crne tacke na skalaru

29 Januar 2009
161
1
18
beograd
Uslikao sam crne tacke na mom maticnom skalaru. Ponasanje ribe je potpuno normalno. Prvi put sam ih ja primetio pre jedno 6meseci (mozda ih ima i duze) i od tada nikakvih bitnijih promena u ponasanju- sve normalno. Tacke deluju kao da su sastavni deo krljusti ili odmah ispod (nisu ispupcene) i ima ih sa obe strane tela u gornjem delu (nema po stomaku). Jesu li ovo neki paraziti ili sta vec???

Ovo pitam posto skalaru uskoro sleduje selidba u veci novi akvarijum, pa da sa njim u akvarijum ne unesem i nesto sto moze stetiti ostalim stanovnicima novog akvarijuma. Inace u sadasnjem malom akvarijumu sa skalarom zivi jos par manjih crnih skalara, par zebrica i par pandica i amonijer i svi su OK (doduse na crnim skalarima je tesko uociti crne tacke, ali se sasvim normalno ponasaju).
 

Attachments

  • skalar tacke.jpg
    skalar tacke.jpg
    50.2 KB · Pregleda: 19
Biofizicaru zdravo!:welcome1:
"Crne tacke na perajima i telu divljih skalara, ili male bubuljice velicine vrha igle, su verovatno cistirane larve digenetickih crvica. Da bi se crvici izlegli, ribu prvo more da pojede ptica ili neki sisar jer parazit se izleze samo u njihovom stomaku. Crvici se prema tome ne mogu razmnozavati u akvarijumu, ne cine stetu, i eventualno nestanu. Divlji Silver Dollar cesto ima slicne parazite."

E sad sam jos procitao i detalj da se vrlo retko mogu doneti i u akvarijum preko puzeva kao jednog od domacina larvi.Obicno je to cesci i ozbiljniji problem u vrtnim jezercima. Najcesce ovo ne smeta mnogo jer se ciklus (koji dugo traje) nece zaokruziti u akvarijumu. Jedini je problem da riba moze oslepeti ako se te larve prosire i po ocima.
Prvi korak je unistavanje puzeva u aq.Ako nista drugo preventivno. A lecenje se moze i obaviti sa bakar-sulfatom (i ne mora) mada je i to pod znakom pitanja u pogledu efikasnosti. Ako dodje do neke sekundarne infekcije koriste se antibiotici mada ni to nije cest slucaj jer odrasle ribe se uspesno nose sa time. Mladje mogu stradati.
Najverovatnije da situacija nije alarmantna a mozda cak i nisu u pitanju paraziti....
Za detalje vidi i ova dva linka ako citas engleski a obavezno sacekaj i misljenje Bobana, naseg najboljeg Fish-Doktora:
LINK1
LINK2

Pozz:hej:
 
Mislim da je u pitanju bezazlena pigmentacija koze koliko shvatam to vec traje duze vreme bez nekih promena u ponasanju i ishrani .Da je u pitanju neki parazit to bi izgledalo sasvim drugacije i vec bi posledice bile kobne.

Kada vec iznosimo slicne karakteristicne simptome (tamne tacke po kozi) evo jos jednog PDF-a.
O parazitu Ichthyosporidium hoferi sluzeci se strucnom literaturom, pisao sam nesto u ovoj temiIchthyosporidium hoferi
 
Fauna ova bolest koju pominjem moze da se vuce godinama bez problema tj odrasle divlje ribe zive bez problema sa time. Znaci nemaju nikakve simptome ni smetnje osim tackica. U tome je razlika. A ovo sto pominjes je opasno i ima i druge simptome te po svoj prilici nije to u pitanju s obzirom na opis biofizicara.
Za tu "pigmentaciju" su mislili dugo da je to obelezje nekog divljeg varijeteta skalara (tzv. black spotted) a ustvari su te larve koje mogu jako dugo da cekaju da ih pojede ptica. Ali ptice nema kod biofizicara...valjam_se
E sad,... mozda je i nesto trece ili kao sto kazes pigment.:hej:
 
Naravno da nije , vec samo navodim sta sve moze da asocira kada navodimo kakrakteristicne tamne mrlje ...nije lose znati koje sve bolesti imaju slicne simptome.

Ja sam i dalje misljenja koje sam prethodno naveo, da nije nista opasno ;)
 
I meni vise lici na pigmentaciju nego na bolest. Samim tim sto su nasi skalari 100% iz odgajivacnica tesko da bi mogao da se zatvori krug parazita, riba, ptica, puz.
 
To o cemu ti pricas je definitivno pigmentacija skalara. Crne tacke ( Black spot ) bolest je izuzetno retka u akvaristici i mali je broj akvarista koji je sve to video.

Ja sam te parazite video a i slikao sam ih sadsa vec davne 2004. godine na Redhook Metynnis, ribama koje su ulovljene u prirodi. S obzirom da je to parazit koji nema sanse da se razmnozi u akvarijumu sve sto sam uradio je bas slikanje.

Ti paraziti su bili na ribama dosta dugo, neki skoro do godinu dana ako me secanje dobro sluzi. Vremenom su jednostavno iscezli i na ribama nisu ostavili nikakve tragove.

Evo par slika kako to izgleda uzivo pa da vise ne nagadjamo u vezi toga.
 

Attachments

  • DSC03415.jpg
    DSC03415.jpg
    52.6 KB · Pregleda: 17
  • DSC04451.jpg
    DSC04451.jpg
    68.7 KB · Pregleda: 18
  • DSC04452.jpg
    DSC04452.jpg
    63 KB · Pregleda: 18
hvala na odgovorima.

I malo podpitance: sta moze da bude uzrok ovakve pigmentacije?

Malo listajuci po netu naleteo sam na podatak da jedan od razloga moze biti i povecane amonijum jona, a ja sam imao jedan takav skok bas u periodu kada sam otprilike i primetio ove tacke. (letovanje i prepustena briga o akvarijumu drugima - skalar je bio jedan od retkih stanovnika akv koji me je saceka ziv na povratku sa letovanja).

Negde sam procitao i da riblja tuberkuloza moze da izazove ovakve pigmentacije.
I tu jedno potpitanjce: Da li su bakterije prenosioci tuberkuloze stalni stanovnici nasih akvarijuma, ali se neaktiviraju sve dok im prilike ne postanu pogodne?
 
Uzrok te pigmentacije trazi u genetici a ne u amonijaku. Mnogi skalari imaju takve tacke po telu. Sustina je da riba ima mogucnost da pokaze svoju obojenost pa ti tako neke tackice, crtice, sare itd mozes da primetis samo pod odredjenim uslovima kada je riba zadovoljna ili ne.

Tvoje ribe mogu a i ne moraju da su zarazene ribljom tuberkulozom. Tu nema pravila.