Centralni filter

Polako se prikupljaju elementi za filter
 

Attachments

  • slavina..jpg
    slavina..jpg
    36.2 KB · Pregleda: 62
  • resetka.jpg
    resetka.jpg
    43.7 KB · Pregleda: 62
  • odvod..jpg
    odvod..jpg
    38.9 KB · Pregleda: 61
  • odvod.jpg
    odvod.jpg
    34.7 KB · Pregleda: 62
Kako je otpala mogucnost busenja postojecih akvarijuma, prave se novi sa rupom za odvod. Slavina odvod i resetka nisu akvaristicki pribor ali to je jedino nadjeno kod nas, a i cena je 5 puta niza nego ono sto je specijalno pravljeno za akvaristiku.
 
Konacno je sistem pusten u rad sa samo devet akvarijuma. Odlucio sam se na ovako mali broj akvarijuma zbog UV lampe o kojoj smo dosta raspravljali u temi:
http://www.beke.co.nz/threads/nova-uv-lampa.2748/
Mislim da ce ova moja lampa od 36W uz ovaj mali protok odraditi posao dok ne stigne jos jedna.
Uglavnom zadovoljan sam sa sistemom i za sada sve radi korektno.
Da napomenem centralni filter je iscikliran, u njemu se akvarijumska voda vrtela dosta dugo, tako da i tu ne bi trebalo da bude problema.
 
:ziveli:Super ajde slikaj da vidimo kako sve to izgleda. Posto ovu temu nisam video jako me je zagolicala pa se i ja razmisljam da namestim nesto slicno. Koje pumpe koristis za vracanje vode u akvarijume?
 
Dobio sam mnogo, iznad mojih ocekivanja. Vreme potrebno za odrzavanje akvarijuma je smanjeno za 90%, a voda je kristalno cista u svim akvarijumima. Poboljsao se i kiseonicki rezim.
 

Attachments

  • DOVOD 1.jpg
    DOVOD 1.jpg
    42.9 KB · Pregleda: 90
  • DOVOD 2.jpg
    DOVOD 2.jpg
    56.9 KB · Pregleda: 90
  • ODVOD VODE.jpg
    ODVOD VODE.jpg
    37.2 KB · Pregleda: 88
  • uv.jpg
    uv.jpg
    29.9 KB · Pregleda: 90
:ziveli:Super ajde slikaj da vidimo kako sve to izgleda. Posto ovu temu nisam video jako me je zagolicala pa se i ja razmisljam da namestim nesto slicno. Koje pumpe koristis za vracanje vode u akvarijume?


Koristim potapajucu pumpu od 250W. Teoretski moze da ispumpa 9000 l/h. Visina pumpanja 5,5 metara. Crevo za odvod vode Fi 40.
 
U radnji koja prodaje vodovodni materijal. To je sito za usisnu korpu za vodu. Valjalo bi da je malo krupnije ali posluzice i ovakvi dok ne nadjem bolje.
 
Mali rezime:

Sistem funkcionise vec cetiri meseca i do sada nije bilo nikakvih problema. Ciscenje akvarijuma svelo sa na par minuta po akvarijumu, jer je dovoljno samo usisati prljavstinu na dnu koja se obicno nakupi na jednom mestu. Letos kod velikih vrucina bilo je izuzetno lako rashladiti vodu. Dodao sam filter sa aktivnim ugljem preko koga sam pustao hladnu vodovodnu vodu u filter u komoru sa cistom vodom dok je zagrejana "prljava" voda preko prelivnika izlazila napolje. Do sada nisam primetio da je opala propusna moc filtera.
Mresni akvarijumi i oni za podiznje mladji su obico van sistema. Kada je potrebno da se mlade ribe prevedu na obicnu vodu to je vrlo jednostavno. Dovoljno je da se slavina koja dovodi vodu iz filtera u akvarijum otvori samo toliko da voda kaplje u akvarijum i promena karakteristika vode ce biti jako lagana i u duzem vremenskom periodu tako da ne dolazi do stresa kod ribica.
 
Cetiri meseca nije bas neko veliko vreme. Ima taj filter da radi mnogo duze a nemoj da se iznenadis da tako bude godinu dana pa i vise. U sustini nemoj da ga diras osim ako imas dosta taloga u samom filteru ali i to se lako sredi u takvoj koncepciji. S obzirom kako si napravio ti lako mozes da sve to ocistis bez nekog veceg truda.

Mislim da tvoj primer ocito pokazuje kako jedan veliki posao, ciscenje akvarijuma, moze da se svede na neku razumnu meru i da broj akvarijuma ne postaje zamor za akvaristu.
 
Veljko imas ovde nekoliko slika,to je sasvim dovoljno da sagledas o cemu se radi.Ako si zainteresovan za ovakav sistem ima desetak opisanih koje ces naci preko googla.Svaki od ovih sistema je unikatan i prilagodjen situaciji,tako je i kod Zopex-a.

I veoma dobra stvar kod Zopex-a je sto je svuda ostavljao lufta tako da ovaj filter bez preterivanja sigurno moze da opsluzi mnogo vise akvarijuma i vode nego sto je opterecen.
 
Ma voljan sam ja samo je nepremostiv problem sto su neonske sijalice ispred sistema cevi za dovod vode u akvarijume tako da prakticno nije moguce da se slika.