Echinodorus-druga priča

Mirka

Member
9 Decembar 2004
858
0
16
63
Beograd
Echinodorus-druga pri?a

Negde u novembru dobila sam jednu biljku (iz uvoza je) i zasadila je u akvarijum. Nije bilo nedoumice da je to jedan od echinodorusa ali koji?? Posle pretrage i uporedjivanja dosla sam do nekog mog zakljucka da je u pitanju Echinodorus bleheri jer su listovi bili izrazito srcastog oblika. Vremenom je pocela da menja oblik, listovi su se izdužili, srcastog oblika je nestalo. Prateči diskusiju u onoj drugoj temi o Echinodorusima više i neznam šta ustvari imam :?
Nisam imala prilike da je slikam neposredno posle sadjenja, a evo kako ona danas izgleda... :roll:
 
Pošto se Dane pošalio na veličinu slike da postavim ponovo... :roll:


Ps:
Smanjio sam sliku :)

Boban
 

Attachments

  • crypt-affinis.jpg
    crypt-affinis.jpg
    19.2 KB · Pregleda: 61
Pa velika je sansa da imas bas tu biljku koju si navela mada nikada nisi sigurna dok sve ne proveris.

Sve te biljke, mislim na echinodorus, imaju kako ti kazes srcasti ili trakasti izgled lista. Mozda je bolje izbegavati taj "srcasti" oblik jer kao sto vidis on se menja i bolje je reci generalno ovalni ili elipsasti oblik sa spicastim krajevima. He he, ovalni sa spicem :) To se kaze lanceolate a nasi botanicari sigurno imaju tacan naziv za taj oblik.

Treba da pustis biljku da se razvije pa ces lakse da vidis koja je.
I ovde kreces od cveta ali i od proporcije istova. Pogledaj u kljucu za taj rod. Lako se vidi jer je broj prasnjaka u cvetu pokazatelj. Posle samo sledis opis po listovima.
 
Nazalost, digitalac nece biti dostupan do sledeceg vikenda, nazalost, to su moji prvi pokusaji u radu sa njim, nazalost i nisam bas vesta u obradi fotografije... pa rezultati i ne mogu biti bolji :roll: Ali bice, samo malo strpljenja 8)

Posto su u saksijici dve biljke odvojicu jednu i posaditi u staklenu kuglu da bih pokusala da izazovem cvetanje. Koliko je to rizik za samu biljku, a nadam se da nije jer je verovatno i odgajena u nekom hidroponic sistemu, videcemo. Iskreno se nadam da nije jer ne bih bas da ostanem bez nje.
Da li to "setanje" biljke iz jednog u drugo okruzenje (prvo hidroponic pa zatim potpuno potapanje i na kraju ponovno vadjenje van vode) moze da unisti biljku? Ako je rizik suvise veliki, da li uopste da pokusam sa tim premestanjem?
 
Mirka, kako zamisljas biljku da postavis u staklenu kuglu? Mislis da je samo drzis u staklenoj kugli, negde u sobi, na nekoj polici?

Ako tako planiras odmah bi ti preporucio da odustanes jer ce ti biljka najverovatnije stradati . U hydroponic sistemima biljka ciji su delovi na suvom imaju veliki procenat vlaznosti u vazduhu, a u odnosu na sobne uslove to je velika razlika.Najidealnije je da te saksijice postavis u neki veci akvarijum (mislim da imas jedan od 200 l.) i da napunis sa vodom do visine tih saksija. Zatim da postavis stakleni poklopac i sve to izneses na terasu gde ces imati i sunceve svetlosti . Tek tada mozes da ocekujes neki efekat i da ti procveta biljka. U prilog ti ide i letnje vreme, tako da ti nije potrebno vece zagrevanje.
:wink:
 
Evo jedna takva biljka u staklenoj kugli a sve je to kod mene u sobi i tako stoj vec nekoliko godina. Doduse jednom godisenje moram da je presadim jer iznikne toliko mladica pa postane pretesno za biljke.

Podloga je cvecarska zemlje a ja jos stavim i tablete minerala koja je predvidjena za akvarijum.
Zalivam je tako sto napunim kuglu sa vodom, koliko god moze da stanje u nju. Ponekada i zaboravim to da uradim pa se ona malo i osusi kao sto je i sada mada se oporavlja.

Eto tako moze bez problema da se gaje mnoge biljke pa i ove koje Mirka zeli.

