Hrana za mladj ikrasica

Ovde kaze da su stare godinu i po dana. Koja je to velicina onda? Kako ih odgajiti do te starosti?

http://www.youtube.com/watch?v=0zI90YeDyd0

Tu velicinu postizu za oko mesec do mesec ipo dana. Mislim da im zivotni vek i nije godinu ipo. Ako hoces samo da eksperimentises sa odrastanjem artemije ostavi flasu u kojoj su se izlegle i odakle si vecinu povadio za ishranu mladju negde na toplo i svetlo mesto i na kraju ces videti desetak odraslih racica kako plivaju. Ukoliko hoces da ih gajis u vecoj kolicini postoji recept i za to ali nije mnogo isplativ u kucnim uslovima.
 
Artemiju cuvam samo nekoliko dana, jer podaci govore da joj je najveca hranljiva vrednost odmah po izleganju i da pada sa duzim cuvanjem i vec posle jednog dana nema onu pocetnu. Zato i kad je spremam za ishranu mladih stavljam novu kolicinu otprilike svaki drugi dan. Tako ribice kojima najvise treba prvih dana kad pocnu da je jedu dobijaju uvek najhranljiviju. Ono sto ostane u flasama se ne baca, nego jos par dana dok je ima hranim odrasliju mladj koja je vec presla na suvu hranu i dobro joj dodje po koji zivi zalogaj.
 
hmmm

Imam jedno pitanje :) Interesuje me sta bi ste preporucili od kupovnih hrana za mladj ikrasica-od perioda kada se izlegnu do perioda kada vec prelaze na standardnu hranu sa kojom hranimo ostale ribe? Znaci interesuje me ako je neko nekada probao nesto od proizvoda, ili ima neki predlog. Sve ovo pitam , jer nemam uslova( vremena i prostora) da bi mogao da spravim nesto od ovde opisane hrane. Inace tema je fantasticna i celu sam je procitao,ali posto nisam proizvodjac riba ,a i verovatno necu na svakih par dana imati mladj, interesuje me neka hrana koju cu kupiti i koristiti kada dodje do prinova.Inace koristio sam Sera Mikron i odmah da kazem da nije nesto. Hvala unapred na odgovoru.
 
Jedna vrlo dobra hrana za taj uzrast su mikro crvi. Njih mozes da nabavis od drugih akvarista. Kuvano zumance se isto tako koristi pa mozes i to da probas. Postoji i komercijalna verzija te hrane.
Jos mozes da koristis i suvu hranu koju predhodno dobro izmrvis pa malo nakvasis i izmuljas izmedju prstiju. Kada dodas u akvarijum ti ces da vidis kao mali "oblak" zamucenje. Tu ima dovoljno sitne hrane da ribe mogu da jedu. To se i uklapa u tvoju zelju da ne kupujes neku posebnu hranu za mladj.
 
do pre par dana sam imao odrasle artemije, u balonu od 5l mora. Bila je unutra sigurno 2 meseca a možda i duže. Kao hrana spirulina i kvasac, samo povremeno. Kako je zahladnelo i nisam je gledao većina je nestala. Mislim da nema neke koristi od nje kada je veća, jer kao što se zna najhranjivija je tek izlešena. Izgledaju zanimljivo i to je to.
pozdrav
 
Hvala na odgovoru

Hvala Bobane na odgovru! Skapirao si moje pitanje potpuno- ne mogu da pravim neku spec. hranu za mladj, tako da je ovo bas ono sto sam trazio :) Super! Ovi mikro crvi su isto dobra hrana za mladj u pocetku- koliko sam procitao po netu. Samo imam jedan ''MALI'' problem: gde da nadjem startnu kulturu, posto ovde u Svajcarskoj ne poznajem neke akvariste koji bi mozda imali da mi daju startnu kulturu. A prodavci, ako i imaju(cisto sumnjam da imaju ali provericu) ne verujem da ce mi dati a ni prodati ,tako da moram da se potrudim da ih nadjem negde(ako neko zna gde mogu da ih nadjem , uhvatim ili tako nesto neka javi:) )
 
Pitanje u vezi infuzorije

Posto definitivno moram da pocnem sa hranjenjem mladji zivom hranom ,mislio sam da sada u prvom mahu pocnem sa infuzorijom. Posto sam procitao ovde kako se uzgaja,interesuje me samo da li bi moglo ovako kako sam ja zamisli? : U 7 velikih plasticnih casa, od 0,5l ,da stavim vodu iz akvarijuma i u nju koru od banane( mislim da je 5 g dovoljno ili nije?). Posle nedelju dana sacekam, i u akvarijum gde je mladj, odspem onih 0,5l vode iz case , opet ponovim postupak i tako svakog dana... Imam pitanje koliko dugo se hrani mladj infuzorijom? Da li je ovo ok, i ako nije , gde su greske? Nadam se brzom odgovoru...;)
 
Mislim da mozes tako da radis. Zamka moze da bude ako se voda pregreje jer je mala kolicina vode. S obzirom da je tamo sada zima, vreme razvijanja infuzorije moze da varira, to ti sam treba da ustanovis.
Ti hranis ribe izfuzorijom dok to ima smisla. Kada ribe malo porastu onda vise nemaju interes za tako sitnom hranom. To je najbolje da pratis i vidis da li ta mladj jede. To se vidi kada ih posmatras, kada riba napada plen.
 
hvala Bobane na odgovoru

E super, znaci tako cu i da uradim, kako sam mislio . Probacu pa cu da javim rezultate. Drzacu sve to na sobnoj temperaturi od oko 22-3 stepena- nadam se najboljem :lol: Ako bude trebala vista temperatura uvek mogu da ih smestim blize radijatorima:mrgreen:, i poveca ce se temperatura- da ih ohladim je jos lakse ovde u CH:cool2:.
P.S. I dalje trazim mikro crve-izgleda da ce morati da se posalju iz SRB:rolleyes:, ili ce morati da proradi neki CH forum. Pretpostavljam da su mikrocrvi sledeci korak , posle infuzorije?( artemiju sam iskljucio iz konkurencije iz mnogo razloga...)
 
Bobane, evo jednog pitanja za Vas koje me kopka. Da li kod zapocinjanja kulture infuzorije umesto organske materije biljnog porekla, moze da posluzi organska materija zivotinjskog porekla ili to menja stvar iz osnova. Jer koliko ja shvatam, ta pocetna kolicina organske materije koju ubacujemo u vodu sluzi da se zapate bakterije, a onda bicari i ostala ekipa jedu te bakterije i tako dalje.... :bozic:
 
Organska materija treba da je biljnog porekla. Ti to mozes da probas pa da vidis razliku. Uzmi parce mesa I ostavi tako. Rezultat bi bio vrlo smrdljiv :) Takvo okruzenje nije bas pogodno za paramecijume I slicnim mu zivotinjicama.
 
Pa ja sam tu nesto i eksperimentisao, cisto iz radoznalosti. Stavio sam neke suvomesnate preradjevine u jednu, a slamu u drugu flasicu, koje sam prethodno sterilisao. Rezultat je na oko isti, na nos jezivo razlicit. E sad pitanje je kakvi bi bili rezultati hranjenja mladji jednim, odnosno drugim? To me eto zanima, a mikroskop nemam. :oops:
 
To je o gajenju morskih riba mada fao.org ima izuzetno dobre radove. Odavno je on na mojoj listi.

Evo jedan primer zive hrane. Uzeo sam vodu sa fitoplanktonima da vidim sta moze da se nadje na brzinu. Ovo je otvoreni bazen pa je shodno tome jos dosta hladno za veci razvoj bilo cerga. Jedino se larve komaraca vesele.
Na slici se vidi kako fitoplankton lepo napreduje, zeleni se kao livada.
Prvo sto mi je zapalo za oko bio je jedan kopepod. Eto da se vidi koliko je veliki jedan korisni kopepod ili ciklops. S obzirom da je pun jajasca a da u tom bazenu nema riba to nam jasno govori da on nije jedan od nepozeljnih parazita. Ipak i tu treba da se ogradimo jer mozda samo ceka svoju sansu, ko zna.
Lep ti ovaj POKEMON planiram da napravim akvarijum samo za njih lepo izgleda. :)