Centralni filter

zopex2008

Administrator
Staff member
8 Oktobar 2008
2,810
106
63
69
Beograd
Kako se kod mene stalno povecava broj akvarijuma, ciscenje i zamena vode polako me zamaraju pa sam poceo da razmisljam o bobanovom predlogu da napravim jedan veliki filter, nesto slicno sto on ima kod sebe. Najveci mi je problem sto postojeci akvarijumi nisu predvidjeni za tako nesto tj. ne postoji rupa za odvod vode pa cak razmisljem da izbusim ove sto imam.
Znam da moze ali nemam ideju gde da nadjem opis toga pa bi svaki savet dobro dosao.
 
Mislim da to nije tako neizvodljivo bez obzira kakva ti je sadasnja postavka. Dovod vode iz filtera je prosto resiti a odvod vode mozes da resis isto tako lako i bez busenja stakla. Jednostavno razmisli o upotrebi prelivnika koji je konstrukciono vrlo jednostavan. Ja imam napravljene te prelivnike od par plasticnih vodovodnih cevi i ono funkcionisu besprekorno. Koliko znam to i drugi koriste pa ako te zanima mogu da slikam to pa da vidis o cemu pricam. To mozda nije bas estetski korektno ali je zato vrlo prakticno.
 
Slikaj obavezno, jer ti si mi ubacio "bubu u uvo" sto se tice filtera pa samo o tome mislim. Ako imas jos neku ideju kako da ga napravim bilo bi lepo da napises.
Inace danas mi se lenjost debelo olupala o glavu. Dugo se kanim da zavrsim automatiku za napajanje akvarijuma vazduhom na akumulator, jer se cesto desava da nestaje struje. Danas je bio taj dan, otisao sam da preuzmem pet novih akvarijuma, koje sam narucio, zadrzao se malo duze i kad sam dosao imao sam pomor, nestalo je struje, uginulo oko 400 ancistrusa i jos drugih riba, tako da je bilo tuga pogledati.
Od lenjosti nema teze bolesti!
 
Eto desava se i to ali je to tako. Ipak tu ima jos nesto, baren naslucujem. Nestanak struje je uvek moguc, to je nas realni svet. I meni se to desava ponekada, neko se zakuca u trafo, banderu, udar groma i ko zna sta jos. Pored toga i elektroprivreda ponekada cacka sve to mada oni to i najave unapred. Ali dobro to nije sve tako strasno jer ako je sve kako treba onda ribe ne bi smele da uginu, barem ne u okviru od oko desetak sati a mozda i vise.
Ovo mi namece misljenje da ti imas izuzetno puno riba u akvarijumu i da je to u stvari pravi ralog. Kao da se sve nalazi na samoj ivici pa i najmanja promena moze da dovede do katastrofe. Razmisli i o tome jer je to vrlo realna opcija. Mozda je i povrsina vode suvise mala pa nema dobru razmenu gasova.

Sto se tice slika nema nista od toga pre ponedeljka. Imam slobodan vikend pa sedim kod kuce.

Sto se tice sistema ti imas dve mogucnosti. Prva je da teras vodu u akvarijum a prelivnikom da je vracas u filter. Ovako se lako kontrolise protok i ima manje problema. Onoliko vode koliko udje u akvarijum toliko i izadje.

Drugi nacin je da sa U cevima nekako povezes filter, kao ono klasicno povezivanje spoljnog filtera i akvarijuma. To je problematicno ako se radi u paketu jer ti fakticki nemas kontrolu usisa koji moze da bude razlicit a uglavnom i jeste pa se desi da voda iz jednog akvarijuma ide mnogo brze napolje nego iz drugog. To znaci da ti je prva opcija resenje.

Naravno tu ne treba da zaboravimo da je busenje stakla najelegantnije mada i to ima negativnog efekta jer je onda akvarijum strogo namenski. Pored toga tu jos moras da imas i dobre spojnice itd. Razmisli malo pa vidi sta ti je najprihvatljivije.
 
Znam da su akvarijumi bili na ivici izdrzljivosti sto se tice riba, zato sam i narucio tih pet novih da bi malo rasteretio ove postojece. E sad da juce nisam otisao po te akvarijume video bih sta se desava i odvrnuo ventil na boci za kiseonik i sve bi bilo u redu. Ovo sam vise napisao ne da bih jadikovao nad svojom sudbinom nego kao nauk drugim akvaristima da shvate da tako bitne stvari ne mogu da se ostave za sutra, jer po Marfijevom zakonu ono najgore se uvek desi u najnezgodnijem trenutku.
Kad stignes slikaj to, nista nije hitno, stvar treba prostudirati pa se odluciti za najbolje resenje.
 
