Dilema oko vrste riba

Tashevski

New Member
7 Februar 2018
4
0
1
51
Ovako zivim u stanu i nemam bas neki prostor imam jedan akvarium gde imam neke ribice e sad hocu da cuvam neke ribice a da nisu zivorotke koje se lako mreste u manjem akvariumu kao primer zebrice u 10 litarski akvarium jer mozete mi napisati koje da uzmem ne agresivne ribice koje zive u jatima kao zebrice ili mustarca i zenku ( hteo bifh da cuvam trikogaster leri ali za mrest mi je potreban veci akvarium a da ih mucim necu a i nemam uslove )
 
To je izuzetno mali akvarijum i licno mislim da je to daleko od nekog normalnog konfora za vise riba pa makar one bile i male. Mozes ti da cuvas par riba u taj akvarijum ali je tu uvek prisutan veliki rizik da ribe uginu. Pored toga to je 10 litarski akvarijum a mi tu sipamo malo manje vode.

Inace ti si sam i dao odgovor. Zebrice su pogodne za to a mozes da vidis i za Danio margaritatus, mozda su cak i bolje za tako mali akvarijum.

I opet, nije to za mrescenje, suvise je to malo. Mlade ribe koje izmrestis treba da rastu, treba i prostora a toga nema u 10 litarskom akvarijumu.
 
O ne Bobane loso si me razumeo imam ja veci akvarium sutra ti pisem dimenzije gde cuvam vece ribice ima tu zebrice 6 komada rekli su mi da su to jatne ribe pa ja uzeo 4 muzjaka i 2 zenke ,potom imam dva muzjaka Corydoras ,imam jos srednje velicine trikogaster leri, i dve komete,...hocu da trikogastera i komete smenim i da uzmem neke ribice koje ce se razmnozavati u 10 litarski akvarium e sad to mora da su ribice koje ce zive sa zebricana otprilike iste velicine( pisite vise vrsta pa da ja odberem) i kad dodje vreme mresta samo ih stavim u manji akvarium izmrestim malo porastu ...I koje dimenzije treba da ima akvarijum od 10-15 litra sta ce mi biti za mrest
 
Vidis ovako, ako zelis da mrestis te ribe onda ti moras da razdvojis zenke i muzjake. Ako ih ne razdvojis onda ce one da se mreste stalno tu gde jesu. POroblem je sto sve te ribe, manje vise, jedu sopstvenu ikru pa i mladj.
Ako zelis da se igras sa time onda mozes da napunis akvarijum sa biljkama pogodnim za mrest pa da ikra ima neke sanse da opstane.
Zebrice su ti dobar izbor, Danio margaritatus isto tako kao i druge Danio ribe. Najbolje bi bilo da ti vidis sta mozes da nabavis jer ovako nema smisla da nabrajamo. Ancistrus moze da bude interesantan itd.
I ajo zelis da mrestis onda bolje da uzmes vise zenki jer ovako muzjaci mogu da stupe u borbu za prevlast pa da samo smetaju jedan drugom prilikom mresta.
 
Kakav Ancistrus to raste ubi boze video sam odromne primerke da jeste lepa riba ali raste veoma velika ..nije mi jasno kako da razdvoim muzjake od zenke pa zar to se ne radi pred pocetka mresta tad se razdvajaju nekoliko dana ( barem ja tako mislim ) kad vidis dajezenkaspremna za mrest..Ovo nisam znao da uzmem vise zenkija sam mislio da treba da uzmem vise muzjaka ali ovo drzi kad bolje razmislim ...Znam da jedu svoju ikru gledao sam na you tube mrest zebrica i video dak kako se to radi otprilike
 
Zato sam i pomenuo da vidis sta mozes da nabavis jer sve ostalo je samo prazna prica.

Ako se baziras na mrest riba onda se zenke i muzjaci uvek drze odvojeno i samo se spoje za mrest. To je jedini nacin da budes siguran da imas kakvu takvu kontrolu. Ako su ribe zajedno tu nema nikakve kontrole, tu ima samo nasih zelja. One ce da se mreste kad im padne na pamet. To pravilo vazi za tetre, saranske ribe itd.

Ribe mogu da budu zajedno ako imaju dosta prostora i prisutan je samo mresni par. Recimo Skalari se mreste tako pa Diskusi itd.
Ti posto se zanimas za Zebrice onda treba da ih odvojis.

Za mrest je uvek najbolje 1:1 odnos ali moze i u grupu gde je veci broj zenki. Problem kod grupe je ociti, dok jedan muzjak oplodjuje ikru drugi je jede. To isto moze da vazi i za zenke. Ako je samo jedan par prisutan onda ikra ima vremena da padne kroz mrezicu ili da potone u recimo sljunkovitu podlogu.

I jos da dodam da su Zebrice bas dobre ribe, zivahne i uvek se nesto desava u akvarijumu. Lako se nabave i jednostavno sve je nekako lakse sa njma.