Dropsy

boban

Osnivača sajta
Staff member
9 Avgust 2003
5,599
326
83
New Plymouth New Zealand
www.beke.co.nz
Dropsy bolest je najbolje definisati kao infekciju stomacne duplje kod riba izazvana mnogim uzrocima a izrazava se kao neko nama vidljivo stanje kod riba. Najuobicanije je da se kod ribe vidi "nakostresena" krljust, izbuljene oci i vidno naduveni stomak. Anus ribe je uglavnom pod upalom i ne retko je potisnut napolje. Peraja su uglavnom skupljena. Ako bolest odmakne, bubrezi riba gube svoj funkciju i dolazi do anemije ribe koja moze da se uoci po boji filamenata skrga koji postaju sve bledja i bledja.

Ovi simptomi mogu da budu zajedno, svaki ponaosob ili cak da nema nikakvog vidljivog spoljnjeg simptoma i da nam riba jednostavno ugine. Ovo je dosta komplikovano stanje i bez pregleda uginule ribe tesko je dati bilo kakav odgovor.
Uobicajeno je da se inficirana riba nalazi pri povrsini vode gde miruje i slabo reaguje na svoje okruzenje a ujedno odboja da uzima hranu. Ako je inficirano vis riba onda se one skupe u malo jato.

Sta uzrokuje ovu bolest se jos uvek proucava i jos nije razjasnjeno da li je primarni uzrok neki virus ili je to cisto bakterijska infekcija. U svakom sluvaju bakterije su uvek prisutne pa se zato uglavnom i govori da je to bolest izazvana bakterijama. Tu se javljaju samo nekoliko roda bakterija, pokretne ili nepokretne, velicine od 1 do 3 mikrona a kao pravilo je da su one gram negativne. Ovaj podatak bi trebali da zapamtimo jer nas on vodi ka izboru antibiotika ako tretiramo nase akvarijumske ribe. Kod obolele ribe su uglavnom inficirani jetra, slezina i bubrezi.

Preduslovi za nastajanje ove bolesti su razliciti i dosta se dovode u vezi sa higijenom akvarijuma, velikim brojem riba u malom akvarijumu, neadekvatnom ishranom riba itd. Ovo nabrajanje moze da bude poduze ali se sve svodi na kraju da riba iz nekog razloga oslabi i jednostavno nije u stanju da se suprodstavi infekcijama.

Ako uocimo da su ribe zarazene najbolje je da ih odmah izdvojimo iz akvarijuma. Obolela riba moze da ispusti veliku kolicinu tecnosti iz svoje stomacne duplje koja sadrzi zarazne bakterije i da dovede ostale ribe u opasnost. Tu ne treba da zaboravimo da imuni sistem ima svoju granicu do koje moze da se suprodstavlja takvim napadima.

Na ove dve slike koje sleda vrlo lako mogu da se prepoznaju klasicni simptomi dropsy infekcije.

DSC07803.jpg



DSC07805_d.jpg
 
Trazenje uzroka bolesti je sasvim druga prica i ona u nekim nasim akvaristickim okolnostima uglavnom ostaje ne dorecena jer mi jednostavno ne posedujemo potrebnu opremu, znanje i iskustvo da bi uspesno sve doveli do kraja. Sve to ipak ne treba da nas obeshrabri da ne napravimo jos jedan korak vise u ovoj oblasti, normalno ako barem imamo mogucnost koriscenja mikroskopa.

Za jedan takav pregled mi treba da pazljivo otvorimo stomak ribe a da pri tome ne ostetimo unutrasnje organe i tako omogucimo sebi da izvrsimo pregled.

DSC07811.jpg



Pazljivo odvojimo jedan deo koji smo odabrali za pregled, u ovom slucaju slezina, i pripremimo slajd.

DSC07819.jpg



Normalno, treba da se pregledaju svi organi a pre svega jetra kao i stomacna tecnost koja moze da se uzorkuje sa spricem pre seciranja obolele ribe ali sada da ne sirim sve ovo u nedogled.
 