Evo kako izgleda ovaj prelivnik u domacoj radinosti.

Ovde se vidi fleksibilnost ovakve napravice. Cevi nisu zalepljene pa samim tim sve moze da menja poziciju do mile volje sto nam daje fleksibilnost u podesavanju nivoa vode kao i primenjivost ako nam akvarijumi nisu iste velicine.

Sve je sacinjeno od plasticnih vodovodnih cevi 1/2 " , nekoliko kolena i jedna T spojnica. Sito na usisu je EHEIM proizvod kao i crevo. Spojnica za crevo je od neke pumpe, nista posebno.
 

Attachments

  • IMG_7435.jpg
    IMG_7435.jpg
    31.9 KB · Pregleda: 193
  • IMG_7438.jpg
    IMG_7438.jpg
    28.4 KB · Pregleda: 161
  • IMG_7444.jpg
    IMG_7444.jpg
    37.2 KB · Pregleda: 171
  • IMG_7441.jpg
    IMG_7441.jpg
    35.7 KB · Pregleda: 197
  • IMG_7442.jpg
    IMG_7442.jpg
    39.9 KB · Pregleda: 177
Nije zapusena nigde. T nastavak ti sluzi dokle da opadne nivo vode u akvarijuma i otvorena je iz razloga da ti nebi sva voda iz akvarijuma izasla nego samo ona koja prelazi nivo T nastavka...
 
Bobane, trebalo bi da daš jednu glavnu sliku. Jednu koja bi ceo taj preliv prikazala u radnom položaju. Četvrta slika je mislim najbliža toj ideji. Koncept je jednostavan, ali teže se razumeva uz onih nekoliko slika koje u suštini ne pokazuju suštinu. :cool2:

Naravno uliv mora biti regulisan i nikad ne sme premašiti najveći protok koji ovaj sistem spojenih sudova (prečnik upotrebljenog preliva) može da izbaci iz akvarijuma.
 
Da, logicno ne sme da se pretera sa ulivom vode. Pretpostavljam da se za prvo pustanje u rad cevi moraju napuniti vodom.
 
Nema sta da punis (kad je cev suplja, nigde nema vakuma)... Vodu mozes da ubacujes sistemom kap po kap(crevo za navodnjavanje voca, povrca itd.)

Mislio sam na odvodnu cev, kad sam rekao da je treba napuniti vodom pre starta. Kap po kap za dovod vode sigurno nije dovoljan, jer ovo nije kontinuirana zamena vode nego centralna filtracija i sistem se tako podesava da ima dobar protok vode.
 
Evo sada jos malo detalja da sve to pojasni ako tu ima bilo sta nejasno.

Svi akvarijumi sa kojima radim imaju izbuseno dno gde je postavljena prelivna cev kroz koju voda otice nazad u slivnik i filter. (sl 1)

Kada zelim da odrzavam neki nivo ispod postojeceg slivnika usled nekog razloga, recimo primena nekog leka itd, onda postavim taj prelivnik (sl 2)

Taj prelivnik odrzava nivo vode uslovljeno polozaju T spoja. Obelezio sam nivo flomasterom ( sl 3).
Spustimo prelivnik do zeljenog nivoa vode ( sl 4). Ovde se bas i vidi ta fleksibilnost jer nivo vode mozemo da biramo, nije uslovljen duzinom cevi sto bi bio slucaj da je sve zalepljeno odnosno da je cvrsta veza.
 

Attachments

  • IMG_7493.jpg
    IMG_7493.jpg
    29.9 KB · Pregleda: 133
  • IMG_7492.jpg
    IMG_7492.jpg
    23.7 KB · Pregleda: 137
  • IMG_7490.jpg
    IMG_7490.jpg
    27.8 KB · Pregleda: 141
  • IMG_7488.jpg
    IMG_7488.jpg
    24.5 KB · Pregleda: 140
Nakon podesavanja nivoa sve se vrlo jednostavno pokrene. Rukom se zatvori gornja strana T prikljucka i naravno odvodnu cev u usta pa se povuce vazduh. (slika 1)

Posle nekog vremena u zavisnosti od visinske razlike i velicine akvarijuma nivoi se izjednace. (sl 2)
Brzina istakanja vode je jednaka brzini utakanja vode (sl 3 i 4)
Pogled iz ugla (sl 5)

Ova stvar funkcionise dobro i naravno ako zelimo da ima samo jednu namenu onda je bezbednije da se sve fiksira i duzine cevi da se podese po potrebi. Sto je manja razlika izmedju nivoa vode i vrha akvarijuma to je bolje.

