Biljni akvarijumi

Brainman

Member
13 Februar 2007
94
0
6
Ovo bi trebalo da se prebaci u novu temu, jer je velika šteta da se pokvari ova, koja je bila odlična.

Hajde sada kada smo se raspisali i o definicijama i pravilima... Razlika izmedju biljnog akvarijuma i akvarijuma sa biljem je ogromna, jer se u biljnim akvarijumima pažnja i celo okruženje prilagodjava biljkama, a ne ribama. Drugo je pitanje ko kako doživljava svoj akvarijum, jer u biljnom akvarijumu postoje posebni odnosi doziranja, kako bi se ljudi izborili sa algama i sa zahtevnim biljem.

Da ne skrenem sa teme, u biljnim akvarjumima se doziraju posebni mikro i makro elementi, dok se kod akvarijuma sa biljkama, ti nedostaci ili pak nagomilavanja, se nadomeštaju ili smanjuju izmenom vode. Ovo je veoma bitno, jer se sve kosi sa okruženjem koji vole dotične ribe. Možemo da krenemo od NO3, koji diskus ne voli previše, jer se već dugo diskutuje o tome da NO3 deluje kao inhibitor rasta navedenih riba, dok u biljnom akvarijumu, se NO3 drži na mnogo većoj granici, od onih koje pogoduju diskusima, sledeće na red dolazi jače osvetljenje, koji diskusi jednostavno ne vole, osvetlite diskusa sa malo jačom lampom pa ćete videti šta se dešava. Ne manje bitna je aeracija vode, koja jednostavno ne drži vodu u biljnom akvarijumu, ali su vršena uporedjivanja rasta diskusa sa jakom aeracijom i brz nje, te su se dobili zapunjujući rezultati u napredovanju (gde je aeracija bila jaka, diskusi su bili osetno veći, sa istim parametrima vode). Što se tiče dodavanja CO2, jedina svetla tačka koja bi mogla da drži vodu sa diskusima koji u prirodnom staništu (pojedinim) imaju velike količine rastvorenog CO2 u vodi. Sledeće na red možemo uzeti temperaturu, gde u biljnim akvarijumima optimalna tempereatura bi trebala da se kreće oko 25 stepeni, za razliku od diskusa koji bi trebali ići na temperaturama preko 27 (probajte da uzgajate Eleocharis A.na ovoj temperaturi), da ne pričam za lečenja gde se temperatura podiže i na preko 34 stepena.

U biljnom akvarijumu morate u svakom trenutku zasaditi bilo koju biljku, koja jednostavno mora da se održi, u bilo kom drugom slučaju govorimo o akvarijumu sa biljkama. To vam je kao da uporedjujete reef sa fish only morskim akvarijumom. Nemojte da mešate te stvari, jer ako neko zasadi jednu stršljiku od biljke u akvarijum, može reći da ima biljni akvarijum, što je više nego neozbiljno.

Što se tiče diskusa, već sam rekao mogu se držati i u jednom i u drugom akvarijumu, ali morate da zaboravite na njegovu veličinu koju može dostići, probao sam obe varijante i znam da su razlike ogromne. Moguće je držati ih u low light zasadjenom akvarijumu, gde će se biljke ponašati kao biološki filter koji će vršiti proces denitrifikacije, ali opet se postavlja pitanje održavanje tih akvarijuma, kao i ograničenje na nekoliko vrsta biljaka, te opet govorimo o akvarijumu sa biljkama.
 
Evo ovaj post je prebacen u podforum "Akvarijumske biljke" i fakticki otovren kao nova tema Biljni akvarijumi.

Razlike izmedju "biljnog akvarijuma" i "akvarijuma sa biljem", iznesite ovde. Mada licno mislim, da je to samo stvar licnog shvatanja i razlicitog definisanja samog naziva . Danas postoje razliciti nacini (stilovi) kada je u pitanju uredjenje biljnih akvarijuma ali ne bih sada o tome jer se ovde uopsteno govori o gusto zasadjenim biljnim akvarijumima i akvarijumima gde je uspostavljena ravnoteza izmdju zivotinskog i biljnog sveta.

Pa, izvolite...iznesite svoje stavove .:D
 
Moj stav je da trista godina zaostajemo za svetom: http://www.aquaticplantcentral.com/...-aquatic-plants-layout-contest-2007-a-17.html
i ako ti Fauna i Brainman i ja i ostali ne preduzmu nesto ode sve u tri lepa ciklida i pet lepih gustera, 7 kamena, 9 plasticnih biljaka i 12 belih skocimisa.

Treba ljudima obasjati da nije biljna akvaristika da se posadi biljka tamo gde ima mesta u akvarijumu i da ona raste "kao luda". Kada sam sadio bilje prosle godine nisam ni znao sta sam sadio, sada je vec bolje.
Eto to je moje misljenje o biljnoj akvaristici sada i uopste.