Euphyllia divista

boban

Osnivača sajta
Staff member
9 Avgust 2003
5,599
326
83
New Plymouth New Zealand
www.beke.co.nz
Euphyllia divista - Frogspawn coral

Frogspawn coral je jedan od korala roda Euphyllia koji se cesto vidi u akvaristici. Kako mu i nadano ime kaze on podseca na jajasca zabe.
Slican koral iz ovog roda je E. ancora koja ima isto tako flabello-mendroid-ni oblik ali su joj polipi sasvim drugaciji.

Inace kolonije mogu da budu izuzetno velike cak preko jednog metra u precniku a obicno se nalaze u plicoj i turbolentnoj vodi.

Slike mi bas nisu ispale najbolje ali cu je slikati ponivi pa bice i novih i boljih slika.
 

Attachments

  • DSCF9021.jpg
    DSCF9021.jpg
    47.2 KB · Pregleda: 41
  • DSCF9061.jpg
    DSCF9061.jpg
    26.3 KB · Pregleda: 33
Pošto se ne razumijem pretjerano u vrste, nego samo u rodove..euphilliu imam i ja i to jedno 3 različite vrste, ali koje točno-ne znam :|

Euphillia je odličan koralj za akvariste koji ne polažu puno u svijetla, niti u preveliki protok. Moja zapažanja kod držanja ovog koralja zadnjih dvije godine su ovakva:
svijetlo: srednje je idealno
protok: slabiji do srednji, iako bez problema žive u turbulentnoj vodi tj. jakom protoku, no puno brže rastu na slabom protoku
položaj: dno akvarija ili pri dnu akvarija
parametri: konstantni, može podnesti i malo veće nitrate, preko 5 mg/l, ph iznad 8, temp: 22-28°C
dodaci:kalcij, stroncij, magnezij
more: instant ili pravo, svejedno, salinitet, može i jaći, lagano je na to naviknuti
bolesti: najčešću bolest koju sam vidjela da zahvati ovaj koralj, kod nekih kolega akvarista je brown jelly-do njega dolazi ili zbog nekog stresa koralja, iscrpljenosti ili losih uvijeta u akvariju. i inače je ta bolest najjača i najizraženija kod lps koralja
karakteristika: vrlo agresivan koralj koji će bez problema oštetiti sve koralje do kojih dođe (međusobno se različite vrste euphillie najčešće toleriraju)
fragiranje: moguće, ovisno o vrsti lakše ili zeznutije-ovisno o kosturu na koji način raste i grana se
hranjenje:komadići plodova mora, plankton (nije uvijet), može živjeti i bez dodatnog hranjenja tj. dohrane
-ovo sam pisala općenito o koralju iz roda euphilli, jer gore slikanu nemam, ali tri različite što imam, imaju isto ponašanje, te se jednako drže na istim uvijetima u akvariju.
 
Postavio sam pogresne slike pa sam sada ispravio. Izgleda da moram da proveravam slike a ne da radim po secanju :)

Koliko ja znam ti koristis bornemanovu knjigu za korale. Ona je sasvim ok ali to je knjiga pisana za akvariste i ona ti ne daje puno uvida u te korale. Ja je isto koristim ali samo kao neku brzu referencu. Kada radim pozitivnu identifikaciju anda koristim moju glavnu knjigu za korale a to je Veron "Corals of the world" i bez toga jednostavno neide.
 
e, da točno tako, bez dobre knjige to ne ide, Borneman je u redu, kada si početnik, ali kasnije fali malo više toga-a i knjiga više-manje putuje od akvarista do akvarista pa je rijetko kod mene da mogu imati bilo kakav uvid
Nadam se da ću nabaviti knjigu koju i ti imaš, Veron "Corals of the world"

-
 
Pre svega mislim da si ti daleko od pocetnika i to nije bila moja namera da izjavim. To se vidi po tvom akvarijumu.

Sto se tice knjige mislim da ti ona nije tako potrebna jer njena tematika je nesto sto mnoge nece da zanima pa shodno tome moze da bude i bacanje para. Ako te bas nesto zanima mogu da ti posaljem objasnjenje koliko je to moguce pohvatati iz te knjige.
 
hehe, krivo sam formulirala rečenicu
Knjiga od Bornemana je odlična za početnike, a poslije čovjek uvidi da joj ipak fali ponešto. (tako je to trebalo zvučati) ;)

-naravno da me zanima
 
Vrtim malo stare teme po forumu. Nostalgija, šta moš...
Tek ispalo ti jedno P iz kolokvijalnog naziva korala - frogsPawn.
To je sitnica koju google ispravlja, al eto.
 
Pa desava se to kada se stalno nesto piskara. Ja stalno nesto popravljam, doterujem itd jer takvih sitnih gresaka ima u izobilju.

Inace i dalje mislim da je ovo vrlo lep koral koji treba da ima mesto u akvarijumu.
 
Slazem se sa Bobanom. Ovo je za mene jedan od najljepsih i najatraktivnijih korala. Jedina mu je mana sto uvijek kada cistim akvarijum dobijem opekotine od njega. Takodje vrlo brzo raste.
 
To moze lako da se resi dodavanjem adekvatne zastite. Sve to zavisi kako reagujes na to. Meni je dovoljno da stavim neku zastitu iznad zglobova sake i sve je ok i to samo ako se igram sa vecim anemonama.