Grammostola aureostriata

Fauna

Administrator
Staff member
15 Decembar 2003
3,488
63
48
Serbia
www.beke.co.nz
Da predstavimo jednu dosta poznatu vrstu tarantule u teraristici .



  • Kingdom: Animalia
    Phylum: Arthropoda
    Subphylum: Chelicerata
    Class: Arachnida
    Order: Araneae
    Family: Theraphosidae
    Subfamily: Theraphosinae
    Genus: Grammostola
    Species: aureostriata

Ovo je prilicno mirna i neagresivna tarantula koja moze da naraste do 15 cm (raspon sa nogama). Potice iz Juzne Amerike, tacnije Paragvaja i Argentine.

Vlaznost vazduha koju trazi ova vrsta je oko 65% sa temperaturom 26- 28 °C . Moze da podnese i nize temperature ali tada je njena aktivnost smanjena i slabije uzima hranu. Zivotni vek ove tarantule je oko 25 godina.

Kada hvatamo rukama ovu vrstu tarantule, traba biti obazrv ali ne zbog njenog eventualnog ujeda koji se retko desava vec zbog iritirajucih dlacica koja ona baci kada je uznemirena i koje mogu da izazovu iritaciju koze. Znaci, ako zelimo da je postavimo na saku, treba prici veoma polako kako je ne bi uzmemirili .
 
Da prikazem presvalcenja ovog istog pauka kojeg sam predstavio u prethodnom postu... 😉

presvlacenje.jpg


presvlacenje1.jpg
 
Ček...
a nisu li tarantule otrovne?
(naravno, vjerojatno je to smjeso pitanje poznavaocima teraristike, ali mene bas zanima)
-i kako to da rijetko ugrize?

-Što joj/mu treba za prehranu?
 
Pa jesu otrovne...svaka vrsta posedujem otrv, samo što se razlikuje reakcija ljudi prilikom ujeda. Uglavnom nije strašno ako te ujede tarantula, ali može tvoj organizam burno reagovati i tada može doči do raznih reakcija. Naravno ima tarantula sa jakim otrovom, posle čijeg ujeda možeš pasti u komu par dana, ali ponavljam opet zavisi od tebe.

Za prehranu svih tarantula koriste se razne vrste insekata, a kada odrastu nekim se može ponuditi miš ili žaba ili nešto slično.
 
Vidis znao sam za zmije i za rakove, ali nisam znao i da se tarantule presvlace :D

Koliko to cesto ide kod njih i sta one posle rade sa to ljusturom koja ostane, jel je izbacuju same napolje ili moras ti Fauna?
 
Srdjan said:
..Koliko to cesto ide kod njih i sta one posle rade sa to ljusturom koja ostane, jel je izbacuju same napolje ili moras ti Fauna?

Pa presvlace se od samog pocetka , znaci cim izadju iz kokona posle izvesnog vremena pocnu da se presvlace . U zavisnoti od brzine njihovog rasta (posto su pauci zglavkari tacnije pripadaju grupi zglavkara Chelicerata-e) njihova kutikula postaje tesna za telesnu duplju i masu, pa iz tog razloga dolazi do odbacivanja ljusture ,tj. kutikule.
Kako tarantula biva starija tako i sporije raste, samim tim i redje se presvlaci. Inace , ja moram da izbacim ljusturu iz posude...
:D
 
vidiš zanimljivo...
a kako čovjek (recimo ja) mogu znati da mi nece biti nista od ugriza, tj. isplati li se riskirati da te ugrize, pa onda vidjeti što ce/nece biti :lol:
 
Takodje i u ovoj temi postavljam najnoviju (danasnju ) fotografiju G.aureostriata - e koja se po meni najlepse razvila.:)


g.aureostriata1.jpg



..ona je za mene veoma zhvalna tarantula i svakome bih preporucio ovu vrstu . Jednostavno ne bira hranu , grabi sve sto se ponudi i bez ikakvog dvoumljenja uzima plen, a sto je najvaznije nije agresivna i moze da se navikava na ruku. Svakako bih je preporucio pocetnicima...;)
 
Nove fotke iste Grammostola aureostriata-e gde se vidi bas puna i prava velicina ovog pauka.


g_aureostriata11.jpg
..ovde na seldecoj fotki, mozemo videti pojedenog jedanaestodnevnog misa gde se vidi sta je samo ostalo od njega ...osusena ljustura :|



g_aureostriata22.jpg
 
Idealno bi bilo 40x30x30 cm a moze i 30x30x30 cm. Naravno , pored osnovnee podloge koja je tresetna , treba dekorisati terarijum sa nekim panjem, supljim drvetom ili slicno posaditi odgovarajuce bilje (u nedostatku moze i vestacko) ...

Da ne pisem puno, evo nekih predloga


slika1

slika2

slika3

video zapis