garra rufa

ljuba

New Member
29 Juli 2012
6
0
1
52
Zdravo svima, potpuno sam nov u akvaristici i odlucio sam da zapocnem sa ovim iz zdravstvenih razloga. Uzeo sam akvarijum i garra rufa ribice (dr.fish) od iste osobe. Akvarijum je kompletno opremljen, a garra rufe iz uvoza prosle karantin, bar sam tako mislio. Ribice su uselile akvarijum 12 dana posle prvog punjenja, sto je bilo u utorak. Opusteno sam pristupio svemu jer sam bio uveren da je sve u redu, odnosno provereno, ali u petak uginule su prve ribice, tacnije taj dan ih je uginulo 7. Ribice imaju crvenilo na donjoj strani kod skrgica, a peraje se raspadaju. Covek od koga smo ih uzeli nas je uveravao da je to od promene sredine i sl, odnosno da je normalno da 10% ugine, ali smo mi ipak u pet shopu uz konsultaciju uzeli jbl furanol koji smo odmah primenili. U narednih 24 sata sve je izgledalo u redu, osim sto ribice plivaju gore dole, sto mislimo da za njih nije specificno (za ovu vrstu), a bilo je i nekoliko mirnih. I bas kad smo se opustili u roku od 10 minuta ribice su postale agresivne i rezultat je jos 4 mrtve + 1 koja jos mrda i koju smo prebacili u posebnu teglu, jer karantninski akvarijum nemamo. Ne znam sta se desava i kako da sprecim katastrofu. Ako neko ima bilo kakvo slicno iskustvo, molim za pomoc - hitno. Uradio sam testove vode i sve je u redu, osim tvrdoce (GH), to je na gornjoj granici, a po povrsini vode imam mehurice, mada mislim da je to vazduh jer je tacno na vrhu gde izbacuje vazduzna pumpa. Od opreme imam grejac, UV lampu, bioloski filter. Akvarijum je od 190 litara i trebalo je biti 50 ribica, sada...
Unapred veliko hvala
 
Ovde je verovatno doslo do drasticne promene zivotnih uslova na koje ribe nikako ne mogu da se prilagode. Dozivele su stres, sad da li kod uvoza ili kod premestanja u tvoj akvarijum, djavo ce ga znati. Usled stresa dolazi do pada imuniteta i onda se razne bolesti razbuktavaju i moze da dodje do ovakvih posledica. Neznam na koji nacin si pustio ribe u svoj akvarijum i da li je tu mozda doslo do ph soka? Nikako nije normalno da ti ugine 10% od novokupljenih riba. Napisao si da doslo do agresije medju ribama. Napisi na koji nacin se to manifestovalo. Da li je akvarijum sa biljem ili je golo staklo. Da li su parametri vode prilagodjeni vrsti koju gajis. Napisi sto vise konkretnih podataka pa da probamo da dodjemo do resenja
 
do sada je uginulo jos 4, ribice verovatno pronadju najslabiju i onda je sve ostale cuskaju (gurkaju), moguce i zbog toga sto im je u prirodi da skidaju sve promene, pa pretpostavljam da skidaju to crvenilo koje sam primetio, ali one toliko napadnu tu jednu ribicu dok ne ugine. i tako nekoliko za redom. ona koju sam juce na vreme izvukao iz akvarijuma, i dalje je ziva iako u tegli bez ikakvih uslova i sa osstecenom perajom. e sad parametri sa najnovijeg testa su sledeci NO3 10, NO2 0.5, GH > 14, KH 15, PH 8, Cl2 0.8, test koriscen JBL easy test 6 in 1. Ne znam da li sam pre lose merio, ali cini mi se da je sada skoro sve lose. U pet shopu su mi rekli da je verovatno problem amonijak i da je to boljka novih akvarijuma, ali resenje? Ribice su vadjene is kesice sa mrezicom i pustane polako u akvarijumi to je uradio tip kojije doneo ribice, ne ja totalni pocetnik. Akvarijum je bez bilja, pozadi je 3D stena, a podloga je beli i crni kamen i neki veoma sitan sljunak. posto je iza akvarijuma stolica na kojoj bih trebao da sedim, upravo sam i to razmontirao i uocio da je nosac sedista vec malo pordjao,verovatno zbog isparenja vode. Sad sam blizu da mislim da je to moj problem. Razmontirao sam gvozdje, ali sta da radim sa vodom u akvarijumu? Temperatura u akvarijumu je bila kada su ribice dosle 36 (tako mi je receno), ali kasnije sam postepeno spustio i sad drzim na 33. Maltene sam siguran da je pordjalo gvozdje promenilo sastav vode. Sta je najbolje da ucinim da to promenim hitno, i koji materijal da upotrebim za nosac sedista, ne pada mi napamet da vracam ovo gvozdje
 
