Centralni filter

Video sam nesto slicno prvoj slici ali Madjar nije hteo da ga proda. Kaze da se javim za par godina pa ako bude potomstva onda mozemo da pregovaramo. Mada meni je najlepsa prirodna varijanta.
 
Ako nije formiran red za zebrin podmladak ja bih prvi stao za kupovinu!
Samo bih molio da ne pricamo o ceni u prisustvu supruge.valjam_se
 
Nesto si stao sa ovime. Kako si resio usporeni protok, da li tu ima nekih promena?
Problem se resio sam od sebe i ne mogu da shvatim da sam bio tako glup da ne izanaliziram to ranije.
Do moje pumpe koristim usisno crevo fabricke proizvodnje koje na svom pocetku ima usisnu korpu i klapnu koja ne dozvoljava da voda iscuri iz creva kad pumpa stane. Prilikom ciscenja korpe povukao sam malo jace crevo da ga izvadim iz taloznika i pri tome je naprslo. Kako nisam imao drugo pri ruci stavio sam ga direktno bez korpe i klapne. Kada sam ukljucio pumpu, veselje, voda je grunula takvom snagom da sam brze bolje morao da zavrcem slavine iznad akvarijuma da ne preliju.
I znanaci problem je bio u usisu, jer je sve to lose dimenzionisano i pumpa nije mogla da povuce dovoljno vode. Napominjem da sam koristi usisno crevo fabricke proizvodnje i verovatno zato nisam obratio paznju na taj momenat.
 
molim vas, da li neko može da mi kaže tačno ime i proizvođač ovih cevi sa početka foruma, što za njihovo spajanje nije potrebna pegla i ne mora da budu fiksno spojene ? gde mogu da ih nađem u srbiji ? po mogućtvu link... hvala unapred !
 
nisam hteo da započinjem novu temu jer ova je tema o centralnom filteru i tehničkim pitanjima... ispravite me ako grešim ...

rešio sam da u podrumu napravim manju odgaivačnicu. napravio sam policu 280 dužina 135 visina ( police + akvvarijumi ) na tri nivoa. za jednu policu već imam akvarijume veće ( oko 60 tak litara ) a za druge dve planiram da napravim manje veličine 30x35 visina 33 cm . našao sam polovno staklo 6mm platio sam po kvadratu 500 dinara ! šta ćeš lepše ... staće 9 po polici 18 ukupno na dve police. razmišljao sam kako da rešim odliv iz akvarijuma jer mi je bušenje stakla bilo komplikovano ali sam se ipak rešio da bušim. video sam na ovoj temi da je zopex napravio filter u betonu pa je i meni proradio kliker i rešio da ja isto uradim. dimenzije tog filtera biće 60x60 visina 40. 10 cm biće dignuto od zemnje da ako dođe do neke štetne vode jer mi je kanalizacija iznad nivoa poda podruma ne može da uđe u njega. za odliv te štetne vode imam još jednu staru rupu koja bi primila tu vodu. planiram da iza police napravim kanal u koji će se slevati preko cevi sva voda iz akvarijuma. i filter i kanal mislim da obložim keramičkim pločicama bez fuge a između ako bude potrebe pređem silikonom. još tu imam nekih nedoumica ali rešavaću ih u koraku. za dotok vode u akvarijume staviću isto ove ventilčiće što je zopex stavljao za sisteme kap po kap. samo mi nije jasno zašto nisi koristio gumeno crevo baš za te sisteme nego si prepravljao ventile da bi ih nakačio na plastično ? ima neki razlog voleo bi da znam koji je ? razmišljam o uv lampi i gledao sam ih u radnji i nije mi jasno koja je razlika između uv lampe za nokte i akvaristička ? isti oblik konektori sve je isto a uz to košta 350 dinara + adaprter. tako da sam ja smislio da u tom centralnom filteru napravim držač da konektoru budu iznad nivoa vode a lampu spustim u vodu ?
sve sugestije prihvatam ! hvala
 
Kad pravis centralni filter dobro razmisli o konstrukciji da bude sto laksi za ciscenje.
UV lampa MORA da bude namenjena za sterilizaciju vode, jer lampa za susenje laka na noktima ima sasvim drugaciji spektar svetlosti koji ne ubija ono sto tebe interesuje da ubije.
Isto je bitno da lampa MORA da bude konstruisana tako da sva voda protice pored kvarcne cevi u kojoj se nalazi lampa, jer ako potopis samu lampu u filter neces nista postici. Lampa ce ubiti ono sto je na par santimetara od nje, a sve ostalo ce proci neosteceno i potencijalno opasno. Potrudi se malo i sigurno mozes da nadjes nesto po prihvatljivoj ceni. pogledaj ovde .
Moras da vodis racuna i o isplativosti cele investicije. Troskovi struje nisu mali, jer pumpa mora da radi 24h non stop.
 
super ... hvala .. znači uv za nokte otpada ... ne računam isplativost. ovo radim iz hobija i to je to . da prodajem ribe kako se kreću kod nas 30 dinara komad zajebi me. gajim ih dok ne porasu a onda ću ili da ih prodajem bar za 100 kinte ili ih poklanjam. Ne znam ni sam još ni šta ću da gajim a kamo li rentabilnost.
Ja ću tu imati negde oko 900 litara vode... imam već ovu pumpu
planiram da kupim još jednu npr od 3000 l/h ( kako je kinez predvideo ) i to ti zajedno troši sruje ko jedna sijalica od 100 w i manje. što se tiče grejanja vode , kroz podrum mi prolazi parno grejanje razmišljam da u filter ubacim i cevi od parnog grejanja ... ali će to mislim biti zajebano regulisati termo glavom. o tome još razmišljam što se tiče štednje...
uv lampa što si mi poslao sajt. procunjaću na ovom sajtu da proučim koja je cena za koju narudžbinu pa ću da vidim... gledao sam da uzmem onu atmanovu 9w ali nisam mogao da nađem rezervne lampe da li ima na tržištu.
što se tiče filtera , planiram svu filtracionu masu da stavim u krompir džakove a po nešto što je sitnije npr ugalj u onaj materijal-tkanina til . tako da mi sve bude zgodno kad treba da perem izvadim vreću po vreću properem i vratim nazad... našao sam krupnu crnu rizlu što je koriste za teraco majstori koja je granulacije 4-5-6 mm mislim da će biti dobra za filtraciju a mislim takođe da ubbacim u još jednu komoru i sitniju granulaciju od 2 mm ili šodera ili tako nečeg.
 
