Haos u akvarijumu

Maida

New Member
24 Oktobar 2017
18
0
1
35
Odjednom u akvarijumu nastao je haos. Pola ribica ima naduvene oci i ostecenje peraja. Gupike muzjaci na pola nemaju peraje.
Pre neki dan gupi odmah posle okota ugine, bila je vesela i odjednom za nekoliko sati pobada se na glavu i lezi na boku. Jedva se okotila i uginula odmah zatim.
Blek moli od juce imala naduven stomak kao da ce da pukne ja mislila hoce da se okoti, stavila je u mrestilicu, ona iste simptome kao i gupi koja je uginula i samo se odjednom prevrnula na ledja. A kao da je imala one peraje nakostresene i izbuljene oci.
Sada mi pola ribica ima iste simptome. Imam akvarijum od 125l, grejac, pumpu, trava nana je u njemu i bas je ima dosta, mada mi i ona pocela propadat. Od ribica imam zlatnu japanku, blek moli,tetre,jednog borca muzjaka i 2 zenke. Svakog dana ugine po jedna ribica
 
O ovom problemu ves smo pricali a evo da nekako sve i ponovimo. Pre svega bilo bi pozeljno da saznamo jos nesto, recimo koliko je "star" akvarijum, kako hranis ribe i tako to, ostale sitnje detalje koji mogu da budu od pomoci.
Iz ovoga recenog prvi je utisak da nesto nije u redu sa vodom i da tu lezi problem. Ipak i tu treba biti oprezan jer mozda si unela i neku novu ribu u akvarijum pa samim tim i unela neki problem.

Mislim da tvoj fokus treba da bude na nalazenju uzroka ovoj pojavi jer mala je sansa da ti mozes sada da uradis nesto veliko. Ako ribe imaju dropsy onda je to to, ti si tu nemocna.
Prvi korak je promena vode. Menjaj je u manjoj kolicini ucestalije. Ako mozes da izmeris pH, i KH to bi ti dosta pomoglo a ako nemas taj pribor opet je ok. U sustini koristi vodu koju normalno i koristis. Sustina manje izmene je da ne izlazes ribe dodatnom stresu.
Kako sam ti vec i naveo mozes slobodno da ubacis so u vodu. 1 g po litri vode je vrlo delotvoran bas na te Molly ribe. Odrzavaj taj nivo soli desetak dana.
Sve ribe koje su dosta ostecene ovom pojavom slobodno odstrani iz akvarijuma jer je tako bolje za sve preostale.

Jos tu mozes da koristis i atibiotik ako su peraja napadnuta bakterijama. Na tu tvoju kolicinu vode dodaj jednu kapsulu nekog Gram negativnog antibiotika a moze i sirokog spektra.
 
Ubacila sam 1gr po litru vode,svakog dana menjam po 10l vode odstajalom vodom od najmanje 24h. Ubacila sam jos rasprsivaca vazduha. Smanila temp na 25 sa 28.poklopac od akvarijuma sam sklonila i evo vec 3 dana nemam uginuca. Jedan dan ih uopste nisam hranila. Da li je moguce da je najveci problem bio nedostatak vazduha,pojacana tepmeratura ,a poklopac od akvarijuma uvek zatvoren. Imala sam osecaj da kada otvorim poklopac se iznuta neka ,,vrucina" oseti. Tako da se izrazim.
 
Vidis to su podaci koje si trebal da izneses jos u prvom javljanju. Visoka temperatura nije neophodna ribama pa ni diskusima a pored toga i smanjuje rastvorljivost kiseonika.
Prenaseljenost moze da bude problem ali ipak mislim da je nesto drugo uzrok tome, vise malih losih stvari.

Vidis akvarijum nije kanta u koju se ubace ribe i nikada to nece ni biti. Treba tu da se vodi racuna, nije na odmet da se ponesto i nauci i tako se obezbede zdravi preduslovi za ribe.

Dobro si posupila sto si snizila temperaturu i tako neka i ostane. Drzi nivo soli kako sam ti i predlozio jer so radi bas ovo sto se kod tebe i desava. Poklopac akvarijuma nije bitan jer vazduh uvek ima gde da izadje a ti ubacujes vazduh i pumpom. Ja u akvarijumu nemam vazdusnu pumpu, poklopac stalno stoji pa je sve ok. Uvek se oseti ta vrelina kada se skine poklopac, to je u stvari osecaj koji izaziva velika vlaznost vazduha. Poklopac je ok jer sprecava isparenje vode pa samim tim i hladjenje akvarijuma.