razmontirao sam celu stolicu, uklonio svo gvozdje cak i koje nije ni blizu akvarijuma (nosac pozadi), ostao je samo kostur od nekog drveta na kome visi kanister sa pumpom i uv lampom i vazdusna pumpa (jer koliko sam shvatio trebaju biti iznad nivoa vode) i ledja stolice da bi to moglo da stoji, naravno. nadam se da taj drveni kostur nece stvarati dodatne probleme, mada mi dodje da ceo kostur napravim ponovo. zna li neko koji materijal nece ni u kom slucaju remetiti sastav vode (rdjanjem, krunjenjem i sl), a da je dovoljno cvrst da izdrzi tezinu odrasle osobe (spolja mi je univer, samo bih nosace menjao)? da budem veci baksuz, upravo je pocela da me zeza i elektrodistibucija, tj.struja nestaje, pa na kratko dodje itd, a sve naravno radi na struju. zvao sam i pet shop da vidim sta da radim sa vodom, ali nisam nasao devojku s kojom sam kontaktirao (nedelja je), a kolega mi rece da ne diram vodu za sad jer je furanol u njoj. ostaje mi dakle samo da cekam...
 
Malo mi nije jasna ta temperatura. To je subtropska vrsta i Fish base kaze da joj je potrebna temperatura 15 do 28°C tako da mislim da joj je ova temperatura previsoka. U kakvim temperaturnim uslovima zivi ta riba u pet sopu? Sigurno nije temperatura 36°C. Da li su ribe pre pustanja u akvarijum stavljene zajedno sa kesom da bi se temperatura polako izjednacila ili su odmah iz kese pustene da dozive temperaturni sok.
Nije mi jasna cela ta konstrukcija sa stolicom pa ne bi bilo lose da slikas da vidimo o cemu se radi. Inace u vodi moze da se upotrebi plastika, prohrom ili drvo. Gvozdje ne dolazi u obzir.
Da dodam da akvarijum sigurno nije dovoljni iscikliran, jer 12 dana je suvise malo uz tako visoku temperaturu da postane stabilan sistem. Koliko riba si ubacio?
 
Malo da se ispravim. Wiki kaze da ribice zive u vulkanskim vrelima gde temperatura dostize do 38°C. Sad sve zavisi da li je riba iz divljine i da li je zivela u takvim uslovima ili je iz akvaristicke proizvodnje gde se verovatno ne koriste tako ekstremne temperature.
 
