crvenouha kornjaca

Da vas nebi bunilo kucam na profilu svoga muza jel nemam svoj. Bavim se kinologijom, akvaristikom ,a u vezi teraristike bavim se iskljucivo kornjacama narocito crvenouhim koje su mi jedne od clanova ljubimaca koje imam.Posto vidim da je vecina vas pala na neadekvatne tvrdnje vecine prodavaca(prevare),odlucila sam da vam pomognem tako sto cu napisati sta je sve zaista potrebno ako drzite ove ljubimce. Po pitanju opreme neophodni su:grejac, filter i UV neonka. Po pitanju akva-terarijuma(sto je jako bitno) reci cu sledece. Ove kornjace vecinu vremena provode u vodi al povremeno vole da izadju na kopno da se odmaraju tako da po pravilu bar 25% akva-terarijuma treba da cini kopno. Da bi bile zdrave i nemucene prosecna velicina akva terarijuma od samog pocetka pa do druge godine zivota trba da bude priblizna ovoj dimenziji 60 x 40 x 35. Dubina vode treba da iznosi polovina visine(u ovom slucaju je to 20cm.). Za kasnije procenite po sledecem: sa manje od godinu dana duzina oklopa ovih kornjaca naraste oko 8cm. Nakon toga svake godine raste po 1cm. sve do 20 godine zivota. Sto se tice vode, koriscenjem tecnog preparata TETRA REPTO SAFE tokom menjanja vode kapi vam vise nece biti potrebne, a telo i oci kornjace bice zasticene od bakterija i kamenca iz vode koje ova tecnost unistava. Ima ga u pet sopovima i nije skup a neopisivo znaci. U vezi hrane najpametnije ih je hraniti granulama za kornjace, a povremeno im davati racice radi kalcijuma. Dok su male hrane se jednom a kad odrastu dva puta dnevno. Jedino pod ovakvim uslovima kornjaca moze ziveti zdravim zivotom. Toliko od mene. Veliki pozdrav svim ljubiteljima zivotinja:).Una.
 
Hvala na dobrodoslici.Rado bi se registrovala na svoje ime, al iz nekog razloga kompjuter pravi problem da otvorim svoj email. U svakom slucaju hvala na pozdravu i podrsci. Bas zbog toga resila sam da napisem jos nesto o ovom slatkom ljubimcu sto ce (bar tako mislim) biti od koristi. To su neka da kazem tako pravila kojih se ja pridrzavam i mislim da su ona jedna od razloga sto su moje kornjace (Leonardo i Lea) u formi i do sada nikad nisu bile bolesne, da ne ureknem. Za razliku od pre, kao sto sam predhodni put napisala TETRA REPTO SAFE mi je neopisivo pomogao u vezi problema po pitanju vode, jer su bakterije i kamenac iz vode jedan od uzroka bolesti (narocito ociju koju izaziva kamenac). Po pitanju temperature smatram da je idealna temperatura koja im najvise odgovara 25 stepeni, a evo i zasto. Pri nizoj temperaturi kao i svim drugim reptilima cirkulacija krvi slabi, dok ce visa temperatura imati negativan uticaj na oklop tako sto ce ga omeksavati. Kad sam vec kod oklopa, evo zasto je UV neonka jako bitna. Ona ne samo da greje vec i jaca kosti i oklop kornjace (svetlost koju ova lampa emituje je od velike vaznosti za metabolizam vitamina D3). Redovno ciscenje akva-terarijuma je takodje jako bitno iz zdravstvenih razloga. Koliko cesto ce to biti radjeno zavisi od velicine akva-terarijuma, filtera i broja kornjaca koje su u njemu. Po meni koliki god akva-terarijum bio nebi trebalo cekati vise od mesec dana. Eto toliko. Nezelim da preterujem. Nebi zelela da ispadne da se hvalim jer moj cilj je da pomognem. Jos jednom veliki pozdrav svim ljubiteljima zivotinja:);):).Una.
 
Draga Una, trazeci savete na netu naisla sam na vase odgovore na ovom forumu. Vidim da su datumi davni, ali me interesuje kako predlazete da se cisti akvaterarijum. Nabavili smo ga skoro, dovoljno je veliki za nasu kornjacu, ima i suvi deo. Nemamo filtere, pa me zanima kakve filtere preporucujete, kao i da li postoji neka pumpa za izbacivanje prljave vode npr.
 
Moze li malo vise informacija o terarijumu, npr velicina, odnosno njegove dimenzie, koliki je taj suvi deo, kako je pregradjen i slicno. Ako moze to bi bilo idealno, fotka da se postavi terarijuma. :)