Decorated synodontis

boban

Osnivača sajta
Staff member
9 Avgust 2003
5,599
329
83
New Plymouth New Zealand
www.beke.co.nz
Synodontis decorus - Decorated synodontis

Link ka databazi Stara databaza riba je uklonjena :)broj=7614&vrsta=decorus

DSC01488.jpg
 
Lep gost iz sliva reke Kongo u nasim akvarijumima.

Samo pisni Fauna da i ove ribe nema kod nas pa cu da ti te kosarkaske butkice ubacim u pasulj a iglu za heklanje bacim u Savu .(Pa ces da heklas prstima) :twisted:

Salu na stanu bas sad ih imam.
 
Dobro je sto ih imas inace,... bilo bi "pecenih palacinaka" :mrgreen:

Naravno da mi treba i da cu je uzeti za moj akvarijum koji je nazalost jos u pripremi :roll:
 
Panter da ostane bez butkica i igli za hekleraj, pa to je zlocin definitivno :shock:

Zasto li stalno piste o nekim cudnim ribama? Jesu lepe ali brate cudne.
i nisu za pocetnike :cry:
 
Nisu ove ribe cudne i ljudi ih drze u svojim akvarijumima. I mi trebamo da kazemo nesto i o takvim ribama, eto tek da se vidi kako je taj akvaristicki svet bogat. Jednog dana ces mozda i da se odlucis da gajis jednu takvu ribu :)

Buco, daleko su one od predatora. Ovaj rod je u sustini svastojed ali to je sve neka sitnija hrana. Jedino ako ih drzis sa malim ribama, recimo nakon mresta i kasnije dok ne dostignu neku osrednju velicinu, one mogu da budu zrtve tih riba. Ja sam ih drzao a i drzim sa mnogim ribama i nikada nisam brinuo o tome. Sada trenutno nemam velike ali sam ih imao, negde oko 20 cm, i drzao sam ih sa tetrama bez problema. Mozda je koja i bila pojedena ali i ako se to desilo to je bilo bez znacaja.
Definitivno mislim da nisu predatori.

Da si pitao za Clarias-a onda bi prica bila drgacija, barem kod mene.
 
boban said:
...Da si pitao za Clarias-a onda bi prica bila drgacija, barem kod mene.


Da. :wink: Da je popularni clarias predator to je potpuno tacno . Ja sam imao sa tim iskustva jos pre 6-7 godina kada sam prvi put upoznao ovu "simpaticnu"vrstu ribe :roll: Nabavio sam ih vrlo male i tako interesantne da su mnoge musterije za jedan dan razgrabile sve sto sam tada nabavio . Ali posle izvesnog vremena (nakon nekoliko meseci) polako su pocele da pristizu reklamacije da su ih ljudi bukvalno ostavljali u radnji bez nadoknade, uz zhvalnost sto sam to hteo da prihvatim :lol: Naravno da tada kada su bili tako mali, ni ja nisam ocekivao da ce clarias postati toliki predator.
Cak ga je jedan moj prijatelj ostavio u svom akvarijumu od nekih 250l, da vidi koliko to cudo moze da naraste. On je narastao do nekih mozda 1.5 kg tezine i ostao je sam u akvatrijumu bez i jedne jedine ribice.

Ali dobro tada niko nije poznavao toliko tu vrstu ribe da je mogao da ocekuje takav preobrazaj od simpaticne gliste do takvog krupnog predatora :D
 
Pitam zbog toga to se dosta ljudi za koje znam da su drali iste,alilo da je njihova nocna aktivnost pogibeljna po vecinu riba, ranije ili kasnije pojedu sve to se moe. Narocito su nezgodni prema mladim ciklidima, a i prema starijim znaju biti isto tako nezgodni.
 
Pa to je problem tih ljudi sto su tako organizovali svoj akvarijum. Neznam gde je logika da se ova riba koja poraste oko 20 cm stavi u akvarijum sa mladim ciklidima. Tu mislim na male ciklide, bas male.

Skoro sve ribe ce da pojedu malu ribu ako im velicina odgovara. To je normalna pojava ali to ne znaci da su ribe predatori ako to rade. Oni su samo svastojedi i manja riba je samo moguca hrana ako je uhvate.

Vece ribe ne diraju uopste. Moze da ih poplase nocu kada se muvaju i nista vise. Inace one su vrlo aktivne i danju ako akvarijum nije presvetli. Ako im se organizuje akvarijum kako treba one ce biti akticne i danju. Ja ih hranim danju kada one bez problema izlaze i jedu.
 
Problem je u tome to ove ribe obicno dre ljudi u biotopskim akvarijumima, najcece sa ciklidima, a poto isti imaju obicaj da se pare i razmnoavaju kad god stignu i gde god stignu :lol: njihova mladj je u tom slucaju ugroena. U tom pogledu ispadaju i ancistrusi strani predatori, ali u stvari u pitanju je normalna pojava pod nazivom svatojedstvo pretpostavljam.

Dakle moj savet: ako iste elite da drite u biotopskom akvarijumu, vecma sa africkim ciklidima, nemojte ako elite da razmnoavate iste ciklide, a ako je akvarijum ukrasni bez namere da se ribe razmnoavaju po istom, onda samo napred.