Ceratophyllum demersum

Salex

New Member
29 Septembar 2009
24
0
1
Da li biljka iz naslova moze da se nadje u Savi ?
Tj ja sam je nasao u Savi ili sam nasao nesto sto mnogo lici ?
 
Ja sam Ceratophyllum demersum viđao po raznim vodama u Srbiji, ali pre u stajaćim nego u vodama koje teku, mada uvek se nađe koji mirni deo reke gde se očas posla korov napati.
Trava koja raste u vodi punoj riba i na suncu izgleda malo gušće i jače od oblika koji se gaji u akvarijumu, ali to je sve zbog uslova čuvanja, inače je o istoj vrsti reč.
Pre par godina sam travicu čuvao u dvorišnom jezercu.
Kako je trava plutajuća, prilično je zanimljiv mehanizam pomoću kod se brani od izmrzavanja u zimskim mesecima.
Već krajem oktobra (a nekada i pre) na prve znake trajnog zahladnjenja vode, strukovi kreću da se tope i ostaju samo najjači delovi koji lagano potonu na dno. Tako ostaju do proleća u gustoj smesi trulećeg bilja na dnu dok temperatura vode ne poraste dovoljno. Tada trava kreće opet da raste. Prezimeli strukovi kreću da rastu brzo ka površini gde potom naprave ogromne šime gustiša koje čine sastavni deo miniekosistema bara u kojima rastu.
 
Ako je to ona korovcina koja nam najvise smeta u lovu stuke na varalicu evo i jamalo citao i naisao na vrlo interesantan podatak na wikipediji

Citat:
C. demersum may havealleopathic qualities as it excretes substances that inhibit the growth of cyanobacteria or blue-green algae..

Inace ovih dana sam bas formirao Drinsko-Macvanski biljni biotop tako da intezivno tragam za nazivima odredjenih biljaka koje sam doneo u aq. Naravno da se i ova nezaobilazna biljka nasla u mom staklencu - ako je to ta a imam ih 2-3 jako slicne....:hej:
 
Sta se jos nalazi od biljaka u Drinsko-Macvanskom biotopu ?
Da li ces i ribice , mozda Suncicu ubacivati ?
 
Evo vidi sta je sve nasao BioBio. Zavidna kolekcija. Samo treba paziti na ribe da se ne unese neka zaraza. Obavezno temeljno ispiranje i tretiranje hipermanganom i mozda jos neke mera. Znaci karantin.

Ja sam jako zacudjen pogotovo sto je pronasao i Eleocharis, jednu od mojih omiljenih biljaka. :ebote: (Myriophyllum i Ceratophyllum se mogu naci....)

Link


Usput bih pitao da li neko zna da li se moze naci Urticularia vulgaris ?
Bobane ti si pisao o Urticularia gibba kao mesožderki. Da li je i U. vulgaris kao srodna i slična takodje mesožderka i da li je ima u Srbiji?
 

Attachments

  • 008.jpg
    008.jpg
    90.1 KB · Pregleda: 15
Iznervirale te ribice pa hoces da ih kaznis ?

Ne stvarno , da li moze ta mesozderka da povredi (pojede) ribice ?
 
Na jednom od linkova piše
"All Utricularia are carnivorous and capture small organisms by means of bladder-like traps."
e sad nisam imao nameru nikog da prosvećujem i izvinjavam se zbog toga.
Pozdrav
:hej:
 
U ovo što kolega Radmanovac kaže sam se i sam uverio. Bukvalno misliš raspala, se nema je, kad ono u proleće evo je niotkuda. (a sa njom i dafnia, ciklopi,Potamogeton,..) I onda opet svakih par dana vadi je da ne bi zagušila jezerce. A dok je vadiš paziš da sa njom ne odu i male ribice, koje bez nje ne bi ni opstale.
Sve u svemu ni bez nje ni sa njom.:lol:

@paleoglodit
moja greška :oops:
 
Sta se jos nalazi od biljaka u Drinsko-Macvanskom biotopu ?
Da li ces i ribice , mozda Suncicu ubacivati ?
Ma u tom biotopu se nalaze za sada samo biljke i nekoliko lokalnih puzeva sa podrucja atara sela Crna bara. To je prirucni mali 20ak lit akvarijum karantin, formiran na brzaka, da probam da sacuvam biljke koje sam prikupio ovih dana, a mislim da imam i ovu Paleovu. Tek sada na tenane krecem u odredjivanje svega sto sam pokupio, a naravno da su planirane i ribe, ali prvo da vidimo da li sam sposoban da im formiram adekvatno staniste...

Eh ta Suncica jedna od najlepsih riba "nasih" voda. Sad je "nasa" al nekad bila nije.... Doletela PanAm-om sa svojim bratom "Klintonom" i okupirali Srbiju. Bice za nju mesta u nekoj od mojih postavki, ali neverujem i u ovoj...