Crvena Zebra

Bobane, da li si je video u akvarijumu? Mislim da li si je mozda nabavio? Mozes li nam tako nesto reci po tvom nekon vidjenju. Da li je to "pogodak"?
 
Nisam je video, to je tek skoro uradjeno, bukvalno par meseci. Radilo se na tome duze ali je sada doterano do kraja. Koliko sam citao o tome kazu da je to pun pogodak i to je jedina fluorescentna riba koja se moze legalno prodavati u USA. Njoj je dodat prirodni fluorescent gen odnosno prvim primercima i to se sada prenosi na potomstvo. Nova vrsta.
Kada je budem imao onda cu moci reci nesto vise. Ovako mi ostaje samo da je gledam.
 
Bobane, drzim te za rec. Cim je budes imao ( a znam da ces ti to brzo imati :wink: ) napisi nesto vise o njoj . Mislim na tvoja zapazanja. Ko zna kada ce kod nas da se pojavi. :(
 
Ta riba se pojavila 5 januara ove godine. Cena joj je negde oko USA$ 5 sto je puno za zebru ali za "crvenu" mozda i vredi. Vreme ce da pokaze.
Za sada neverujem da ce stici ovde tako brzo mada ce stici a kada stigne onda ce biti i slika i utisaka. Najveca zezalica je sto ona nesme da se mresiti jer je pod licencom. Mislim nesme da se mresti pa da se prodaje.
 
Uh , USA $ 5 ... j...ga. :cry: Sad sam se razocarao. To kod nas tesko da ce proci, sto znaci da direktni uvoznici nece ni pokusavati da je uvezu...

Znas kako ti kod nas prolazi riba?... Ako je lepa a uz to i jeftina. :? Tako ako radis u radnji kao prodavac moras imati dobre nerve i prijatan osmeh. :mrgreen:
 
Tako je svugde sto se tice kupaca. Traze lepo i jeftino a osmeh za kupce je nesto sto se podrazumeva. Kupac je uvek u pravu i kada znas da nije tako.

Neznam ni kako ce ovde da prodje. NZ je genetic modification-free i sve sto ima i malo modificirane genetike vrlo tesko ili nikako prolazi pa makar bila i zebra danio.
Ja licno mislim da mi ipak treba to da zaobidjemo. Stvarno sam protivan tim stvarima. Kad tad ce da nam se to lupi o glavu.
 
Hmmm, sad sam tek skontala ovaj post. Iskreno, nekako sam protiv tih modificiranih i genetski uzgojenih ribica. Znam da one mogu biti jako lijepe i privlacne sa svojim bojama, ali ne bi osobno nikada imala tako nesto u akvariju (bar mislim)! :D
 
Izgleda da sam ja ovde usamljen :( sto se tice modifikovane genetike. Ali sta cu kad moram iskreno da kazem da to volim ne samo u ihtiologiji vec i drugim granama biologije. Mozda gresim, ali mi deluje dosta zanimljivo. Pogledajte samo Nemackog boksera... Sta mislite kako bi on mogao drugacije da izgleda,.. a da bi bio bokser... Ne zanam da li sam u pravu ? :roll:
 
cuj, sad kosta 5$ al kad se malo prosiri past ce na 0,3 eura...
i da mi neko pametan kaze kaj ce ta licenza promjenit kad dode ta riba na balkan i istocnu europu?
ajde ljudi, za godinu dana ce je bit svuda... :D
 
cini mi se da je stos u tome sto ce prodavati samo sterilne primjerke... nema mrijesta ni razmnozavanja... a maticne primjerke ce cuvati bolje nego Pentagon...
 
vrlo lako moguce da ce se tako zastititi... izlaganjem gama zracenju ribe postaju sterilne i to se vec radilo. Da li ima podataka da ih je neko mrijestio i da li potomstvo zadrzava svojstva?
 
He he, samo neka dodje pa makar i sterilna :)

Licenca je potrebna samo u USA jer je tamo zabranjeno trgovati sa ribama koje su genetski modifikovane. Posto je ovo usadjeno u gene i sada se riba reprodukuje u istoj formi onda su ameri dozvolili prodaju ali samo kompanijama sa licencom.
Ja je skoro necu videti jer je ovde vrlo gusto kada su te genetske modifikacije u pitanju. Vlada NZ ne dozvoljava takve egzibicije pa ja cekam da se ministar napije i potpise dozvolu za uvoz :?

Sve je to tek relativno novo. Tek u prvom mesecu ove godine je pusteno u pogon. Za sada neznam ni kakvo je interesovanje akvarista po tom pitanju mada verujem da ce da ide jer ameri vole kic. Znas ono "Mama hocu onu crvenu ribicu, buuaaaaa .. Dobro sine, kupice ti mama."
 
Pet godina prodje i riba postade "obicna" i ima je gotovo u svakom pet sopu, a cena pade na $ i malo jace.
 
To je kao i sve drugo. U sustini crvena riba i nije neku "Bum" u akvbaristici. Ovde je vaznije kako je to izvedeno.

I ovde na NZ-u se pojavila ova riba, uvezli je a kao nisu znali sta je u pitanju. Nedugo zatim ministarstvo je uzelo pod svoje i mnogi su se jedva izvukli iz te situacije. Niko nije hteo da zateze situaciju. Uvoznik se vadio da je pod Glowlight danio kako joj je bilo ime mislio da uvozi Danio choprae koja ima isto ime.

Naravno da u svemu tome svi koji poseduju ove ribe su bili pozvani da ih predaju ili uniste.