Eto tako, javi nam kako se stvari odvijaju a i sta planiras dalje.
 
Meni su rekli u pet centru visoka temperatura,
pomaze kod bolesnih ribica. I ja se tu zeznula. Evo ni danas nikakvih uginuca hvala Bogu. Malci au isto ok. Ave su mi ribice vesele i super. Imam dve ogromne ksifo koje su mirne,ali ocekujem prinovu pa mislim da je to normalno jer su odvojene i ovo dan dva cekam okot. Trenutno je super opet videcemo. Nastavljam 10l svakog dana da menjam vodu rekli ste 10 dana. Ali da pitam ako nemam uginuca i mislim da sam nasla problem hocu li nastaviti svakog dana sa izmenom vode svih 10dana uzastop danas je 4.dan ili da pauziram sa izmenom ?
 
U akvarijum sam ubacila jos jedno 50-ak gupika. Ali sad svakog dana nadjem po 3 4 mrtve. Bolje receno otkinute glave,pojedene do pola,otkinut deo glave,rep... strahoba! E sad me zanima da nije to neka nova bolest ili ih druge ribice ,,grickaju". Imala sam nekoliko gupika u akvarijumu celo vreme nisam imala tih problema,a ove nove kad sam ubacila istog jutra sam ovo zapazila.
 
A primetila sam da su skalari malo vise nervozniji kako su dosli novi stanovnici.
 
Ubacila si nove gupike koje su postale plen skalara.
Gupike koje si imala ranije nisu dozivljavali kao plen, jer su sa njima odrasli. Tu pomoci nema i lovice ih do poslednje.
Vodi racuna da ubuduce ne ubacujes ribe koje mogu da im postanu plen.
 
Pa i broj novo unesenih riba je pozamasan za tu litrazu, to je ipak puno za jednu takvu postavku. Inace uginule ribe jedu te druge ribe, to je nesto sasvim normalno a ti uglavnom samo nadjes neki ostatak.
Razmisli i vrstama koje imas. Neke ribe nije bas zgodno drzati zajedno. Guppy su uglavnom vrlo aktivne dok skalari bas i nisu pa je takvo ponasanje skalara i ocekivano.
 
Jutros je uginula jedna koju sam juce nasla nije imala deo glave. I tako je zivela do danas cak je i jela,jutros sam je nasla okrenutu. Sve u svemu jedna vrsta mora da ode iz akvarijuma skalari ili gupike.
 
Ovo je samo jedan deo. Oko 40ribica je odjednom uginulo. Nisam bila.kuci nekoliko sati,vracam se akvarijum u haosu. Moze li mi neko pomoci da znam o cemu se radi. Sve je normalno bilo.
 
Mi se ovde vrtimo u krug. U 125 litarski akvarijum ti ne mozes da imas toliko puno riba i to sto se desava je sasvim ocekivano. Da si samo imala ovo sto je na slici, ove uginule ribe, i to bi bilo mnogo. U tom akvarijumu ti imas negde oko 100 litara vode pa cak i manje. Eto daj svakoj ribi 10 l pa vidi sta ces. Ako skalari odrastu onda vrlo verovatno samo jedan par itd.
Eto smanji broj riba i to je to, problema ove vrste nece biti.
 
Akvarijum je 125l pa znaci problem iznenadnog uginuca je samo prenatrpanost akvarijuma?
 
Kao i uvek, niko na ovakav nacin ne moze da bude eksplicitan jer se sve zasniva na tvojim iskazima i nekim nasim iskustvima. Kada sve saberem meni to tako izgleda, prenaseljenost akvarijuma. Koliko samo hrane unosis u taj akvarijum da bi nahranila ribe, razmisli malo. Sve to doprinosi da se kvalitet vode poremeti. Mozda je u pitanju amonijak koji zna bas da uradi tako kako se tebi i desilo. Ali kako bilo sve se svodi na veliku populaciju riba.
Odluci se sta zelis da imas u akvarijumu jer ovo sto se vidi je stvarno izmesano do besvesti.