Iridopelma hirsutum ( Amazon ribbed )

Spajdermen

Active Member
30 Juli 2017
109
70
28
26
Taksonomija i istorija vrste:
Naučno ime
: Iridopelma hirsutum
Opisao: Pocock, 1901
Istraživač :
Reginald Innes Pocock
Familija:
Theraphosidae
Podfamilija: Aviculariinae
Genus: Iridopelma
Nastanak imena:
Iridopelma (ir-i-duh-PEL-muh)

hirsuta (hurh-SOO-tuh)


Nadimak : Amazon ribbed

Iridopelma hirsutum Pocock, 1901
Avicularia hirsuta Simon, 1903
Typhochlaena pococki Mello-Leitão, 1923
Avicularia palmicola Mello-Leitão, 1945
Avicularia hirsuta Bücherl, 1957
Avicularia palmicola Bücherl, Timotheo & Lucas, 1971
Avicularia hirsuta Schmidt, 1986
Iridopelma hirsutum Smith, 1993
Avicularia hirsuta Schmidt, 1993
Iridopelma hirsutum Peters, 2000
Iridopelma hirsutum Peters, 2003
Avicularia hirsuta Schmidt, 2003
Avicularia palmicola Schmidt, 2003

Iridopelma hirsutum Bertani, 2012

Ovo je "nejasna" šarena arborealna tarantula, koja kao i ostale ima sportske nijanse zelene, plave i crvene boje na sebi.Ja sam pročitao da vrlo često tokom hranjenja staju u takozvani "defanzivni stav", što ja iskreno do sada nisam primetio.Kod mene je dosta aktivna i nisam imao problema tokom hranjenja, uskoro treba da je prebacim u veći terarijum, pa ćemo saznati.Pročitah i da nije lako dostupna i ko ima priliku da je ima u kolekciji taj je pravi srećnik, tako da se i osećam sada tako.:sampion:

Brzina rasta je normalna, raste 4-5 inča.Prirodno stanište joj je istočni Brazil.Defanzivnog je i agresivnog temperamenta.Što se uslova u zatočeništvu tiče našao sam samo da joj treba više vlažiti i imati dobru ventilaciju.Iskreno za vlaženje sam nekako i osetio da joj je to porebno čim sam video po ponašanju da je arborealna i lepih boja.Inače kada nabavljam tarantule, volim da neke vrste prvo nabavim, pa tek onda saznam više o njima.Pravi sam fanatik, tako da planiram svaku moguću da imam u svojoj kolekciji, pa mi te avanture bez informacija pre nego što ih uzmem dođu nekako zanimljivo, barem je meni to neka avanturica.🤗o_O:rolleyes:👀

Ništa više nažalost, ali nadam se samo za sada, nisam uspeo da nađem o ovoj vrsti.Ova moja za sada ima 5cm sa rasponom nogu i jede kao njen gazda posle treninga.Evo ispod jedne i jedine za sada moje fotografije, tj njene, ja sam fotkao...razumete...zbunio sam samog sebe.o_O:rolleyes:valjam_sevaljam_se




 

Attachments

  • Iridopelma hirsutum.jpg
    Iridopelma hirsutum.jpg
    140.2 KB · Pregleda: 4
Prebacivanje u veci terarijum proslo odlicno...kao da sam terestrijalnu prebacivao, nikakvih problema nisam imao....
 
Evo da ti dam par smernica u vezi ovakvog pisanja.
Prvo mi imamo neko pravilo na sajtu, naravno nije striktno, da stvari o taksonomiji idu u sekciji Resorce. Nekada smo mi pisali po forumu, imali smo i Wiki ali to je sve sada odbaceno jer se trudimo da sortiramo stvari kako bi sve bilo lakse za neku dalju upotrebu.

Ako vec pises o taksonomiji onda nemoj sve da nabacujes jer tu ima striktni red i pravilo.

Recimo:
Naučno ime : Iridopelma hirsutum
Opisao: Pocock, 1901

To se pise:

Naučno ime : Iridopelma hirsutum Pocock, 1901

Pogledaj ovaj dokument, sacuvaj ga i tu ces da vidis objasnjenja. Veruj mi da je to vrlo korisno znati cak i u smislu opsteg znanja.

http://katedre.vet.bg.ac.rs/~biolog...PREZENTACIJE_PREDAVANJA/(01)_ZOOLOGIJA_01.pdf


Sto se tice same vrste pa sasvim je logicno da krenes sa samim opisom roda i vrste ako mozes to da nabavis. Ponekada je to dosta komplikovano i placa se ali tako je to. Ti ipak, za sada, ne treba da ides bas tako daleko a za kasnije ko zna, vreme ce da kaze svoje.

Da mnogo ne komplikujem evo ti link ka dokumentu, skini ga pa pogledaj malo o tome. Mozes da krenes od strane 44 gde pocinje "Iridopelma Pocock, 1901", bas taj rod sto ti pominjes. Tu imas i kljuc za rod itd a i opis Iridopelma hirsutum Pocock, 1901 jer je to tipska vrsta roda i jos mnogo korisnih stvari.

https://pdfs.semanticscholar.org/f36b/61935525a5b2c86d4a3fd9647c221a203bd9.pdf

Eto kada to procitas verujem da ces na neki drugi nacin da gledas na ovakve stvari pa samim tim i drugacije sve ovo da napises.

I posle tacke ide razmak. To je vrlo vazno isto kao i praviti pasuse jer u suprotnom to nece niko da cita. Ponekada ja to popravljam ako to ima koristi a cesce uklanjam takve poruke jer samo smetaju i udaljavaju ljude sa sajta.
Kojekakve ikonice nemaju sta da traze u tekstu o taksonomiji.
Eto to su neke proste smernice koje treba slediti i onda kvalitet ispliva sam po sebi.

I jedno pitanje za kraj. Teraristika nije moja primarna oblast pa mi neki pojmovi i nisu jasni. Eto kakve su to "sportske nijanse" boja?
 
Veoma sam zahvalan na informacijama, iskopiracu gradivo i pokusati da ga savladam.

"Sportske nijanse" boja bi znacilo da je u pitanju tarantula koja spada među brže vrste istih. Arborealne tarantule vecinom, jer dosta su sarenije od na primer P. sazimai ( terestrijalna ) koja ima prelepe boje, ali nije toliko šarena. Nadam se da sam uspeo da objasnim, naporan dan sam imao.


Pozdrav !
 
  • Like
Reactions: Fauna