Bumblebee goby

boban

Osnivača sajta
Staff member
9 Avgust 2003
5,599
329
83
New Plymouth New Zealand
www.beke.co.nz
Brachygobius doriae - Bumblebee goby




DSC01408.jpg
 
Interesantan Gobius koji je prisutan i na ovim prostorima mada malo omrzen zbog svoje osobine da poneku ribu koju stigne malo i pocupa.
Pre nekih desetak godina poslo mi je za rukom da izmrestim ove male zderonje .Jednom kada budem imao vise vremena priseticu se tih iskustava i napisati par reci i na tu temu.

Nasi akvaristi ovu vrstu popularno nazivaju pcelica.

Inace kad smo vec kod pripadnika roda Brachygobius napomenuo bih da ovaj rod pripada veoma brojnoj familiji Gobidae i da se na nasim prostorima osim pomenute vrste moze sresti i vrsta B.xanthoozonus(Bleeker,1849)koju mnogi ovde a i u svetu mesaju sa pomenutom vrstom.
Ostali nama manje poznati pripadnici roda su:
B.Xanthomelas,B.sua,B.nunus,B.Agregatus,B.sabanus,B.mekongensis i M.kabilensis.
Sama familija Gobidae je veoma brojna i obuhvata preko 210 rodova sa oko 1875 vrsta. Interesantno je da su pripadnici ove familije rasprostranjeni uslatkim ,brakicnim i slanim vodama.
 
Da, ja sam vec nesto rekao o ovim po meni veoma zanimljivim ribama u temi pcelice

Imao sam ih davno i samo pozitivna iskustva imam sa tim ribama . Naravno od Octopusa sam ih tada nabavio :p
 
joj, kako mi je ta pcelica zapela za oko (jo davno prije kod slatkovodnog)...ali je nikako nisam mogla niti nabaviti niti joj srediti uvijete za drati
Fauna a ona tvoja tema o pcelicama je skros super i nemam pojma kako mi je uopce promakla da je nisam primjetila u maju kada si je postavio :?
ah, to volim arene ribibi :D
 
:D
ah, to ce...to je tako, to arenije to zanimljivije :wink:
...jo da te ribibi imaju dijamantice po sebi, pa nitko sretniji
 
e sad sam zbunjen ... zapravo bio sam i prije po pitanju ove ribe. U aquarium atlas vol.1 B. doriae i B. xanthazona su 2 razlicite vrste, razlike na slikama nisam uspio skuit, i to me dugo kopalo, sad boban otvara 2 temu o pcelicama sa istom slikom, a 2 razlicita naziva ... ko u atlasu :?
POMAGAJTE!!!
 
Evo Chubby nove slike, da ne budes vise zbunjen :D

U pitanju je bilo to , sto su stare slike nestale koje su bile u mojem postu a kada sam ponovo (preko drugog servera) ubacivao slike umesto stare otisla je Bobanova slika.

Eto...vratio sam ti igracku :lol: :wink:
 
Te dve ribe su izuzetno slicne i zato dolazi do zabune. Razlika je u velicini, malo u amatomiji koja nama ne predstavlja nista jer to i ne vidimo a glavni indikator za nas je patern ili sare. Nazalost, evo i ja nisam postavio reprezentativnu sliku i sada kada bolje pogledam stvarno lici na xanthozona. Doriae ima neregularan patern ili bolje da kazem sare, vise narste, i dolazi nam iz drugog podnevlja.
 
Mislim da je Octopus mrestio ali nije nikakav problem da pokusas i po instrukcijama tvog kompica :wink:

Hocu da kazem da su lagane za mrest....