Easy carbo

KBDNK

New Member
20 Februar 2009
17
0
1
zajecar
Imam jedno pitanje u vezi preparata easy carbo i to pre svega za iskusnije...da ne kažem starije...
Da li je neko primetio da je ovaj preparat pre 10-ak godina imao prodorniji i iritantniji miris nego sada. Iskren da budem sada mi se čini da je obična vodica a ranije nije mogao da se prinese nosu jer je štipao kao sona kiselina...ili mi se možda sve ovo čini...
 
Nisam nikada koristio easy carbo a ni druge slicne proizvode. Seachem excel mi je dostupan i njega bolje poznajem.
Ne bi me iznenadilo da je ta tvoja konstatacija potpuno tacna i to zahvaljujuci nerazumljivoj popularnoscu tih proizvoda u akvaristici. Ljudi traze magiju u gajenju biljaka i ti proizvodi im nude tako nesto a u stvari sve je to samo neka bajka.

Bilo je mnogo diskusija u vezi toga i tacno je, biljke mogu da posegnu za drugim izvorima ugljenika i tu cinjenicu ti proizvodjaci koriste. Koliko je to bolje od obicnog rastvaranja CO2 iz vazduha veliko je pitanje i oprecna su misljenja. Naravno, direktono uvodjenje CO2 je mnogo bolje za biljke ali tu ce ribe dosta da stucaju. Glutaraldehid nije tako opasan za biljke i druge organizme u akvarijumu do nekih 5 ppm ali ta koncentracija rasturi alge. I to se koristi kao argumenat za upotrebu tih proizvoda. Ma prava masinerija da mi akvaristi trosimo pare.

Da se vratim na tvoju konstataciju u vezi Easy Carbo. Izvor ugljenika u tim proizvodima je prosto receno glutaraldehid. Ako cackamo malo vise onda je bolje reci da je to polimerizovani izomer glutaraldehida koji je nazvan polycycloglutaracetal. Sustina tog mirisa sto ti spominjes vrlo verovatno se svodi na cistocu proizvoda. Ne mora da znaci da sam u pravu ali mi deluje da su ti proizvodjaci samo posvetili vise paznje tim proizvodima i da umesto smese izomera oni danas prave cistiji proizvod. Manje necistoca moze da znaci i manje nekog mirisa ili bolje receno smrada.