Last edited by a moderator:
Ova pumpa ti sigurno nece zadovoljiti potrebe, jer pored protoka moraš da vodiš računa i o visini na koju se voda pumpa, a tu 100 W tesko da može da bude dovoljno.
Neznam šta planiraš da gajiš. Ukoliko su to neke manje zahtevne vrste možda možeš da razmisliš o kontinualnoj zameni vode kap po kap.
Što se tiče ubacivanja cevi od sistema za grejanje u filter porazmisli da ne napraviš riblju čorbu, jer teško je to precizno podesiti.
I još da dodam da je UV od 9W premala za tvoj slučaj.
 
uffff..... sve mi se sad srušilo ... ajde da vidim šta mi predlažeš koja pumpa i koja lampa ? ja planirao da uzmem uvou od 9 w koja podržava po ovom primeru od 2000-3000 litara na h. meni protok od 3000 litara zadovoljće potrebe filtracije od 3 zamene vode na sat ... :( kontinuirana zamena vode ? misliš ono 2/3 istočim jednom nedeljno ? ne sviđa mi se to ... ipak bi nešto komplikovanije hahahaha
 

Attachments

  • uv lampa.png
    uv lampa.png
    93.4 KB · Pregleda: 3
Molio bih objašnjenje šta je to kontinualna zamena vode kap po kap. Hvala
 
To je samo u pitanju protok vode. Ako imas dobru pumpu onda mozes da teras vodu kroz sve akvarijume sa nekim odredjenim protokom. To i jeste cilj ovog centralnog filtera jer vecom izmenom vode i vise necistoce zavrsi u filteru i tvoj rad svodi na neki minimum. Sistem kap po kap ne mora bukvalno da bude kap po kap ali je protok vrlo mali pa na kraju tebi ostaje standardno ciscenje akvarijuma ali bez te nedeljne izmene vode u svakom akvarijumu jer to moze da se izvrsi u centralnom filteru.


Druga metoda kap po kap bi bila uvodjenje sveze vode koja bi se prethodno malo zagrejala i nakon toga isla u akvarijum. Voda iz akvarijuma ide u kanalizaciju. Zato se i koristi mali protok, kap po kap, ali to traje neprekidno pa kada se sabere to ispadne zavidna kolicina vode. Eto to bi bilo neko konstantno ispiranje akvarijuma. I ovde ti ne gine da vise vremena provedes na ciscenju akvarijuma. Mislim da je @zopex2008 na to mislio.
 
hvala na objašnjenju i izvinite. ja sam ne upućen još sam nov i mlad u svemu ovome ali mi se jako dopada ovah hobi i žel bi da ga dignem na neki pristojan nivo. verujte mi da uveče već 3 meseca ne mogu da zaspim a ujuru se i nedeljom kad ne radim budim u 7 sati da bi smišljao šta dalje.
ali noćas mi je pala sledeća stvar na pamet...
da ne stavljam jedan filter jer onda bi morao da razbijam beton stavljam taj kanal, onda te cevi koje koje bi spuštao iz akvarijuma u taj slivnik ne će malo da koštaju onda zopex mi reče za pumpu da mi treba jača a ne bi kupovao onu kao tvoju ne potapajuću sa turbinom jer one nema manje od 700w. a onda već ulazim u dubiozu...
smislio sam da na svakoj polici stavim jedan stakleni filter. i jedna atmanova pumpa kao što imam ovu od 2000 l/h biće dovoljnda da oskrbi sve akvarijume po spratu. izbušio bi sve akvarijume sa zadnje strane bi pustio cev na koju bi bili svi priključeni čvrtom vezom vodovodnim cevima koja vodi u filter . time ću potrošnju struje smanjiti ali će mi malo grejača 3 odvući ali bitno da mi ne treba budža od pumpe, razbijanje betona lepljeje pločica itd...
sad imam sledeće pitanje :

  1. da li da bušim rupe na akvarijumima bliže dnu ili bliže vrhu ? ja bi kao bolje bliže dnu da može da se skuplja i nečistoća sa dna ?
  2. koliko mi je zaista potrebna uv lampa ?
za sad od riba imam: dva matična para skalara ( sinoć su mi bacili ikru :sampion:) , matičan par ancitrusa , tri para corydorasa , voleo bi crne tetre i bele tetre koje su mi još male kad narastu da ih razmnožim, zebrice... bitno dosadna klasika za vas :) ali to je osnova od koje mora da se krene ... koliko mi je zaista potrebna lampa ?

3. sledeće pitanje da li mi je potreban RO filter ili mogu za sad ovako da guram ?
kupio sam TDS elektronski metrar i tvrdoća naše vode u zaječaru je zavidnih od 250-300 :confused:. palo mi je na pamet kišnica ? sneg ? da li to može da se koristi jer je trc snega zimus bio 50. ali zagađenje itd . kod nas svi lože u kući.... da li ima to uticaja ?
HVALA DRUGARI PUNO ! ! ! !