Cryptocoryne beckettii

boban

Osnivača sajta
Staff member
9 Avgust 2003
5,599
326
83
New Plymouth New Zealand
www.beke.co.nz
Biljka koja nam dolazi iz Sri Lanke. Vrlo je zahvalna za gajenje i izgleda lepo u akvarijumu. podnosi i tvrdju vodu pa ta cinjenica nam jos vise olaksava posao.

Inace kao i ostale Cryptocoryne vrste lako se pomesa sa drugim vrstama pa je za pozitivnu identifikaciju potrebno da joj se dozvoli da se potpuno razvije i onda je sve puno lakse.
Poznata je i triploid forma koju mi mozemo da vidimo pod nazivom Cryptocoryne beckettii "petchii".
 
Evo kako izgleda biljka. Moze odmah da se vidi da po svom obliku vrlo lako moze da se pomesa sa mnogim drugim vrstama iz ovoga roda.
 

Attachments

  • DSCF0509.jpg
    DSCF0509.jpg
    38 KB · Pregleda: 12
  • DSCF0511.jpg
    DSCF0511.jpg
    64.8 KB · Pregleda: 11
Boja i oblik lista varira u zavisnosti od uslova u kojima je biljka. Caj sta vise i listovi na samoj biljci se razlikuju. Ovde moze da sve vidi poledjina lista a isto tako da pojedini listovi (mladji?) imaju ravnu ivicu.
 

Attachments

  • DSCF0514.jpg
    DSCF0514.jpg
    39.4 KB · Pregleda: 3
  • DSCF0515.jpg
    DSCF0515.jpg
    46.3 KB · Pregleda: 2
Za pozitivnu identifikaciju je vazna i proporcija lista kao i duzina drske. Za to terba da se odabere jedan potpuno razvijeni list.
 

Attachments

  • DSCF0516.jpg
    DSCF0516.jpg
    30.2 KB · Pregleda: 2
  • DSCF0518.jpg
    DSCF0518.jpg
    29.9 KB · Pregleda: 3
Jedan neizostavan karakter koji je potreban u svemu ovome je i cvet biljke.

Ovde treba da se napomene da je vazno i kako izgleda pupoljak odnosno cvet pre otvaranja jer je i to jedna od smernica u identifikaciji.

Kod cveta je vazna proporcija delova cveta kao i pristunost tube. Ovaj detalj je u osvnovi i polazna tacka u odredjivanju same vrste cryptocoryne biljaka.
 

Attachments

  • DSCF0522.jpg
    DSCF0522.jpg
    59.3 KB · Pregleda: 3
Za potpunu identifikaciju potrebno je da se otvori i sam cvet i da se vidi kako izgledaju tucak i prasnici. Ipak sve ovo mi ne treba da radimo i dovoljno je da se zadrzimo negde oko ovog dela.

Jedna vrlo izrazena karakteristika Beckettii je izgled ogrlice na cvetu i ako bas nismo preterano revnosni onda ovaj pokazatelj moze da bude sasvim dovoljan.

Eto to bi bilo ukratko o ovoj lepoj akvaristickoj biljci :)
 

Attachments

  • DSCF0520.jpg
    DSCF0520.jpg
    33.8 KB · Pregleda: 4
Veoma lepo uradjen tekst sa slikama koji moze da razresi neke nase nedoumice u pogledu ove biljke. Kada se sve ovo zna, a pre svega moze i videti, zabuna ce biti manje.
Interesuje me, da li su prokazani primerci gajeni u van akvarijumskim uslovima? Ako je biljka potpuno potopljena, ima li sanse da procveta? Kod drugog pitanja mislim da je zasadjena u nekom prosecnom akvarijumu, 30-50 cm dubine?
 
Ova biljka na slici raste u hydroponic sistemu i kao sto vidis lepo se razvija. Tu ima gomila mladih izdanaka i skoro je spremna za rasadjivanje.

Mozes ti da posadis biljku na toj dubini koju si spomenula i podnosice ona to. Cak moze i da pokaze tendenciju cvetanja ali bas da procveta nije realno da ovekujes mada je zabelezeno. Za taj potpuni razvoj cveta cvet mora da je napolje, van vode gde insekti potpomognu oplodnju. Tucak i prasnjaci su skroz dole u tom zadebljanju koje mozes da vidis na zadnjoj slici. Insekti udju u tu tubu i tu ime je mala zamka koja im ne dozvoljava da bas tako brzo napuste unutrasnjost cveta. Ipak oni na kraju pronadju svoj put napolje ali su u medjuvremenu obavili posao.

Ako ti je bas stalo da ti biljka procveta onda je postavi u plitku vodu. U prorodnim uslovima ta tuba izadje van vode. Inace ti mozes da je posadis i u saksiji kao i svako drugo svece i sve ce da bude ok. Naravni da treba da bude topla prostorija jer ova biljka slabo podnosi hladnocu pogotovo kada dodje zima.
Idealno bi bilo kada bi je stavila u akvarijum sa malo vode tako da je biljka i u vodi i van. Tu stavis i grejac a akvarim poklopis sa staklom. Tu bi bilo dosta vlage, temperatura kako treba i biljka bi napredovala super. S obzirom da ti bas neces da se igras sa tim gajenjem onda je stavi u akvarijum i uzivaj.
 
Kada smo vec kod ove teme oko odredjivanja vrsta Cryptocoryne roda evo da iskoristim ove postavljne slike i da probam da primenim kljuc koji je dat za njih http://www.beke.co.nz/forum/viewtopic.php?t=1167


Da ne ponavljam sada ceo kljuc uzecu delove koji se odnose na ovu biljku.


