Iskustvo sa Crustaceom

StarChaser

Member
23 April 2005
319
0
16
Zemun
Kazem da je neka vrsta Crustacee, jer nisam sigurna shta je to shto sam nashla na skalaru. Svakako, prvi put sam se srela sa tako groznim parazitom. Sumnjam na Ergasilusa, ali nisam sigurna, osim ako Ergasilus ne napada samo shkrge. Ja sam nashla dva odmah iza shkrga, i jednog na "chelu" skalara. BIli su promera do 2 mm. POshto nisam uslikala parazita, nacrtala sam ono shto sam videla kada sam parazita odstranila. Crtez je vishe shematski, u providnom krugu sam videla dve crne "kukice" koje podsecaju na lastin rep..sidro...shta god. Evo shematskog crteza.
 
Na skalaru je izgledalo kao umanjeni Argulus.
Poshto cu sutra biti u guzvi, pa ko zna da li bi i kako nashla Cyprinopur ili neshto drugo protiv tih napasti, reshila sam da ne chekam i odmah probam sa solju.
U litarsku posudu razmutila sam supenu kashiku kuhinjske soli u akvarijumskoj vodi i tu "kupala" skalara oko minut-dva, tachnije, dok se nije pocheo okretati na bok. Onda sam uzela skalara u ruku i blago noktom probala da odstranim parazita. Poprilichno tvrd gad.
Onda sam vratila skalara u akvarijum. Naravno, skalar je doziveo shok, i bio bukvalno izvrnut neko vreme...to je bila prava drama za mene, dok sam chekala da se oporavi. I naravno, olakshanje kada je pocheo da se okrece i mahnuo perajima prvi put nakon tog "tretmana". Na mestima gde su paraziti bili, ostali su oziljci.
U posudici sam nashla mrtve parazite. Uzela jednog na prst i pogledala izbliza, pa zato i nacrtah na brzinu onu shemu kako je izgledao.
Sve se izgleda ok zavrshilo. Pregledala sam detaljno ostale ribe, nema nishta na njima. A i samo ovaj skalar se krio u coshku, sav pokunjan, par dana. Jedino nisam uspela da pregledam BOtia Macracanthe, koje se vechito kriju ispod panja. Inache, to su mi najnovije ribice u akvarijumu, namesto povecih modesti koje su prerasle.
U stvari, sada nakon svega ostaje mi jedna neizvesnost, velika kao paranoja iz filmova strave ...odakle to u mom akvarijumu???
 
Skalar josh uvek nosi oziljke na mestima gde su ove napasti bile prikachene. Iako izgleda da je sve ok proshlo, ja i dalje pomno posmatram ribice sa svih strana. Teze je kod ovih svetlijih, sivkastih, jer bi, pretpostavljam, na njima ovaj parazit imao lepu kamuflazu.
I josh uvek nisam potpuno sigurna shta je napalo skalara i odakle to u mom akvarijumu.
Jedina indikacija je shto neposredno pre nego shto se skalar pokunjio i pocheo da se ponasha chudno (da se krije), nabavila sma josh dve shlajer zebrice, da upotpune mini jato. Chitala sam da se Crustacee uglavnom razmnozavaju u bazenchicima, a znam da neretko drze, a mozda i razmnozavaju i zebrice u bazenima..hmmm..pa ostaje najveca verovatnoca da su one unele parazita. Tome u prilog govori i to da te dve zebrice nisu vishe zive, a kad su uginule, iamle su ranice po telu...
 
To je riblja vaska koja se srece tako cesto u akvaristici. Ja je redovno vidjam na ribama koje tek stignu iz uvoza.

http://www.beke.co.nz/threads/arguloza-argulosis.796/

ili kod "Bolesti riba"

*** Link vise nije aktivan ****

Vrlo je pokretljiva i cesto se vidi kako se seta po ribi. Dobro je sto se vrla lako odstrani i ako je to pojedinacni slucaj onda se samo odstrani pincetom. Cesto se i sama otkaci prilikom hvatanja ribe.
 
Ali ovaj parazit nije menjao mesto, bio je statichan. E sad, stvarno ima pljosnati oblik diska, sa tim kukicama crnim, kao na slici. Bilo je par parazita, ni jedan nije bio veci od 2mm.
Riba se nije cheshala, ali se krila, shto isto spada pod uznemireno stanje.
 
To sto je pokretan ne znaci da on trci po ribi. On se zakaci i tako danima moze da stoji na jednom mestu koje mu odgovara. Ako probas da ga dirnes onda mozes da vidis kako se krece, kao da klizi po ribi. Isto tako je i dobar plivac pa neretko se odluci da promeni ribu.
Velicina moze da varira sto zavisi od uzrasta pa moze da se vidi i od jednog milimetra kao i visestruko veci.
 
Ja sam opet zabrinuta. Taj isti skalar opet se neshto umusio, opet malo, malo, pa se krije..chak i slabije jede. Medjutim, na njemu nishta ne vidim, osim oziljaka gde su paraziti bili.
Pomishljam da ih mozda ima josh, ali da su mozda isuvishe mali i da ne mogu da ih vidim zbog toga. Ne znam shta bi mogla preventivno da uradim, mozda opet neka kupka...ali volela bi kada bi izbegla so ovog puta. Mislim da je ono bilo jako stresno za njega. Da li imate neki predlog?


Da napomenem, svi ostali skalari, zebrice, tetre i botije su bash vesele, jedu kao azdaje, ponashaju se super, i imaju zdravu boju i povrshinu tela. Tako i algari.