hvala na savetima i interosovanju za moj problem. link sam procitao pre, tj. ja imam atopijski dermatitis i tretman ribicama (pedikir) sam probao u junu na moru, gde mi je za 5 tretmana bilo mnogo bolje. po povratku u BG malo sam istrazivao i shvatio da je ipak mnogo bolje da napravim akvarijum samo za sebe nego da rizikujem, izgleda da to nije bas sasvim bezopasno, uostalom kao ni svako drugo lecenje, ali da vas ne gnjavim tim. garra rufa ribica nema u pet shopovima kod nas, bar ja nisam nasao, i oslonio sam se na jedinu osobu koja je rekla da moze da ih nabavi i sve zavrsi. ne mogu ni njega da krivim nije on pravio stolicu (mada je video, jer je akvarijum dosaoposle stolice, a ribice jos kasnije), i ocigledno niko nije razmisljao da ce usled isparenja doci do rdjanja. gvozdje nije u vodi, ali verovatno kada rdja ispusta po nesto u vodu (moracu da pronadjem udzbenike hemije na koju sam zaboravio odavno), tim pre sto je blizu na staklu stajao magnet za ciscenje stakla. stolica na kojoj bih trebao da sedim je malo iznad akvarijuma i pozadi u produzetku, sve sto sam mogao skinuo sam, pokupio sam masnocu sa vode (komora iza filtera) i dolio malo vode. cini mi se da se ribice sada normalnije ponasaju, ne sve, ali... sada se vec muljaju po dnu sto bi valjda i trebalo da rade i nema vise one jurnjave gore dole po coskovima sto su radile. test nakon nekoliko sati je mnogo bolji, slike na zalost nisam uspeo da zakacim, mada sam ih uradio tek nakon skidanja svih stranica i gvozdja. pokusacu sutra. hvala jos jednom svima, najteze se uci na svojim greskama, ali...izgleda i to neko mora. nadam se samo da je ovde kraj. svi saveti bi mi dobro dosli, jer sam u svemu ovome apsolutni pocetnik
 
a evo i slicica
2012-07-29 21.26.21.png2012-07-29 21.29.27.png2012-07-29 21.30.28.png
izvinjavam se, malo sam sa prethodnim postom izasao iz teme, ali bio sam potpuno ocajan
rezultati jutrosnjeg testa su (30.07.2012., 20 sati nakon skidanja gvozdenih nosaca sa kobne stolice): NO3 10, NO2 0.5, GH>7, KH 6, PH 7,6, Cl2 0
izgleda mi mnogo bolje nego juce, a i ribice se normalnije ponasaju. mislim da bih eventualno trebao malo jos da smanjim ph, zna li neko kako?
i ukoliko neko zna gde mogu da nabavim neku dobru literaturu o akvaristici za pocetnike, jos bolje ako postoji za garra rufa posebno, neka mi javi
jos jednom, hvala svima koji su se interosovali za moj problem
 
Ljuba! Lijepo si sve to napravio. PH možeš smanjiti dodavanjem prirodnog drveta u akvarijum, a to možeš naći u pet šopu. Traži pripremljenje panjeve red moor, mangrovan, mopan, vinova loza i sve što u stvari može da se stavi u akvarijum.
Imam i ja nekoga ko boluje od psorijaze na stopalima. Dal bi mi mogao pomoći oko nabavke tih ribica i koliko bi koštalo po komadu i dal ima neka količina pri kojoj bi imao nekog popusta na njih?
Hvala!
 
i ukoliko neko zna gde mogu da nabavim neku dobru literaturu o akvaristici za pocetnike, jos bolje ako postoji za garra rufa posebno, neka mi javi
jos jednom, hvala svima koji su se interosovali za moj problem
Odavno se nije pojavila neka dobra literatura na ovim prostorima. Na ovom sajtu mozes naci gotovo sve sto te zanima o akvaristici, samo je potrebno da se malo potrudis. Ono sto ne mozes da nadjes i sto ti eventualno nije jasno slobodno pitaj, jer zato smo svi ovde da razmenjujemo iskustva:)
 
Ja sam se malo načitao o garra rufa ribama ovih dana, podstaknut ovom temom, ali nailazim samo na neke delimične informacije.

Bitna stvar kod ovih riba je temperatura - žive na temperaturi koja je previsoka za bilo maltene bilo koju drugu ribu - od 36-40 stepeni. Ribe se posle nabavke i stavljaju u vodu sa tako visokom teperaturom da bi se proverilo da li je prava garra rufa vrsta.

Druga stvar koja se često pominje je obavezno postojanje UV lampe.

Imajući u vidu namenu ovih riba možda bi bilo najbolje imati dva međusobno spojena akvarijuma (tunel ili pregrada), gde bi jedan deo bio "radni" a u drugom bi obitavale.
 