Ako bolje pogledamo komercijalne prelivnike za morsku akvaristiku onda se lepo vidi da je princip isti a dizajn boze moj. Ja sam napravio 15 ovakvih prelivnika i zadovoljan sam sa njima.
 

Attachments

  • IMG_7495.jpg
    IMG_7495.jpg
    18.1 KB · Pregleda: 121
  • IMG_7497.jpg
    IMG_7497.jpg
    31.7 KB · Pregleda: 120
  • IMG_7498.jpg
    IMG_7498.jpg
    23.8 KB · Pregleda: 124
  • IMG_7499.jpg
    IMG_7499.jpg
    19.4 KB · Pregleda: 121
  • IMG_7502.jpg
    IMG_7502.jpg
    38.6 KB · Pregleda: 136
Reci mi molim te, da li je racva gore otvorena i da li pre prvog pustanja u rad cevi moras da napunis vodom?
Inace sad cu da se dam u potragu za takvim cevima pa da probam na jednom akvarijumu kako to funkcionise.
Sad sam shvatio zasto je tvoj filter ispod nivoa poda, da bi mogao da ga koristis i za najnizi red akvarijuma.
Moram jos da proracunam za koliko vode bih koristio ovaj sistem, jer to ne bih mogao da koristim za mresne akvarijume.
I sad poslednje pitanje za bobana, a i siri forum da li neko ima ideju kako konstruisati taj filter? Imam u glavi neke ideje ali voleo bih da cujem i misljenje ostalih clanova.
UPS! Tek sad sam video prvu recenicu za T racvu tako da ovaj deo pitanja otpada.
 
Naravno da je otvorena jer da nije onda bi sva voda bila izvucena iz akvarijuma.

Pusta se u rad bas kako sam i rekao. Zatvoris tu racvu rukom i povuces vodu.

Konstrukcija tvog buduceg filtera zavisi od mnogih stvari, pre svega od prostora. U sustini bilo bi dobroi da voda ide prvo u slivnik sa grubim odvajanjem pa onda na finije preciscavanje gde je i bioloski filter. Posle toga ide pumpa koja vraca vodu nazad koja tada MORA da ide kroz UV.
Sada opet, voda koja ide nazad moze da puni neku posudu iz koje slobodnim padom se vraca u akvarijume ili da organizujes direktan povratak. To je vise tehnicko resenje.
Ja sam u staroj postavci imao povratak slobodnim padom dok sada pumpa tera vodu direktno nazad u akvarijume.
 
Mogao bih da napravim u podu otvor oko 1,5 x 1 m. Sad samo ostaje da vidim od cega da napravim filter, da li koristiti neku burad ili praviti nesto drugacije. UV ide obavezno i koliko sam te shvatio 36W bi bilo dovoljno za tu kolicinu vode koju bih imao. Povrat vode bi isao pumpom, jer nemam bas uslova da postavim neki rezervoar.
 
Mislim da je plastika najzahvalinja za tako nesto. Ako mozes da iskoristis neko plasticno bure to bi bilo sasvim ok.
Staklo zaboravi jer ono nije ni malo zahvalno za te stvari. Tu ces ti da radis, da prevrces stvari itd pa lomovi ne bi bili pozeljni :)
 
Padale su mi na pamet i te ideje sa staklom ali sam dosao do slicnog zakljucka tako da sam to odbacio. Mogu da idem sa dve solucije da napravim betonski bazen sa pregradama, nesto slicno kao spoljni filter za akvarijum. Ako bih to radio bazencic bi bio izolovan sa spoljne strane stirodurom da se voda ne bi hladila ili da idem sa pvc buretom. Bazencic mi je komplikovaniji i malo skuplji za gradnju ali bi lako odradio sistem filtriranja. Burad su jeftinija ali malo komplikovanija za filtriranje pa moram dobro da razmislim. Ako bih koristio burad mogao bih da stavim dva i da ih povezem sa jednom cevi. U prvom bi bila grublj filtracija a u drugom finija i bioloski deo.Sta ti mislis o ovome?
 
Da dodam ukoliko bi bio betonski filter beton bih mogao da plasatificiram da ne menja hemijske karakteristike vode.