklenom flasom vode u zamrzivacu.
 
da znam zbog cega se radi u vakumu. u vakumu molekuli vode isparavaju a namirnice zadrzavaju boju i ukus i vrlo lako hidriraju. vakum pumpu imam ranije samo se pored ostalog bavili stampom i plastificiranjem tako da je ostala. suvog leda nemam ali mogu da nabavim nesto drugo sto stvara uzasno nisku temp,ali necu napisati sta jer nekome moze pasti na pamemt da pokusa i pri tome povredi sebe. I da ,za 50 din mi nepada na pamet da se zezam sa tim. ovo je bilo pitanje vise iz znatizelje da li moze ili ne. Sta da se radi,Srpska posla.
 
Mislim da nema potrebe da se sve to krije i nista nefli da se prica i o tome. Mozda ce to i da pomogne nekom ili da podstakne neku ideju koja ce svima da olaksa zivot. Hladjenje se izvodi suvim ledom ili tecnim gasovima gde je tecni azot najrentabilniji. Naravno da je to dosta opsano ako se to neradi na strucni nacin.

Sto se tice vakuum pumpa tu je samo vazno da se postigne odredjeni pritisak. Mislim da je jasno da je i vakuum neki pritisak ili laicki receno pod pitisak, sve jedno.
Koliko je meni poznato treceg resenja nema.
 
Ta tehnika je mozda pogodna za nesto sto je lako izvaditi iz akvarijuma. U ostalom nije ni bitno da bude blagi rastvor. Realno gledano moze i vrlo jaka kiselina.
Sustina je da mnogi imaju problema sa celokupnim akvarijumom. Te crne alge se stvaraju svugde po akvarijumu pa samim tim kiselina nije u igri osim ako se sve rastura.
Sada sto se tice izmene vode to moze a i treba da se radi ali opet nisam siguran da ce to da resi problem. I u takvom okruzenju ce da se pojave ajge. To je moje iskustvo. Cak i navedena riba ne resava problem. Cinjeniz aje da ta riba jede sve i svasta ali mi ne delije da ce ona da ocisti akvarijum od tih crnih algi.
Praksa je pokazala da bas treba da se krecemo u pravcu sto sam naveo.
Ako neko ima drugo iskustvo neka navede korak po korak sta je radio.