Vec na prvi pogled moze da uoci da su unutrasnji organi pod infekcijom i samo treba da se prisetimo kako izgleda sve to kod zdrave ribe, ribe koju mi kupimo na ribari ili je upecamo.
Prvi pogled na slezinu i to pod malim povecanjem jasno nam govori da je slezina pod teskom infekcijom i da je to uzrokovalo dropsy. Na slikama se jasno uocavaju tamne fleke.

DSC07818.jpg



DSC07818_1.jpg
 
BRavo!!!
Ovako neshto, ne mozemo chesto da vidimo!!!
Svako ce umeti ovo da iskoristi sledeci put kada se bude susreo sa ovom groznom boleshcu.
Prvo da prepozna chak i ako nema mnogo spoljnih simptoma, a onda i da udari tamo gde treba :wink:
 
Zabole me slezena doktore. :D
Lepa i profi tema nema sta. Na zalost ili na srecu, najcesce se ova bolest lako prepozna i bez skalpela. Ili sam bar ja verovao da je to tako.
A imali nekih novih preporuka u lecenju?
 
Evo da nastavim ovu temu i da dovrsim sve ovo. Juce je bilo bas kasno, meni posle ponoci, i tada je najmanje vreme za ovakve stvari.

Tacno je da se dropsy lako prepozna ako su prisutni kombinovani simptomo, pogotovo nakostresena krljust ali to ne mora uvek da bude tako. Naveo sam da moze da bude bez spoljnih simptoma ili pojavljivanje samo jednog od njih, recimo buljave oci.
U osnovi mi tu mozemo da se zaustavimo, uglavnom je tako, i da jednostavno kazemo da je dropsy u pitanju i postupimo shodno tome.

Mozda jos vaznije od svega toga je da je dropsy neko stanje ribe, kako sam rekao infekcija stomacne duplje ali mi tu nemamo odgovor od cega je riba obolela a za to nam je potreban pregled kao ovaj ili uzorak stomacne tecnosti. Jednostavno pojava dropsy-ja nam ne ukazuje o kom patogenu se radi. Normalno ja ne pokusavam da kazem da mi moramo da seciramo ribu, taman posla, vec samo da nekako priblizim sve ovo svima koji nemaju mogucnost da sve ovo rade i da svi mi bolje razumemo dropsy.

Da se vratim sada na dropsy i dileme koje nastaju sa ovime.


Ovde na ovoj slici se vidi kako to izgleda iz bliza.

DSC07821.jpg



Glava dilema kod dropsy je sta je izazvalo takvo stanje. U akvaristici gde se mi i nalazimo to bas i nije tako bitno medjutim u komercijalnim vodama je sasvim drugacije. Kao glavna stvar se namece eliminisanje Mikobakterioze. Riba obolela od Mikobakterioze moze da pokaze potpuno iste simptome. Pored toga i Ichthyosporidium (Ichthyophonus) hoferi moze da dovede do istih simptoma i ova bolest se uglavnom lako pomesa sa Mikobakteriozom. To nama bas i nije tako bitno ako mi to pomesamo jer za te bolesti nema leka i ako je bolest akutna onda nam samo preostaje da na humani nacin unistimo nase ribe jer sve ostalo su samo pusti snovi.

Pozitivna identifikacija je jedino moguca mikrobioloskim pregledom gde se korisri Ziehl/Neelsen bojenje bakterija. Nazalost ja to nemam, bolest nije akutna pa onda se sve i zavrsava na ovome.

Mozda ovo gore izgleda kao neko skretanje sa teme o dropsy ali nije tako. Ova gornja slika ciste deluje kao jedna od te dve bolesti i jasno nam pokazuje sta sve moze da bude dropsy.

