Fontanske(protocne)pumpe

Zoo

Member
27 Mart 2004
57
0
6
Šabac-SRBIJA
Prilikom surfovanja po aqua forumima i gledanju mnogo lepih slika aquarijuma primetih da u napominjem "slatkovodnim aq." ljudi su stavili kod nas poznate fontanske pumpet.j. protocne.
Ja ih takodje koristim ali u spoljasnjem filteru i jako sam zadovoljan sanjima.
Ali fontanske pumpe koje sam video u tim aq. one se nalaze u samom aq. i to ne kao unutrasnji filteri ver samo da prave vodene struje u aq.
Prema tome zelim znati dali se one stavljaju samo kod pojedini vrsta riba (na pr. koje poticu iz nekih reka), dali to i cemu koristi kod slatkovodnih riba.
Ako ko zna neka mi kaze jer sto bi rekao nas prijatelj stina:
"Bolje ispast glup, nego iz aviona"
ili kako nas narod kaze:
"ko pita,ne skita!"
Znaci napominjem pumpa se nalazi u aq. bez ikakvog dodatka za ciscenje(sundjer ili nesto sl.)vec iskljucivo radi radi strujanja vode na nekih 10-ak cm od povrsine vode :?: :idea:
CEMU TO SLUZI A UZ TO I NERADI
 
Fontanska pumpa se razlikuje od ostlih aqua pumpi po duzini kabla i po posebnom prikljucku koji je i cini "fontanskom" pumpom. Nevidim zasto bi neko postavljao takvu pumpu u svoj akvarijum ili ti koristis pogresno ime za tu grupu pumpi.
Za to postoje slicne pumpe bez te fontanske mlaznice i sa mnogo kracim kablom i primerene su akvaristici. Karakteristika tih akvaristickih pumpi je da se one potapaju u vodu za razliku od univerzalnih koje mogu da rade stalno i van vode.

Znas da je protok vode vazan za sve ribe, biljek itd i to nije nista novo da ljudi koriste takve pumpe, normalno za vece a pogotovo za dublje akvarijume. Za manje akvarijume je sasvim uredu power head ciji se efekat svodi na isto. Bolja cirkulacija vode znaci da se materije brze prenose i samim tim mnogi procesi u akvarijumu su na vecem nivou. Zamisli kako se osecaju Corydoras ribe u vodi koja nema kretanje.

Sigurno je da su motivi za postavljanje jacih pumpi u akvarijumu razliciti i verujem da bi mnogi imali razliciti odgovor kada bi im postavio pitanje u vezi toga.

Pored toga sigurno je i to da ako se drze ribe koje se bolje osecaju u mirnoj vodi nece da budu srecne ako se postavi takva jaka pumpa sto znaci da je sve u vezi sa konkretnom situacijom.
Eto, ja se raspisao a nisam ti nista ni rekao.
 
Bobane zato sam stavio i protocne da bi me mnogi razumeli.
to su te sa kracim kablom samo sto kod nas sa pumpom dobijes i gomilu dodataka ali vecina je za akvarijume.
 
Zoo, Boban ti je onako najkrace, objasnio razloge postavljanja tih" Power-Head "pumpi. Njihova namena je visestruka i koristi se najvise kod morskih koralnih akvarijuma zbog potrebnih strujanja vode da bi korali mogli da se hrane.
Kod slatkovodnih jedan od najcescih razloga je mreskanje povrsine vode radi bolje zasicenosti vode kiseonikom. Dobro znamo da najbolje zasicenje vode ide preko povrsine vode. Isto tako kao sto je Boban rekao kod dubljih i vecih akvarijuma potrebno je takodje strujanje vode (kao kod morskih) Razlog je vrlo prost, zamisli jedan ogroman akvarijum i cev od filtera koja treba sve to da usisa sto se nalazi na dnu iza kamenja i drugog dekora u akvarijumu. Te prljavstine treba pokretati sa dna kako bi sve usisala ta cev od filtera.

To je tako, pa sada kada prodajes komplet opremu ti lepo umesto jedne prodas dve, tri...He he nije lose..? :D
 
Zanimljivo odoh po mojoj parohiji da prodajem naprednu tehnologiju.
Pa pobogu moramo ici u korak sa svetom :twisted:
 
Kod mene ( u morskom) mi je morska pumpa bila u akvariju za filter (dok sam imala unutranji filter, pa je bila u akvariju (zbog vanjskog filtera), a sada je u vanjskom filteru. Slui mi za protok vode kroz filter i to na princip da vuce vodu iz filtra i baca je putem cijevi u akvarij!