Lipoidna degeneracija jetre

Fauna

Administrator
Staff member
15 Decembar 2003
3,488
63
48
Serbia
www.beke.co.nz
Jos jedan problem koji moze da se javi kod nepravilne ishrane akvarijumskih riba je "Lipoidna degeneracija jetre" ili drugacije receno "Ceroidna degeneracija jetre" sto bi najprostije rekli "Masna distrofija jetre". Ovu bolest kod akvarijumskih riba smatramo retkom i manje poznatom a razlog je taj , sto se tesko dijagnosticira. Tacnu dijagnozu mozemo ustanoviti jedino ako izvrsimo obdukciju ribe i izvrsimo patoloski nalaz jetre, sto za nas akvariste nije bas tako dostupno.

Uzroci nastanka ove bolesti su: nepravilana ishrana ,odnosno ishrana nekvalitetnom fabrickom suvom hranom; nedostatak B1, holin i drugi vitamini; veci procenat masti u ishrani (vise od 6%) ; uzegla(budjava) hrana i na kraju jedan veoma vazan faktor, nedostatak kiseonika u organizmu .

Problem ove bolesti jeste i kasno zapazanje prvih simptoma . U vec poodmaklom stadijumu bolesti primecujemo da su ribe tamnije pigmentisane , neobicno mirne (mozemo ih lako uhvatiti) , prosirenost abdomena i anemicna boja skrga.

Kao sto je vec receno da dijagnozu uspostavljamo obdukcijom uginule ribe, ja bih samo napomenuo te karakteristicne promene u trbusnoj duplji. Ako je bolest vremenski krace trajala ,jetra je uvecana sa zaobljenim rubovima boje svetlo sive , do svetlo smedje.Pri duzem toku bolesti jetra je smanjena isflekana tamnosmedjim podrucijima . Slezina i bubrezi su uvecani , dok u zeludcu i crevima ima dosta sluzi.

Ovu bolest mozemo spreciti ako pravilno hranimi ribe , obratimo paznju na sve potrebne hranljive materije u ishrani (koristiti izradjene tablice za pravilnu ishranu) Lecenje se takodje vrsi pravilnom ishranom , koriscenjem kvalitetne hrane sa dodatkom E vitamina.
 
hmmm, za tako nesto nisam nikada cula, a nisam se bome niti susrela s time
Fauna hvala na jos jednoj vrlo korisnoj informaciji
 
Da Jasenka, ovo je retka bolest sa kojom se susrecu akvaristi jer je vecina akvarista fanaticna po pitanju ishrane ribe. :wink:

Moja zelja je bila da navedem sve mogucem probleme kada je u pitanju ishrana riba, mislim da sam dosta toga naveo u posebnim temama :

http://www.beke.co.nz/forum/viewtopic.php?t=830

http://www.beke.co.nz/forum/viewtopic.php?t=816

Ali gledajuci broj posecenosti tih tema, rekao bih da nije neko veliko interesovanje kako bi se nesto vise saznalo po pitanju pravilne ishrane riba :? Da li je u pitanju nesto sto se vec zna (u sto sumnjam) ili nesto drugo...to ne znam... Znam samo kada se pojave prvi problemi u akvarijumu tada se kuka i kuca na sva vrata... :roll: