Hlor ili hloramin

zopex2008

Administrator
Staff member
8 Oktobar 2008
2,810
106
63
69
Beograd
Vise puta smo diskutovali o tome sta se od ove dve hemikalije koristi za dezinfekciju vode u beogradskom vodovodu.
Juce sam poslao mail beogradskom vodovodu sa ovim pitanjem. Vec danas stigao je odgovor od njihove sluzbe za marketing i informisanje.
U njemu se kaze da beogradski vodovod koristi HLOR i da je srednja vrednost koncentracije slobodnog hlora u vodi na slavinama potrosaca 0,5 mg/l.
 
Da je to deset puta manje onda bi bilo i ok ali ovako je to dosta rizicno.

Bez obzira sta se koristi za dezinfekciju, hlor kao gas Cl2 ili kalcijum hipohlorit Ca(OCl)2 sve se zavrsava na hipohlornu kiselinu HOCl ili hipohlorni jon OCl - koji mi nazivamo slobodnim hlorom u vodi i to u stvari i merimo. Ako mi imamo i amonijak u vodi a uvek ga i imamo onda se tu jos stvara i hloramini NH2Cl, dihloramini NHCl2 i trihloramini NCl3 u zavisnosti od sredine pa se sve to skupa naziva ukupna kolicina zaostalog hlora u vodi.
Ta ukupna kolicina hlora u vodi nije podjednako ista za sve ribe i neke ribe reaguju i na 0.1 pa i znatno manje a neke mogu da izdrze i znatno vise.

To sve mi bi sumirali nekako ovako: Posto mi neznamo koja je opasna koncentracija za nase ribe onda je bolje da mi ne koristimo takvu vodu u direktnoj izmeni vec da je tretiramo nekim preparatom koji odstranjuje hlor i hloramin iz vode. Takvih preparata ima po pet radnjama i nema razloga da to tvrdoglavo izbegavamo.

Delimicnom direktnom izmenom vode mi smanjujemo tu koncentraciju hlora u zavisnosti od kolicine izmenjene vode ali i tako mi se priblizujemo nekoj opasnoj granici gde trujemo ribe polako ali sigurno.
 
Kad smo vec kod hlora.Moje pitanje je koliko je efikasan aktivni ugalj koji koristim u filter sveci ro uredjaja u uklanjanju.Naime pre ro membrane sam ostavio izvod za "dehlorisanu"vodu.Mesanjem te vode i vode posle ro membrane podesavam parametre vode ali opet sta je sa hlorom nisam siguran?
 
Ta sveca tj. posuda u kojoj je aktivni ugalj upravo sluzi da vodu oslobodi hlora i jos po neceg sto se moze naci u vodi i tako sacuva RO membranu od ostecenja. Znaci mozes da je koristis u tu svrhu ali voda mora da protice sasvim polako kroz aktivni ugalj. Taj protok treba da bude otprilike jednak kao kad je RO ukljucena za proizvodnju meke vode. U ovom slucaju aktivni ugalj treba cesce menjati.
 
Hvala zopex.Znao sam da ugalj sluzi za odstranjivanje hlora zbog ro membrane,ali me bunio termin hlor-hloramin.Da li je efikasan i za hloramin kao i za hlor tj za sve oblike slobodnog hlora?Za Beogradski vodovod je ako mogu da shvatim ok jer koriste gasoviti hlor u procesu dezinfekcije pijace vode ali je pitanje postavljeno da pomognemo i onima ciji vodovodi koriste hloramin kao dez.sredstvo.I jos nesto koliko cesto zbog ovakve moje upotrebe uglja mi preporucujes zamenu i generalno koliko cesto je potrebno vrsiti zamenu uglja u ro uredjajima?Proizvodjaci generalno spominju par meseci ali mislim da bi to pre trebalo imati veze sa kolicinom proizvedene vode.
 
U Srbiji koliko ja znam koristi se iskljucivo hlor, a uostalom svako moze da se raspita u lokalnom vodovodu sta se koristi. Ja koristim dosta vode i imam posebno izveden sistem za odstranjivanje hlora. Koristim posebnu kako ti kazes "svecu" tako da ne opterecujem ugalj koji se koristi u RO. Ugalj u ovom posebnom sistemu menjam na dva do dva ipo meseca. Lepo si sam naveo da sve zavisi od toga koliko se RO uredjaj koristi tako da je tu tesko dati upotrebljiv savet. U svakom slucaju bolje cesce da bi se sto duze sacuvala membrana u RO koja je najskuplji deo.
 
Za sam RO uređaj je izuzetno bitno kakvi su parametri vode iz vodovodne instalacije. Negde preporuke prizvođača ništa ne znače( većina delova Vojvodine). Lično se baziram na kontroli KH i, to mi je osnovni pokazatelj za izmene predfiltera i membrane. Pozdrav