Rupe u glavi ciklida

boban

Osnivača sajta
Staff member
9 Avgust 2003
5,599
326
83
New Plymouth New Zealand
www.beke.co.nz
Evo da pokrenem temu o ovoj bolesti koja je poznata ciklidasima i koji znaju da muku muce sa njome. Ova bolest posebni je izrazena kod vecih ciklida gde prednjace diskusi i oskari. Bolest kao bolest nije agresivna i nas zadatak kao vlasnika akvarijuma je pre svega da obezbedimo sve preduslove da ne dodje do nastanka bolesti a ako i dodje do toga da preduzmemo pravilne mere kako bi ovu bolest suzbili ili barem drzali pod kontrolom.

U akvaristici kada se govori o ovome uglavnom se kaze da je flagellate uzrok ovoj bolesti sa posebnim osvrtom na rod Hexamita a dodatno i na Spironucleus possess. Takav stav u principu je i nebitan jer mi i ne trazimo neke prave uzroke mada nas on automatski vodi ka upotrebi nekih preparata koji ce da se suprotstave ovoj bolesti i tada nastaju nase muke jer ostajemo bez vidljivih rezultata ili sa nekim malim pomacima.

Koliko god da mi tvrdimo da je vodjenje naseg akvarijuma u redu i da je sve na svome mestu ova bolest nedvosmisleno govori da nije tako i da mi treba da odstranimo uzroke nastajanja ove bolesti pa da predjemo i na njih.

"Rupe u glavi" bolest spada u bolest koja je izazvana nedostatkom hranjivih materija koje su potrebne za normalan rast i razvoj riba i to je kljuc nase patnje. Izazivaju je nedostatak jednog ili vise od sledecih elemenata i vitamina: Kalcijum, fosfor i vitamin D. Taj nedostatak dolazi uglavnom radi neadekvatne i jednolicne ishrane u duzem periodu, koriscenjem raznovrsne hrane koja ne sadrzi ove potrebne sastojke ili prisustvom vekike kolicine flagellate koje su u stanju da ostete unutrsnji organ varenja i da smanje apsorpcionu moc hranjivih sastojaka i bas se ta cinjenica i povezuje da su flagellate u stvari i uzrok ove bolesti mada to u osnovi nije tacno. Flagellate mogu da budu prisutne a i ne moraju pa je ovaj podatak i doveo do toga da se ova bolest podrobnije ispita i da se nadje pravi odgovor. Pored toga Hexamita nikada nije zabelezena kod obolelih diskusa dok Spironucleus eventualno moze da bude izvor bolesti.

Pitanje koje se postavlja je sta mi mozemo da uradimo ako dodjemo u situaciju da su nam ribe obolele od ove bolesti. S obzirom da mi kao hobi akvaristi nemamo mogucnost tacno da utvrdimo o cemu se radi mi bi trebali da preispitamo celokupnu situaciju a to niko ne moze da uradi osim nas samih. Pre svega treba da vidimo kojom hranom mi hranimo nase ribe odnosno da li ta hrana sadrzi sastojke koje su neophodne nasim ribama. Ako ta hrana ne sadrzi ove sastojke mi smo blizu resenja. U slucaju da smo apsolutno sigurni da nedostatak ovih sastojaka nije usled manjkavosti u ishrani onda su u pitanju flagekllate.

Posto je sve ovo ipak malo kompleksnije ja bi ipak predlozio da se lecenje riba vrsi kombinovano a to znaci da se koriste dodaci za hranu koji sadrze ove sastojke i upotrebom lekova za suzbijanje flagellate. Sada je tesko da se preporuci neki odredjeni dodatak za hranu koji sadrzi ove sastojke jer sve zavisi sta mi mozemo da nabavimo. Ako imamo mogucnost mozemo da koristimo Calciport D3 ili Osspulvit-n uz dodatkak vitamina. Sve u svemu mozemo i da kombinujemo preparate da bi obezbedili ove sastojke. Mala setnja do apoteke moze da nam bude korisna u ovakvom slucaju. Te sastojke mesamo sa hranom po poznatoj proceduri pripreme vitaminske hrane. Vecim ribama kao sto su oskari mozemo da stavimo sve to unutar manjeg komada mesa prigodan velicini ribe.
Ovakvom ishranom nase ribe ce da se oporave u roku od oko dva meseca a sve zavisi u kojoj meri se bolest rasirila.
Povecanje sadrzaja kalcijum karbonata i dodavanjem male kolicine magnezijum sulfata ima da ubrza ovaj proces ozdravljenja mada to nije neophodno.

U slucaju da nakon oporavka riba ponovo dodje do deficita ovih hranjivih materija nasa muka ce da se vrati pa zato mi treba da se usmerimo na raznovrsniju hranu. Malo istrazivanje u vezi hranjivih sastojaka hrane koju koristimo u ishrani riba nije na odmet i moze da nas postedi bezpotrebnih problema.