Dal bi mi mogao pomoći oko nabavke tih ribica i koliko bi koštalo po komadu i dal ima neka količina pri kojoj bi imao nekog popusta na njih?

na zalost, ne mogu ti pomoci, ja sam sve nabavio od firme Aquabazar Beograd http://www.aquabazar.rs/, i jedino sto mogu reci NE UZIMAJ OD NJIH. meni je ostalo samo 7 ribica (od 50), ali ono sto je najgore, posto nista sto sam radio nije pomoglo, a mnogo sam surfovao po netu, shvatio sam da ovo uopste nisu original garra rufe (iako mi je garantovano da jesu), vec chin-chin - kineska verzija, koja nije preporucljiva uopste (dobro sam uporedio slike). ovo definitivno sve objasnjava. pogledaj link: http://princefish.com/about_doctor_fish_garra_rufa.html
ja cu definitivno od njih prvo poruciti knjigu, pa kada se dobro upoznam sa svim videcu kako da sam nabavim ove ribice, ali ne kod nas.
a da i vazno je da napomenem, od kada su ove ribice kod mene (pre nego sto sam ustanovio da su bolesne) uradio sam 2 puta pedikir licno i osecaj uopste nije bio kao sto je bio na moru. mislio sam da je na moru ipak bilo vise faktora (sunce, voda, opustenost), ali sada vidim da je ocigledno glavni faktor - pogresna ribica
ako nekom uspe da nabavi, odrzi i koristi original turske garra rufa, bicu zahvalan da mi javi
pozdrav
 
To objasnjava sve. Nazalost ima i takvih firmi kojim je jedino vazna zarada, a kupac sluzi samo za cerupanje.
 
Pa nemora bas firma da je kriva u vezi tih riba, mislim na vrstu a ne na zdravstveno stanje. Ima toliko slicnih riba tog roda da je vrlo tesko reci razliku. Resenje je da se ide po opisima vrsta itd a to bas i nije tako jednostavno pogotovo sto su te knjige i skupe a ima ih i podosta. Drugim recima nije uopste isplatljivo.
Mozda to i jesta Garra rufa ali s obzirom da su bile bolesne onda i ne treba da ocekujemo da se ponasaju onako kako smo mi ocekivali.
 
koliko ja videh Garra Rufa i Chin Chin ni ne liče. Moje skromno mišljenje a verovatno i pogrešno je da bi većina L riba radila isti posao (Zopex2008 eto prilike:) ). Možda čak i svega par komada Gyrinocheilus aymonieri kada su veći. Nije mi se jednom desilo da kada radim nešto po akvarijumu da se zalepe meni za ruku. Naravno neće odmah prvi put ali kada naviknu eto njih. E sad da li i ove luče taj enzim kao Garra Rufa ne verujem da je iko ispitao.
sećam se da je bila neka reportaža na bg hronici zvali su ih dr fish i da je neko doneo te ribice ovde i da ih je uspešno razmnožio uz pomoć akvarista!!
evo sad pronadjoh i istekli oglas...
http://www.halooglasi.com/market/ne...mora-stresa-pedikir-manikir.o-196481.128.html
takodje vidim i da je to biznis u spa centrima. Kolega mi je poslao sliku njegove supruge sa nogama u akvarijumu letos. Mislim da je 5 evra bilo 10 minuta...
evo na popustima samo 27000 za deset tretmana!
http://www.klikpopusti.rs/sr/ponuda...e-psorijaze-lisajeva-gljivicnih-oboljenja/331
za te pare taman jato od 50-tak komada od lika sa prvog oglasa.

p.s. oglasi su istekli i nije mi bila namera reklamirati bilo koga
moja majka ima psorijazu ali ovo još nismo probali jer u našoj okolini toga nema

Pozdrav svima
 
Mozda je vreme i da probas :) Tesko da ce neko da ti da odgovor jer niko je ne koristi na taj nacin, barem ne u akvaristici.
Bilo je puno reci o toj ribi i sve se svodi da je tu sve ok odnosno da te ribe bas odrade posao. Problem nastaje kada se koriste druge ribe slicnog izgleda koje naprave vise stete nego koristi.
 
Dobar dan.Zelela bih da otvorim salon sa Garu Rufa ribicama.Potrebne su mi sve informacije oko odrzavanja,nabavke ribica i ostale opreme kao i licence.Nisam nasla nista konkretno na netu sto bi mi pomoglo.Unapred zahvalna.