DIY armatura za neonku

dimitrije2402

New Member
13 Januar 2012
28
0
1
34
Beograd,Cerak
Poz svima. Posto mi treba jos jedna neonka T8 10W a ne mogu da nadjem armaturu NIGDE,odlucio sam sam da napravim armaturu. ALI,i ako je sve povezano po semi neonka nece da sija. Evo slika pa ako neko zna ili sluti u cemu sam pogresio slobodno neka napise. Hvala drugari
 

Attachments

  • 12012012315.jpg
    12012012315.jpg
    664.8 KB · Pregleda: 37
  • 12012012317-Optimized.jpg
    12012012317-Optimized.jpg
    58.6 KB · Pregleda: 32
  • 12012012318-Optimized.jpg
    12012012318-Optimized.jpg
    120.8 KB · Pregleda: 32
Idi do zemuna i uzmi armaturu..tamo ima u onom shopu sto sam ti slao u poruci vec :) Da ne reklamiram ovde...jer ne znam jel dozvoljeno reklamirane....Zovi elektricara da ti spoji tu semu....Il nekog ko se razume u struju
 
nema tamo armature vec samo konstrukcija,zvao sam ih. Hocu sam da spojim,vec sam ovo radio i nikad mi se nije desilo ovo. Idem u Slo za koji dan pa ako do tad ne uspem onda cu tamo kupiti.
 
Ako si sve dobro povezao po šemi može da bude tri razloga zašto neradi. Neispravan ili neodgovarajući starter, neispravna, neodgovarajuća prigušnica (ako je elektronska onda ne treba starter), neispravna neonska cev. Obično je na prigušnici nacrtana šema. Proveri još jedanput sve spojeve.
 
Idi do zemuna i uzmi armaturu..tamo ima u onom shopu sto sam ti slao u poruci vec :) Da ne reklamiram ovde...jer ne znam jel dozvoljeno reklamirane....Zovi elektricara da ti spoji tu semu....Il nekog ko se razume u struju
Ako ste zadovoljni nekom akvarističkom ili terarističkom radnjom slobodno napišite. Ako niste napišite i to i bilo bi lepo da sve to obrazložite. Ako neko traži nešto iz ove naše branše, a vi znate gde može da se kupi, napišite slobodno nemorate da šaljete preko PM, verovatno će to zanimati još nekog.
Inače ovaj sajt je vrlo demokratičan, dozvoljeno je sve što se ne kosi sa lepim vaspitanjem. Komercijalnih reklama nema.
 
Uspelo mi je ali starter svetli (treperi) na svake 2 sekunde. Sta moze da bude u pitanju?
Šta znači treperi? Kako se ponaša neonka da li i ona treperi? Ukoliko neonka treperi, pokušaj da izvadiš starter dok je uključena. Ako nastavi da radi bez treperenja znači da je starter neispravan. Slikaj prigušnicu tako da se lepo vidi šema pa ću ti odgovoriti da li je starter uopšte potreban.
 
Tamo niko ne zna resenje pa rekoh da probam ovde. U cemu je problem?!

Nije problem, ali ti je rečeno sve što i ovde sada:

Ako si sve dobro povezao po šemi može da bude tri razloga zašto neradi. Neispravan ili neodgovarajući starter, neispravna, neodgovarajuća prigušnica (ako je elektronska onda ne treba starter), neispravna neonska cev. Obično je na prigušnici nacrtana šema. Proveri još jedanput sve spojeve.
 
Možda sam ponovio nečiji odgovor sa nekog drugog sajta ali nisam prepisivao, jer vrlo retko posećujem druge sajtove. Struja mi je struka pa se pomalo razumem u to:p
 
Možda sam ponovio nečiji odgovor sa nekog drugog sajta ali nisam prepisivao, jer vrlo retko posećujem druge sajtove. Struja mi je struka pa se pomalo razumem u to:p

:D

Pa za ovakav problem se i nema šta drugo kazati. Problem je ako povezivanje radi neko ko se slabo razume u ono što radi. Struja, pak, retko oprašta greške.
 
Starter je elektronski sklop koji obezbedjuje da se elektrode u FC užare i pocnu emisiju elektrona koji zatim na svom putu izmedju dve elektrode udaraju na fluorescentni prah koji je nanet sa unutrasnje strane cevi i izazivaju njegovo svetlucanje. Projektovan je tako da se isključi kad se uspostavi taj tok elektrona. Zato sam ti i rekao da probaš da izvadiš starter, jer ukoliko je do njega može da se desi da neonka ostane upaljena. Kod elektronskih prigusnica starter se ne koristi pa sam ti zato i rekao da slikaš šemu koja je na prigušnici. Inače moguće je ovo što boban kaže da je starter neodgovarajući. Oznaka postoji na starteru za koju snagu je predvidjen baš kao i na prigušnici.
 
Koliko vidim sa tvojih fotografija, oba grla su ti "sa starterom". Treba samo jedno, drugo treba da je kratko-spojeno. Ako ne razumeš, nemoj sam, nađi nekog da ti to uradi.
P.S. Verovatno si brčkao i sa žicama na grlima, menjao pozicije, pa sad i kad prespojiš u grlu može svašta da ti se desi. U najboljem slučaju opet ti neće raditi. Zato ponavljam, nađi nekog ko se razume da ne bi napravio riblju čorbu.