510849b1494a0aea545f1e3986f45360.jpg
 
Bobane , nemoj brkati babe i zabe... :lol: To sto si prikazao to jeste saksijska biljka ili bolje receno terarijumska (Spathiphyllum sp.) i ona svakako moze pod tim uslovima . A da li ce neka prava akvarijumska biljka, na primer neka vrsta Cryptocoryna-e moci da se razvija u saksiji na takav nacin kako opisujes...hmmm u to cisto sumnjam. :D
 
hmmm...tek me sada zbuniste :? Do daljnjeg nema premestanja...ne bih da izgubim i ovo malo sto imam od te biljke. Nego da se vratimo prvobitnoj temi. Evo jos jedne slike, mozda pomogne u odredjivanju vrste...
Na poledjini lista se vidi da je blago crvenkast...
 
moje iskustva sa echinodorusom je da se on prilagodava uvjetima u akvarijumu i pri tome mijenja svoj izgled.

tako sam ove godine kupila jedan e. koji je imao tri mladice koje sam posadila u tri razlicita akvarijuma, i u svakom je nakon odredenog vremena postao drugaciji, kao da je bilo rijec o tri razicite biljke ( a nije sigurno).
 
..Fauna pa gde ovo raste?

http://www.beke.co.nz/forum/download.php?id=1102


I o kojim ti to pravim akvarijumskim biljkama pricas? Zar je ta u toj kugli plasticna ili sta. Ako mislis na prave akvatik biljke onda nijedna od njih to nije ili sam ja opet pomesao zabe i babe.

Da moze da raste tako kako sam rekao iza toga stojim. Ako ne verujes onda ih lepo posadi pa vidi.

Ne razumem sta zelis sa ovim postom da kazes??? Jel zelis da mi kazes da ne znam sta su akvarijumske a sta terarijumske biljke ??? :? Hoces da da mi objasnjavas kako je akvarijum i terarijum isto, i da je to proizvoljna podela gde svako moze da shvata onako kako zeli...? :roll: Ne bih se u takvu polemiku upustao jer je za mene nema smisla o tome komentarisati i polemisati. Za mene licno postoji takva podela i o tome ne bih menjao misljenje, a samim tim ne bih se upustao u raspravu.

Sto se tice Mirkinog Echinodorus bleheri , neka ga postavi u saksiju i neka ga ostavi u bilo kojoj sobi (dnevni boravak ,spavaca soba , bilo koja), pa da vidmo da li sam ja u pravu ili ja gresim... Ja sam samo reagovao na ono sto si ti zeleo da das kao primer meni, kako akvarijumsko bilje ( ili da se bolje izrazim vodeno bilje) moze da se gaji u saksijama i to sa Spathiphyllum-om koji to nije, i koji ne moze u konkretnom slucaju da se poredi sa drugim akvarijumskim biljkama.
 
Pa iskreno da kazem da posle ovog tvog odgovora vidim da ti to i nije bas najjasnije.

Echinodorus raste u saksiji, rastao je i ima da raste ako se posadi. Pored toga on i ne spada u prave akvatik biljke. To neznaci da ne tolerise da bude potopljen u vodi i da se nece razvijati u takvom okruzenju. Tu cinjenicu akvaristi i koriste. Mi koji to masovno proizvodimo koristimo cinjenicu da raste u saksiji jer raste brze i bolje. Prema tome nema potrebe da mi govoris da sam pobrkao loncice. Ako je tako kao sto ti tvrdis onda ovo sto raste kod mene je mozda neka cudna trava koja tako neodoljivo podseca na te biljke. Ili mozda i nisam pobrkao loncice pa je to Echinodorus.
Ta gornja slika je primer a tako moze da bude i Echinodorus i Cryptocoryne. Ako zelis mogu da ih slikam u saksiji, ne jednu nego gomilu.

Staklena kugla je dobra za to bas zato sto se voda ne drenira nego je koren potopljen. Ako se koristi saksija onda mora i tacna sa vodom jer one stalno zahtevaju vlagu.

Fauna mnoge biljaka o kojima mi pricamo nisu, da koristim tvoj izraz, vodeno bilje i tu spada i Echinodorus i Cryptocoryne.

Terarijum nisam spominjao pa da ne komentarisem to.

I na kraju da rezimiras sta sam zeleo da kazem. Zeleo sam da kazem da sve ovo sto sam ovde rekao je MOJE LICNO iskustvo a veruj mi da je dosta bogato u toj oblasti mada i nemoras. Echinodorus, Cryptocoryne i jos mnoge druge biljke u saksiji. To nisu price neke trece, pete ili desete osobe koje ja prenosim a nadam se da se slazes da je razlika ocita. Loncice da ostavimo za caj, kafu, mleko itd.
 