U slucaju da je "klasican" dropsy odnosno da je elimisana Mikobakterioza onda je sve mnogo lakse u borbi sa ovom bolescu. Obolelu ribu treba da izdvojimo iz akvarijuma i da joj obezbedimo sto bolje uslove. Antibiotik sirokofg spektra je delotvoran i tu se preporucuje Sulfonamides, Tetracycline HCl, Oxytetracyclin a u ranijoj fazi moze da se koristi i Nitrofurantoin. Ovaj zadnji preparat moze da se koristi i kod tretmana ostalih riba u akvarijumu nakon odstranjivanja obolele ribe i dezinfekcije akvarijuma.
Dezinfekcija akvarijuma moze da se obavi sa kalijum permanganatom. Odstranimo sve ribe i biljke iz akvarijuma i dodamjeo kalijum permanganat sve dok voda ne postane toliko obojena da je nemoguce videti kroz akvarijum. Filter i aeracija se ne odstranjuje. Nakon dva tri dana ispraznimo akvarijum i isperemo svezom vodom.

Iz svega ovga moze da se vidi da je dropsy bolest nesto sto mi ne bi trebali tek tako da previdimo. Mnoge patogene bakterije su stalni stanovnici naseg akvarijuma i sve dok su ribe u dobroj kondiciji one ce da se bore svojim imunim sistemom protiv njih. To je nesto normalno i mi tu ne mozemo nista da uradimo. Mi jedimo mozemo da nasim ribama pruzimo zdravu sredinu, raznovrsnu hranu i to ce svakako da pomogne ribama u odrzavanju svog imunog sistema a nas da posetedi ovakvih nezeljenih situacija.
 
Nista strasno, nije na odmet da se komentarise sve ovo jer uvek nesto novo moze da ispliva.

Kada vec piskaram evo jos malo o svemu tome, onako vise uopsteno.

Dropsy ili pravilnije receni ascites je u stvari nagomilavanje tecnosti u telu ribe. Do ovoga dolazi usled poremecaja u osmoregulaciji ako su oboleli organi koji imaju uticaj na osmoregulaciju kao sto su skrge, bubrezi, srce itd i riba jednostavno izgubi sposobnost kontrole telesne tecnosti i minerala. Nagomilavanje tecnosti povlaci i druge probleme jer stvara veliki pritisak i na druge organe pa se samim tim stanje pogorsava.

Ako bi hteli da napravimo neki uopsteni spisak tih bolesti onda bi to izgledalo nekako ovako:

- Bolesti jetre
- Bolesti srca
- Bolesti skrga usled parazita
- Bakterijske i gljivicne bolesti skrga
- Bolesti izazvane protozoama
- Bolesti bubrega ukljucujuci i Mikobakteriozu kod riba
- Obolenje probavnog sistema ukljucijuci i prisustvo parazita, crva, protozoe.
- Neinfektivni poremecaji kao sto su ciste bubrega itd.

Kada sve ovo stavimo na kantar onda nam je jasnije sta je dropsy i koje je njegovo znacenje. Ako kazem da mi je riba obolela od dropsy to je skoro isto kao da kazem da mi je riba bolesna. Jedina povoljnost je ta da znamo da je neka unutrasnja infekcija a koja to je druga prica.
 
Ja sam kao pocetnik, izgleda, bas sa ovom bolescu imala puno susretanja, koja su se naravno, zavrsila lose po ribice. Nije to bio neki gubitak (mislim novacani) ali je bilo strasno geledati ih u takvom stanju. Pokusaji lecenja nisu davali bas nikakve rezultate, uglavnom zbog neznanja o samoj problematici. Tada nisu ni postojali adekvatni uslovi u mom akvarijumu. Narocito u pogledu filtracije i ishrane. Postavljanjem dobre filtracije i prelaskom na kvalitetnu i raznovrsnu ishranu ovoj bolesti nema vise ni traga. To je bio prvi, a izgleda i najbitniji korak u resavanju problema. U losim uslovima drzanja svako lecenje je samo uzaludan pokusaj spasavati nesto, a da pravi uzrok problema nije otklonjen. A problem se javlja opet...i tako u krug...