Cladophora aegagropila - kugla

29 Januar 2009
161
1
18
beograd
Zamislio sam postavku jednog akvarijuma koja ce se bazirati na ovoj kuglastoj algi.

Procitao sam ponesto o njoj i znam da je alga, nezahtevna, korisna, raste u rasponu temp od 5-28celz da se hrani produktima raspadanja, da je zgodna jer regulise nastajanje drugih (nekorisnih) algi posto konkurisu za iste hranjive materije i da u akvarijumu ima funkciju biofiltera.
E tu imam par pitanaca obzirom na tu biofiltracionu ulogu.

Da li to podrazumeva da u loptici zivi i znatan broj korisnih bakterija koje inace zive i u filteru?

Da li u njoj ima i zarobljenih stetnih materija koje kugla naknadno obradjuje?

Kada je donosimo iz radnje kako vrsiti i da li vriti dezinfekciju i pripremu kugle za ubacivanje u nas akvarijum (obzirom na biofiltracionu ulogu i stetne materije koje potencijalno donosimo u kugli iz prodavnice)?

Ovo pitam posto sam ubacio par komada u vec postojeci manji (30lit) akvarijum i pre ubacivanja samo sam ih dobro proprao u vodi, imale su onaj barski neprijatni miris (sve je neobicno podsecalo na pranje sundjera iz filtera), dosta je otpada izaslo iz njih, nisam bas hteo previse da ih mrcvarim i cedim, ali primecujem da mi je sada i voda u akv poprimilataj isti miris. (inace one izgledaju zdravo zeleno i OK precnika 5-7cm)
 
Prijatelji neki komentar ?!?!

Ovo kazem posto se sa situaciom u mom akvarijumu isposravilo da ovo nije tako najvna tema.

Po meni ispostavilo se da su ove dve kugle poprilicno narusile hemijsku ravnotezu u mom malom 30lit akvarijumu (sa malim motorim filterom).

Vec posle 2 dana koridoras je poceo letargicno da se ponasa, cesto ide na povrsinu, trazi mesto na listovima u blizini izlaza iz filtera, blago leluja pri plivanju, sa povremenim izvrtanjem na bok. Onda su slicno ponasanje sa pijanim trzavim lenjim bocno krivim plivanjem i nezainteresovanim tonjenjem pokazale i najvece razbore i pa i vecina crnih tetri.

Situaciju za sada drzim pod kontrolom (niko jos nije umro) jedino izmenama 20-30% vode svakodnevno, sto se maltene trenutno pozitivno odrazava na ribe i smanjenjem hranjenja. Kasno sinoc, u mraku, kada je situacija bila najkriticnija i dodatno sam proprao iscedio i ugnjavio kugle (vratio sam ih opet u akvarijum) i dodatno izmenio jos 25% vode.
Sve sto se desava u akvarijumu jedino mogu da pripisem kuglama, posto nikakvih drugih odstupanja od standardne procedure nije bilo.

Molim vas za neki komentar i razmenu iskustava, posto listajuci po ovom forumu nisam do sada naisao na situaciju da ubacivanje dodatne biljne mase (u ovom slucaju kugli) moze da izazove ovakve efekte, a po meni se bas to desilo.
 
ja ti mogu samo reci da sve sto ubacujem u aq,ne racunajuci ribice,prvo drzim potopljeno u slabom rastvoru hipermangana(KMnO4)jedno pet min. a zatim dobro isperem pod mlazom vode,i jedan predlog da je razvijes i privezes za neki plosnati kamen jer moze da bude savrsen tepih.:p.Sto se COrydorasa tice ja sa njima nemam srece,zbog neceg kao sto kazes ide na povrsinu,i posle par dana ga nadjem gotovog.I tako mi je otislo tri komada a kupovao sam jednog,pa kad rikne drugog,...,sada samo lisice i gastromyzon-e
 
Ma znam ja za tu praksu sa hipermanganom, ma da se nelazemo -nisam je do sada primenjivao kod ubacivanja bilja u moj mali akv, ali sigurno pocinjim kod formiranja novog velikog. Ali mislim da su ove kugle ipak specificne (i po gore opisanim svojim biofilterskim osobinama, a i po cinenice da u akvarijum odjedamput ubacujes ogromnu kolicinu biomase sa sve pratecim sadrzajem unutar kugle). I zato sam mislio da mozda zasluzuje mozda neki drugaciji tretman.

1kugla = zapremina ovece rakijske casice

A sto se tice njene primene u aquascapingu i po meni njene potencijalne uloge u ovoj oblasti mislim da je kod nas pomalo zapostavljena i planiram da nastavim diskusiju na ovu temu naknadno, ali ajde da prvo resimo ove pocetne probleme koje ona moze da donese sa sobom u akvarijum.