...Fauna mnoge biljaka o kojima mi pricamo nisu, da koristim tvoj izraz, vodeno bilje i tu spada i Echinodorus i Cryptocoryne.

Bobane, jesu akvarijuske biljke i o tome necu da polemisem, niti cu da ti citiram stotinu strucnih knjiga gde se navodi da su to AKVARIJUMSKE biljke. Zar ti nije dovoljno receno u svim tim literaturama, da svo to bilje potice iz nekih zemalja preciznije receno iz vodenih tokova i da se kao takve koriste u akvaristici... Ako razmisljas o nekakvoj drugoj podeli biljaka , ja o takvim podelama nisam pricao i za nas akvariste takve podele nisu ni vazne.

Da razjasnim jos jednom sta sam zeleo reci u postu gde sam malo kroz salu rekao "babe i zabe" sto je tebe ocigledno iritiralo a ja nisam imao lose namere vec sam se samo malo nasalio...

Spathiphyllum se nigde ni u jednoj literaturi ne spominje kao akvaristicko vec teraristicko bilje, pa sam iz tog razloga reagovao sto si kao primer dao bas tu biljku koja je u nekim literaturama i sobno bilje.
Echinodorus i Cryptocoryne u uslovima hydroponic sistema svakako da ce lepo da napreduje i da se razmnozava ali u uslovima kao sto je dnevni boravak kod mene ,tebe , Mirke ili bilo koga drugog, sumnjam da ce imati efekta i da ce lepo naredovati. Naravno da moja licna iskustva sa takvim nacinom gajenja, nisu nikakva jer ja to ne bih nikada ni pokusao ali u akvarijumu sa pribliznim hidroponic uslovima imam i mogu da razumem takve uslove i takvo napredovanje akvarijumskog bilja.
 
Podela o kojoj ti pricas u osnovi i nepostoji. Akvaristicke biljke su sve biljke koje podnose da budu ispod vode i tu takozvanu podelu su smislili akvaristi a ta literatura koju ti spominjes je akvaristicka. Pogledaj malo strucniju literaturu pa vidi sta tamo pise. To sto biljke tolerisu da budu ispod vode neznaci da su one tamo i "zadovoljne". Sve te biljeke u prirodi su samo povremeno ispod vode i tu je kljuc. Veci deo svog zivota provedu van vode u najmanju ruku njihov gornji deo ili listovi dok je koren uglavnom u vodi. Te biljke u osnovi zivotare pod vodom i daleko su od razvoja kakav bi imali da su u drugim uslovima. Pa samo pogledaj te sword biljke kako se rascvetaju kada su van vode.

Prave akvatik ili vodene biljke, ne akvarijumske, ne mogu na suvo. One moraju stalno da budu u vodi. Imas primera koliko hoces.

Hydroponic sistem je koliko vidim jos nepoznanica. Biljka je u saksiji i samo nije u jednoj maloj tacni nego prosto receno u "velikoj zajednickoj tacni". To je samo iz razloga da se podigne produktivnost i nista vise. Da li mozes da zamislis kako bi bilo kada bi morao da svakoga dana ili svakog drugog dodajes dzubrivo i vodu u desetak hiljada malih tacnica da bi biljke mogle da rastu. Zar to ne bi bilo mucno. Zar nije jednostavnije da se sve to poveze i to je to. Dodas na jedno mesto i sve biljke dobiju sta im treba.

Da li ti zelis da sadis te biljke ili ne to je drugo pitanje. Ko ima uslova i volje da ih gaji na taj nacin on ih i sadi, ko nema taj ne.

Nema veze, svakome na volju sa svojim biljkama a mi da se vratimo na temu jer smo odlutali do besvesti i minirali mirkinu temu sa nekim nebitnim stvarima.
 
OK, jedno malo pitanjce:
Kupila sam biljku, za koju mislim da je: Echinodorus ozelot
ead1cb7e8ac2a4cec50c712b152fa83b.jpg

Mozete da je vidite delimicno u pozadini, kao tufnastu biljku...
Stariji okolni listovi su relativno siri i loptastiji, manje crveno opegani, a iz sredine rastu izduzeniji i crveniji listovi...
Molim Vas za malo saveta, za pocetak, volela bih da je odrzim lepu, i ovako lepo obojenu...
Sorry sto slika nije neka.