Gastromizon, gastromizona...

coa.

Member
18 Maj 2006
629
11
18
Akvarijum Centar, Zemun
...gastromizonu, gastromizona, gastromizone, gastromizonom, gastromizonu.

Jeste, najlakse ih je izmenjati po padezima (ako vokativ nisam pogresio :) ), ostalo je samo da ih nabavim i imacemo jos jedan akvarijum posvecen ovim ribama. Onda cemo da organizujemo izbor za naj gastromizon akvarijum izmedju bobana, mene i nekolicine drugih akvarista koji ce nam se pridruziti:)

Odlucio sam, obzirom da imam akvarijum i opremu, da ne komlikujem stvari i da jedan 120 litras posvetim njima.

Dimenzije su 90x40x40, kada se oduyme to sto je zasecen, pa je setougaoni i ostalo sto se oduzima ostaje ravno 120 litara koji staju u njega.

Sa jedne bocne strane planiram sve te pumpe koje ce da obezbede jako strujanje vode, tako da izbacuju oko 2400 l/h. Mlazevi bi bili usmereni po duzini akvarijuma. Posto imam i jedan hang on viska 800l/h njega bih stavio na suprotni kraj, onako bezveze, jer lako je sagledati kako on mesa vodu. Dodacu u attachmentu, da bude razumljivije.
Prvo pitanje je da li je to dovoljno protoka ?

Tu ne bih drzao biljke, ali bih zato drzao od riba kardinale, sad ne znam latinski naziv jer mi cika Rogus svojom temom na .org-u uvrteo u glavu Tanriba belopruga. :) Nesto kontam da su to ribe kojima bi moglo da odgovara takvo jako strujanje vode i da kao i gastromizoni vole uslovno receno hladniju vodu.

Sledece pitanje je osvetljenje. U poklopcu postoje mesta za dve neonke i pitanje je da li je to dovoljno za stvaranje algi, po kamenju, drvetu... Trebalo bi da jeste ako uzmem neke, opet uslovno receno, "jake".

Koja granulacija podloge bi bila OK i koja debljina podloge ?

To bi bila neka potpitanja, znaci svu opremu imam, materijal za ukrasavanje i kardinale od riba, samo mi jos fale gastromizoni. Tu cu morati da pratim stanje u veleprodajama i kada bude neka OK cena da ih uzmem. Veliki izbor u vrstama nema, bice kako mi zapadne, sta da se radi, ovo je Srbija. Ubacio bih jedno 30 komada i isto toliko kardinala. Da li mogu da ocekujem da obezbedim u toliko vode algi za toliko gastromizona i koja dodatna hrana koju ubacujem bi dolazila u obzir ?
 

Attachments

  • gastr1.jpg
    gastr1.jpg
    42 KB · Pregleda: 8
Mislim da je to sasvim dovoljan protok i da tu nema sta da se brines. To je cak vise nego sto sam ja postavio kod mene.

Sto se tice riba WCM - White cloud mountain minnow - Tanichthys albonubes - mogu da se stave u taj akvarijum jer su i one potocne ribe mada bi se ja pre opredelio za nesto sto stvarno i prilici nekom takvom akvarijumu a to je recimo Macrognathus circumcinctus

Sto se tice osvetljenja tu nemoras da se brines. Kako god da uradis dobro je. Ti uvek imas opciju da uzmes nekoliko kamenja i da ih stavis u malu posudu pa na suncevu svetlost. Kada se alge namnoze ti ih stavis u akvarijum. I tako ih premestas po potrebi.

Ja sam drzao svetlo non stop i alge lepo rastu ali u zadnje vreme one koncaste su mi krenule kao lude pa mi negine generalka. To je mac sa dve ostrice, nema biljaka a alge uzivaju. E kada bi mogli da ih gajimo selektivno :)

Granulacija i debljina podloge ti je po zelji ili potrebi. Ako je podloga i filter onda treba da bude efikasna. Jedino gornji sloj bi trebao da je kameniti jer to gastromizoni vole.

Hranis ih sa suvom lisnatom hranom bez problema kao i sa mnogim drugim stvarcicama. Ja im dajem i smrznutu hranu kao i suve bloodworms, tubifex itd Tridesetak nije tako veliki broj ali nije ni mali. Porastu ti vragovi dosta.

Inace sto se tice vrsta nemoj da se brines oko toga. Sta nabavis tako ti je a svi su ok.
 
Last edited:
Sto se tice algi tu bih mozda mogao da predvidim situaciju, jer sam sa tim akvarijumom moze se reci poceo sa akvaristikom. U njemu takodje nije bilo bilja (izuzev nesto anubiasa sto i ne racunam da je radilo posao u regulisanju algi), jer sam drzao mnogo botia sa kojima se bilje nije slagalo, pa su i te anubiase unistavale kad krene novi list.

U to vreme kada nisam bas mnogo imao pojma o algama secam se da nisam imao problema sa bilo kojom algom, osim onih sto su se hvatale po kamenju bas one koje mi sada trebaju. A broj riba, pa i kolicina hrane koju sam tada ubacivao, sigurno je bila 5 puta veca od onog sto bi sada trebalo ubacivati u ovakvoj postavci.

Za WCM delim tvoje misljenje da nisu primerene i da bi pokvarile trip, mada sam se rukovodio time sto si cak i ti ubacio, koliko se secam, danio vrste, pa reko', ako je tebi akvarijum bio smor samo sa gastromizonima, kakav ce meni da bude ovako pomahnitalom. :) Tako da bih mozda i najradije ostao samo na gastromizonima i stavio ih jedno 50 komada, ali bi to zahtevalo po mojoj logici uredjenja, jako sadrzajan akvarijum u smislu kolicine kamenja, pocev od manjih komada za prednji plan do velikih komada prema zadnjoj stranici akvarijuma.

Filtracija ce sa 3 unutrasnja motorna filtera i jednim hang-onom biti odlicna, a

Kada bi tu bili samo gastromizoni, to bi mi bila i veca satisfakcija, jer je u najboljem slucaju svaki milioniti akvarijum u svetu ima tako ludacku kombinaciju riba :) A, a, dobar trip, a ? :)

Eto, ne znam sta bi vise mogao da kazem u ovoj temi za sada, kada mi pretekne para i kad ih nadjem u prodaji, da nisu vise od 1e (koliko sam ih dosad i najeftinije placao), ozivljavam ovu temu. Znatizeljan sam da pitam, koliko kostaju gastromizoni na NZ u veleprodaji ?