Bolest škrga - možda parazit

miloscupavi

New Member
19 April 2022
2
0
1
43
Pre nekoliko dana mi čovek donese 4 ženke borca iz svog uzgoja. Ne sluteći ništa naopako uzmem kesu ubacim ribe u karantin (u kome u već bile neke ribe na čekanju) i tek onda primetim da na dve postoje nek kvržice sa donje strane između škrga. Odmah ubacim Sera Omnipur, izdvoijm u zaseban karantin.
Tek sinoć sam uspeo da slikam ovu na kojoj je izraženiji problem na slikama gde je u kadru crevo za vazduh vidi se i da iz škrga vise neki tanki beli končići.
Do večeras su već 3 dana u omnipuru, ali ne čini se da ima razlike.
Da li se neko sreo sa ovakvim problemom?
Šta sa ove četiri ribe, a šta sa ostatkom riba iz karantina sa kojim su na minut-dva bile u kontaktu?
Koliko li sad da ih držim još u karantinu?
 

Attachments

  • viber_image_2022-04-19_22-40-05-885.jpg
    viber_image_2022-04-19_22-40-05-885.jpg
    147.6 KB · Pregleda: 8
  • viber_image_2022-04-19_22-40-05-953.jpg
    viber_image_2022-04-19_22-40-05-953.jpg
    147.7 KB · Pregleda: 8
  • viber_image_2022-04-19_22-40-25-511.jpg
    viber_image_2022-04-19_22-40-25-511.jpg
    150.4 KB · Pregleda: 8
  • viber_image_2022-04-19_22-40-25-658.jpg
    viber_image_2022-04-19_22-40-25-658.jpg
    107.2 KB · Pregleda: 8
Verovatno se radi o skrznim parazitaima, ovako gledajuci po fotografijama moglo bi se reci da je to, ali sacekaj da se Boban javi, pa da kaze nesto vise. Tretman koji si odradio je sasvim ok.
 
Nisam ni video ovu tema u forumu. Druge brige pritisle pa nikako da se sve unormali.

Meni to deluje kao tumor ili Lymphocystis. Tesko je reci jer slika nije bas jasna ali pre da je tumor. Karantin nije potreban, nista sa time neces postici osim ako te bas zanima razvoj oboljenja.

Ako pogledas sastav Sera Omnipur-a videces da tu nema nosta sto moze da pomogne u datoj situacij.

Ti mozes da izdvojis ribu i da vidis da li ce se ona sama izboriti sa time. Ako je u pitanje Lymphocystis onda se to cesto desava. Ako je tunor onda operacija moze da pomogne i treca opcija je nekako uvek izvesnija u hobi akvaristici a to je, na zalost, eutanazija ribe.
 
Bobane, pre svega hvala što si odvojio vreme.
Ribice su u karantinu od pre postavljanja pitanja na forumu. Bile su 7 dana u Omnipuru. Na drugom mestu sam dobio savet da napravim mešavinu Amoksicilina, Baktopur direkta i Panacura (u određenim dozama) pomešan sa navlaženom hranom i goveđim želatin, zamrznem, pa hranim time.
To sam i uradio i bio dosledan neko vreme u hranjenju samo time, ali kako sam primetio da ga slabo uzimaju, sad kombinujem. Ništa se nije promenilo evo već više od 15 dana.
Izostanak poboljšanja idu u prilog tvojoj pretpostavci. Jedino što me još uvek zbunjuje je ono zbog čega sam od starta i mislio da je nešto zarazno, to je da 2 od 4 ribe koje sam dobio imaju identičan čvor na identičnom mestu.
U svakom slučaju, sad posle više od 15 dana su žive i bez promenjenog stanja. Ponašanje im je apsolutno normalno, koliko mogu da primetim u malom karantinu, imaju interesovanje za hranu, plivaju, noću odmaraju.
Čak mi je padalo na pamet i da ih vratim među druge ribe, što bi verovatno bilo glupo.
Eutanaziju neću primenjivati, jer osim malog karantina nema znakova da posebno pate. Čak im je i disanje normalnog ritma.
 
Evo da malo pojasnim. Ja nisam siguran da je to sto govorim tacno u ovom slucaju ali mi sve ukazuje da je istina negde tu. Ja imam priliku da se susretnem sa stotinama Sijamskih Boraca i neretko se susrecem sa time. Cutaneous Tumour je naziv za to, mozes to da nazoves Tumor koze. Obicno je izazvan nekim virusom, tako kazu a ja prenosim tako da nemoj da mi postavljas suvisna pitanja u vezi uzroka jer to ne bih bio u stanju da odgovorim :)

Eto to je moje misljenje. Vidis kako smo mi cudni u akvaristici. Savetujemo druge a ni sami nemamo pojima o cemu pricamo. Eto gledam taj savet koji si dobio, "Panacura". Ja Panacura redovno koristim jer to moramo po pravilima ministrarstva kada se uvoze ribe. Tretmant se radi za kojekakve parazitske crvce koje ribe mogu da imaju. Eto tako nesto mi odmah sugerise o kakvim savetima se radi.

Dugo sam cuvao tako obolelu ribu, bas da vidim kako sve to napreduje. U sustini ako ti ne smeta, mislim estetski, onda samo napred. U sustini mi u komercijalnom sektoru u takvom slucaju primenjujemo eutanaziju.