Glossostigma elatinoides

Fauna

Administrator
Staff member
15 Decembar 2003
3,488
63
48
Serbia
www.beke.co.nz
Glossostigma elatinoides je veoma interesantna akvarijumska biljka koja je jedan od najlepsih zelenih dekora na samom dnu akvarijuma.
Ovo kazem jer ova biljka je karakteristicna po tome sto veoma brzo raste po dnu stvarajuci predivan zeleni tepih.


[Broken External Image]:http://img294.imageshack.us/img294/599/glossostigma17dp.jpg

Samo da napomenem da ova biljka potice iz Australije i Novog Zelanda (Boban to bolje zna :D ) .

-visina ove biljke je oko 3 cm ;

-pH 5.5 - 7.5;

-temperatura izmedju 18 C -26 C

Ova biljka se iskljucivo postavlja u prednjem delu akvarijuma kako bi dobila sto vise svetlosti i razmnozavala se pravilno. Ako se kojim slucajem ova biljka nadje u seni, tada ona raste mnogo vise u visinu i gubi onu pravu lepotu sireci se i stvarajuci taj zeleni tepih.

Isto tako u podlogu je pozeljno ubaciti prihrane za bilje ili dodavanjem u akvarijum CO2. Tada ce ona vrtoglavom brzinom da pokrije zeljenu povrsinu.

Moramo znati da je ovo veoma nezna i mala biljka, iz tog razloga moramo obratiti posebnu paznju pri sadjenju ove biljke. Pozeljno je da to obavimo sa dugackim pincetama i pazljivo zasadimo izdanak na zeljeno mesto.



[Broken External Image]:http://img435.imageshack.us/img435/2921/glossostigma1kf.jpg


Na ovoj slici se vidi koliko je ona mala i nezna. Zato se mora i podloga odabrati sitnija kako bi mogli pravilno da je zasadimo. Ako ne zelite da imate tako sitnu podlogu a zelite sa ovom biljkom da prekrijete jedan deo povrsine akvarijuma, u tom slucaju postavite sitniju podlogu samo na tom delu dna gde ce se formirati "zeleni tepih".
 
Evo baš sam je nabavio prije nekoliko dana... platio sam 30kn 2 košarice koje su bile toliko jadne da se nebi ni jedna prava košarica napunit...
sad ću je zasadit pa ćemo vidjet dal će kaj bit od nje... ja se nadam najboljem... :lol:
 
Odlicno :D

To je za mene najidealnija biljka za prvi prednji red u akvarijumu. Obrati paznju pri sadjenju ove biljke i omoguci joj dosta svetlosti. :wink:

Ako budes dolazio na ovaj kraj ,obavezno ponesi kosaricu a za uzvrat dobices 30 kuna i nekoliko Weifert piva :D
 
Iz mog iskustva, radi se o biljci kojoj je potrebno dosta svetla, znaci ukoliko nemate dovoljno osvetljenja ili imate malo visi akvarijum, mislim da je treba izbegavati. Ukoliko nema dovoljno svetla raste uspravno i dosta podseca na Bacopu izgledom. Ja sam je u Bacopa fazonu kupio od prodavaca, jer je ocigledno rasla pri slabom svetlu. Bolje raste u sitnijoj podlozi granulacije oko 1.5-2 mm...

Jedan savet da dobijete pravi tepih...Prilikom sadnje je raspodelite na sto vise delova, jer ce u tom slucaju mnogo brze napredovati. Ukoliko je sadite bez deljenja, dobicete izgled voznih sina po akvarijumu i trebace mnogo vise vremena da dobijete tepih. Tako da mozete da je rasadite tj. iscepkate i ponovo zasadite u akvarijum. Veoma brzo raste, tako da bi trebalo praviti ogradice, kojima cete da joj ogranicavate prostor, jer cete imati mnogo problema kod presadjivanja drugih biljaka. Jeste lepa trava, ali vam moze napraviti i dosta problema u akvarijumu. Dodavanje CO2 se podrazumeva...

Jeste malo NEZGODNO :) za sadnju, ali vredi truda...