Drugi deo na koji mi treba da obratimo paznju su flagellate u nasem akvarijumu. One su manje vise uvek prisutne a zdrave ribe se sa dosta uspeha odupiru svojim odbrambenim mehanizmima. Ipak po nekada dodje do nekontrolisanog razvoja flagellate i tada mogu da nastanu ovi problemi.

U borbi protiv flagellate je poznat Metronidazole. Ovaj preparat ne unistava flagella nego im oslabi kretanje (umiri uh) i kao takve gube funkciju a zatim se imuni sistem ribe pobrine za ostalo. Problem kod upotrebe Metronidazole nastaje kada sama riba koja se leci ima oslabljeni imuni sistem usled dugotrajne bolesti i tada je ovo sve uzalud.
Tretman riba Metronidazole se radi tako sto se koristi 500 mg Metronidazole-a na 100 l vode. Tableta se rastvori u malku vodu priblizno temoeraturi akvarijumske vode i zatim sipa po celoj povrsini vode. Potom se temperatura akvarijuma poveca za oko 3C i tako drzi tri dana. Posle toga se promeni minimum trecina vode a ostatak Metronidazole-a se odstrani aktivnim ugljem i temperatura se vrati na normalnu. Nakon 5 -6 dana tretman se ponovi. Dok su ribe pod tretmanom aktivan ugalj ne sme da je u akvarijumu.

Bolja metoda kod upotrebe Metronidazole je dodavanje u samu hranu. Na 100 g hrane doda se 250 mg Metronidazole-a i takvom hranom ribe se hrane dva puta dnevno, sest dana zaredom.

Kao i kod svih lekova i ovde treba da smo oprezni kod upotrebe jer uvek moze da dodje do negativnih efekata i uginuca riba.


Kada sve ovo sumiram onda se jasno vidi da je mnogo lakse spreciti nego leciti. Pravilnim odabirom hrane mi smo uradili skoro pola posla. Nase ribe ce da imaju sve sto im je potrebno i njihov imuni sistem ce da funkcionise kako treba. Druga polovina posla je higijena akvarijuma, kvalitetna voda odnosno generalni uslovi zivljenja. Takvi kvalitetni uslovi ce jos vise da pomognu ribama u odrzavanju svog imunog sistema a sto je jos i bitno da drze razne patogene i potencijalno opasne organizme pod kontrolom. Nas akvarijum uvek ima tih opsanih stanovnika ali su oni opasni samo u odredjenim situacijama. Nas zadatak je da ne stvorimo takve uslove i da ne dozvolimo da ti organizmi zavladaju nasim akvarijumom.

Eto to je onako u kratkim crtama o ovoj bolesti a sigurno je da moze da se dosta detaljise u vezi ovoga ako nam je to detaljisanje potrebno.
 
Boban said:
...Drugi deo na koji mi treba da obratimo paznju su flagellate u nasem akvarijumu. One su manje vise uvek prisutne a zdrave ribe se sa dosta uspeha odupiru svojim odbrambenim mehanizmima. Ipak po nekada dodje do nekontrolisanog razvoja flagellate i tada mogu da nastanu ovi problemi.

Upravo tako , samo sto bih bio precizniji i rekao da je Hexamita salmonis primecena u crevima ribe narocito ako ribu hranimo animalnim belancevinama, dok kod upotrebe fabricke hrane je redji slucaj. Postoje tvrdnje da je Hexamita salmonis sastavni deo crevne flore tako da pod uticajem nepovoljnih uslova i pada imuniteta ribe ,parazit postaje patogen. Ovaj parazit vrlo cesto moze da bude sekundarno oboljenje kod nekih infektivnih bolesti.

Sto se tice lecenja, pored metronidazola mozemo upotrebiti i sledece preparate:

- karbason oksid ili fumagilin ( 0.2 % u hrani 2 x dnevno u toku 5 dana)

- urazolidom ( 30 mg na 100 gr hrane kroz 14 dana )

- dimetridazol ( 1.5 % u hrani 4-5 dana)
 
Koliko se secam,ono sto sam prvo naucio u akvaristici je da ribice treba sto raznovrsnije hraniti.Meni u ishrani koji koristim kod mojih oskara je sarolik....suva hrana sva moguca...od zive,manje ribice,govedje srce,gliste,musice,insekti svih vrsta-sve sto uhvatim...Moj zakljucak je da tu nisam sigurno pogresio.
E sad,tema za razmisljanje je razlog nekontrolisanog razvoja flagellata....Opet ponavljam da je moj akvarijum od 100l premali i da se voda veoma brzo zagadi....koliko primetim,kroz nekoliko dana.Meni se desi da deo vode ne menjam i po nekoliko nedelja.Mislim da je tu resenje...Ili da nabavim mnogo veci akvarijum i da cesce menjam deo vode,ili da zaboravim na drzanje oskara....