4 Tube present, opening through a horizontal throat ................5

Polazak je od cveta i kao sto moze da se vidi na slici tuba cveta je prisutna a otvor cveta je putem horizontalnog grla. Posto je uslov zadovoljen prelazimo na stavku 5.

Posto nam stavka 5 daje alternativu 6 jer Limb, onaj produzetak na vrhu cveta nema resice odnosno nije krzav.

6 Limb not fringed ................................................7

Posto je to nas slucaj mi prelazimo na sedmu stavku:

7 (20) Leaf blades oblong, lanceolate, 8 to 20 times or even
more times longer than wide .....................................8



Ovde ulazi u igru proporcija lista ali bez drske lista. List biljke je izduzen, spicastog kraja (lanceolate) a duzina mu je od 8 do 20 puta ili vise duza od sirine lista. Ako pogledamo sliku gde se vidi list biljke i santimetar vidi se da je list sirine oko 2 cm a duzine oko 10. Posto ovaj uslov ne zadovoljava mi prelazimo na stavku 20 koja je alternativna.


20 Blades widely elliptical to cordate, maximum 2 to 4 times
longer than wide, limb not spirally twisted ....................21



List je siroko eliptican do srcastog oblika, maksimum 2 do 4 buta duzi nego siri. Limb nije spiralni.
I u ovome slucaju se koristi izgled cveta i lista.
Ovaj uslov zadovoljava nas slucaj i prelazimo na stav 21.


21 (26) Limb extended into a caudicle longer, or as long, as all the
other parts of the inflorescence together ......................22


Ovde je vrlo interesantno da se obrati paznja na izgled cveta odnosno limb-a. Nas slucaj je jasan jer onaj izrastaj na vrhu dostoze maksimakno do polovone duzine cveta pa nas to odvodi na alternativu 26. Da je u pitanju C. pontederifolia mi bi presli na stav 22 kljuca.


26 Limb without caudicle or the caudicle reaches maximum
the half of the inflorescence length ...........................27


Ovaj deo je objasnjen gore i mi idemo na 27 stavku.

27 (30) Blades leather-like, thick, green on both sides, 1.5 to
twice as long as wide ..........................................28


Ovde se vidi da to nije nas slucaj jer su ovde listovi sasvim druge proporvije i izgleda pa nas to vodi na stav 30.

30 Blades membranous, lower leaf surface often brown or
red, if on both sides green, then lanceolate, 3 times or
more longer than wide ..........................................31


I ovde se izgled lista iklapa u kljuc jer je proporcija lista takva a i boja pa idemo na 31. stavku.

Stavka 31 nam daje alternativu koja je 32

32 Tube at least as long as the kettle ............................33


Posto je tuba duza od prosirenja gde su prasnici i tucak (kettle) onda idemo na stav 33.

33 (38 ) Blades maximum 8 to 14 mm wide .................................34

Nas slucaj je drugaciji jer se jasno vidi da je list vise od 14 mm pa idemo na alternativu 38.

38 Blades wider than 16 mm ........................................39

Jeste pa je uslov zadovoljen a to nas vodi na stav 39.

39 (48 ) Blades lanceolate, 3.5 to 5 times longer than wide, limbs
never bright red ...............................................40


I ovde je uslov zadovoljen. Ivice listova su nazubljeni, proporcija je u redu a limb nikada nije jarko crvene boje. To nas navodi na 40. stavku.

40 (43) Limb immediately after opening, twisted above the
throat, so that the tube opens only through a larger or
smaller fissure ................................................41


Ovaj uslov nije zadovoljen jer limb nije spiralni a cvet je otvoren. To nas vodi na alternativu 43.

43 Limb ligulate, the throat fully open ...........................44

I ovaj uslov je zadovoljen pa prelazimo na stav 44.

Stav 44 nasm daje alternativu 45

45 Limb not yellow .................................................46

Ovaj uslov je ispunjen i dosli smo do vrste.

46 (47) Limb yellow-brown, the base dentate ...................C. becketii


Ovde je interesantno pogledati i sledecu stavku odnosno alternativu:

47 Limb inside green, along the whole length dentate .......C. petchii

Vizuelna razlika je u boji limb-a i nazubljenost po celoj duzini za razliku od C. becketii.
 
Iznenadila sam se kada sam prochitala da je C.Petchii ustvari varijetet C. Becketii. Kod mene u akvarijumu raste jedna Cryptocorine petchii "tropica" ruzichastih listova, koji su kod mene izgubili malo boju zbog neodgovarajuceg osvetljenja, a moguce i nedostatka Fe. Naziv "tropica" moze biti neko posebno ime koje upotrebljava samo taj proizvodjach.
Inache jako lepa mini kripta za prednji plan, pod uslovom da se proshiri. Evo par slika.
 
Tacno je da kultivisanim vrstama ili vrstama koje na oko deluju razlicito a imaju istu pripadnos vrsti daju to dodatno ime. Kultivisanoj vrsti odgajivaci daju po svojoj zelji dok za ovaj drugi slucaj se uglavnom navodi lokacija. To je sve da bi se malo olaksalo akvaristima i drugim ljubiteljima biljaka da se obelezi razlicitost a ujedno da se ne odstupi od nomenklature.

Ponekada tako neka kultivisana vrsta moze da se znatno razlikuje od izgleda vrste kojoj pripada.