Bolje vas nasao

dobrivoj

New Member
27 Oktobar 2012
20
0
1
40
Zrenjanin
Dobar dan svima zovem se Dobrivoj i dolazim iz Zrenjanina.Akvaristikom sam poceo da se bavim kao klinac '98 ali sa pauzama,pocetnicko razocarenje,vojska da bi pre 4 god. nov akvarijum pukao zbog loseg kvaliteta stakla.Pre nekih godinu dana sam se zagrejao ponovo za akvaristiku ali nisam imao uslova sve da realizujem.Sada krecem ponovo sa dva manja akvarijuma koje cu sam lepiti 38 i 28 litara.
Jedino me je bacio filter u rebus posto kada ga budem lepio ne znam kako da ga izfugujem jer planiram stari filter da prepravim u trokomorni,tako da ce pregrade od komora sigurno smetati pri izvlacenju fuga
 
ne znam na koji nacin da izfugujem ivice prilikom lepljenja filtera,akvarijum je druga stvar ima mesta tako da lepo mozemo visak silikona da razmazemo po ivicama,dok je filter uzak,pa jos kad dodju pregarde
 
Prvo, dobro dosao Dobrivoje.
Pokusacu da ti pomognem oko tvog postavljenog pitanja. Fugovanje kod filtera u principu se ne radi, zapravo ne znam da li je uopste neko i radio bas zbog premalog prostora i nemogucnosti da se izvuku. Samo treba uraditi, kada sastavljamo filter, dobro izvuci silikon na tim delovima stranicama i spojiti u jednom potezu. Naravno, da bi to uspelo i izgledao kako treba, treba ti iskustvo i rutina kod izvlacenja linije silikona na stranicama filtera.

Evo kako to izgleda bez izvlacenja.

DSCF0972.JPG
 
Hvala puno na odgovoru,to me je interesovalo koji je princip u pitanju.Prvi put radim ovo valjda ce biti sve kako treba.Inace lepicu sa Ceresit CS23 silikonom za akvarijume
 
Ceresit cs23 se nije dobro pokazao za vece akvarijume ali za male bi trebao da bude ok.
Ako si u mogucnosti, umesto njega nabavi TKK ili Soudal.
 
@marko.pa
Veruj mi Zrenjanin je tuga sto se tice ponuda silikona.Ranije sam naleteo na Winnerfix,i kada sam hteo drugu tubu da kupim kaze prodavac nema jer mu se ne isplati da drzi silikon za akvarijume u radnji niko ne kupuje.Izasao mi je u susret i nabavio mi je Ceresit CS23,pored filtera koji planiram da lepim docic ce i dva manja akvarijuma od 38 i 28 litara tako da ce Ceresit da odradi svoj posao.Na kraju planiram da filter stoji u sredini i preciscava oba akvarijuma.Takodje jednom sam naleto i na Beorol silikon za akvarijume ali Ceresit mi se cini pouzdaniji

@boban

hvala na dobrodoslici,videcu da propratim sve slikama,jedino mi je problem vreme i mesto posto zivim u stanu a vremena nemam puno posto imam malog klinca od 15 meseci.Sada je vec i zahladnelo bilo je mraza pre nekog jutra pa se premisljam da li da lepim na terasi zbog silikona i niskih temperatura.A ako krenem da lepim u stanu necu dobro proci kod zene.Najavljuju ovih dana vece temperature i toplije pa cu probati iskoristiti vreme i zalepiti akvarijum i filter
 
Idelno bi bilo 20 stepeni i kisovit dan ili da je predhodni padala kisa.
Silikon vezuje vlagu iz vazduha da bi se stegao.
Ceresit je bolji izbor od beorola koji je dosta tecan(redak).
Ali opet, za male litraze(visinu vodenog stuba da ne dodje do zabune)je sasvim zadovoljevajuci.
Uspeso lepljenje ti zelim.
 
pocelo lepljenje ali sam predvideo jednu stvar,a to je resetka koja ce da drzi filter materijal.Sutra cu i to kupiti onu plasticnu resetku sto prodaju po farbarama da se ocedi jarac od viska kreca.Ostala mi testerica za tehnicko obrazovanje iz osnivne skole pa cu njom iseci na meru.Sve stranice sam ocistio acetonom,onda uzeo marker za pisanje po CD-ima i obelezio svaku stranicu.Obelezio sam koja strana ce biti spoljna koja ce biti leva koja desna,ivica koja ide gore.Filter je dimenzija 12S x 30D x 32V.Uzeo sam jednu stranicu i na nju nalepio pregrade a potom sam nalepio i dno,jer kada se izdigne filter da stoji efekat ce biti kao da je lepljen oko dna.Kada uglavim resetku izmedju pregrada lepim i drugo staklo dimenzija 30x32 i na kraju lepim stakla dimezija 12x32.Moram na taj nacin zato sto je staklorezac koji je pravio filter namestio da te stranice preklapaju ove 30x32 i lepljene su oko dna.Nisam slikao na zalost zato sto mi je ovo prvo lepljenje filtera i akvarijuma u zivotu tako da sam se skoncentrisao maksimalno na lepljenje.Naravno na jednom pregradnom staklu sam uspeo malo i da zamrljam silikonom ali nije strasno skinucu ziletom.Ostalo je ispalo u redu.

Sto se tice Ceresit silikona nije los,ima svoju gustocu i nema kao ostali silikoni onaj jak miris,tako da moze bez problema da se koristi i unutra

samo da dodam da sam koristio i lenjir trougao kako bih sve zalepio pod pravim uglom
 
Ceresit CS23 za izradu akvarijuma,stavise silikon je dosta sveze proizvodnje jun ili jul ove godine.Mozda se meni i ucinilo posto sam lepio napolje na terasi.Ima acetatni miris ali se meni nije ucinio toliko jakim,kao sto sam vec rekao mozda zato sto sam lepio na otvorenom
 
Filter sam zalepio,ali kada sam davao mere staklorescu zeznuo sam se tako da sam staklene pregrade suzio,ne znam kako mi je to promaklo.Sada kada sam zalepio zbog uzih pregrada jedna stranica je upala 3-4 mm.Sve u svemu nebitno zato sto je to bio stari filter koji je godinama stojao na terasi,barem sam "osetio" kako se nanosi silikon.A i ivice stakla tog filtera su bile dosta iskrzane.Sada cu sacekati 2 dana da se silikon osusi pa cu ga napuniti vodom cisto iz radoznalosti da vidim da li pusta vodu.Sledece sto je na redu je staklo za akvarijum na kojem treba da oborim ivice pa da pripremim za lepljenje
 
Pa nije ni lose sto si prvo probao na filteru da osetis malo kako se sve to radi tako da ce ti biti lakse kad krenes sa akvarijumom.