JEZERCE

zopex2008

Administrator
Staff member
8 Oktobar 2008
2,810
106
63
69
Beograd
Ovo ludo vreme COVIDA koje me manje vise upucuje da sedim kod kuce nateralo me je da pristupim projektu koji se kuva u mojoj glavi vec par godina. Do sada sam uvek pronalazio razloge da ga odlozim za kasnije ali sada nisam nasao opravdanje za tako nesto pa sam resio da pristupim projektu.

Radi se o vrtnom jezercu koje ce nadam se pruziti dom ribama sad kojim jos nisam siguran

Ali da pocnem, jezerce je zamisljeno da bude nekih 4,5 x 3,5 m i dubine 1,70m. Dvoumio sam se izmedju armiranog betona i folije aliu je ipak nadvladala folija zbog jednostavnijeg nacina gradnje.

Prva stvar je bila naci najpovoljnijeg prodavca folije i izbor je pao na FLINSTON Subotica koji ima najpristojnije cene, a i foliju debljine 1mm kako sam zacrtao da bude. Nije bilo druge nego sedi u kola i pravac Subotica, jer je prevelika rolna i brza posta nije bila kao opcija.

Krenulo se sa kopanjem i tu je strucna pomoc dobrodosla.

IMG_2399.jpg

IMG_2400.jpg

IMG_2401.jpg
 
Kako je kod mene teren nagnut morao je da se koristi beton.

IMG_2404.jpg

IMG_2405.jpg
 
Last edited by a moderator:
Kada se rasalovalo izgledalo je ovako:
Ovde sam se vec pokajao, jer bilo je idealno da se u ovom donjem delu betona napravi otvor i umetne staklo.

IMG_2406.jpgIMG_2407.jpg
 
Last edited:
Da se vratim na kopanje, uradjeno je ovako stepenasto da bi se na terasama moglo posaditi bilje koje trazi razlicitu dubinu vode.
 
Ispod folije obavezno se postavlja geotekstil da je zastiti od korenja i kamena.

jezero.jpg

IMG_2409.jpg

IMG_2410.jpg
 
Last edited by a moderator:
Doslo je vreme za foliju. Vrlo zahtevan posao i jako je tesko izbeci nabore koji se stvaraju kod postavljanja

folija.jpg
 
Punjhenje vodom.Zaboravio sam da pogledam vodomer da znam koliko je kubika ali moze se i izracunati otprilike.

20201010_121433.jpg

20201010_170625.jpg
 
Izgradjena je i kucica gde ce biti smestenmasinski deo, filteri, UV lampa, kompresor i ostalo sto se bude pokazalo kao potrebno. Odatle je predvidjen da ide i mali vodopad niz potok koji se ul;iva u jezerce


IMG_2414.jpg

IMG_2415.jpg

IMG_2416.jpg
 
Planiram dosta bilja. Lokvanje pod obavezno, vodeni zumbul , trsku i jos dosta toga. Oko jezera bi takodje smislio nesto da uklopim u ambijent dvorista.
Zbog bilja se i dvoumim da li da pustim koi sarane koji su poznati kao ribe koje vole da grickaju biljke ili da to budu japanke koje su ipak neznije prema njima.
 
Ti nista na sitno, odmah olimpijski bazen :)

Nisi rekao ko to izvodi radove ali kako se vidi to nije nista pomocu stapa i kanapa. Sve ide kako treba a to je vrlo bitno. I kad si vec spomenuo svoje pokajanje, pravo da ti kazem, licno mislim da nisi nista pogresio. To bi delovalo kao običan kič. Ako taj donji deo zatvoris sa krupnim kanjenje i napravis jedan ne upadljiv prelaz, kao da je bazen tu dosao prirodnim putem, sve ce da bude vrlo atraktivno. Licno bih i deo gde planiras mali vodopad popunio sa kamenjem razlicie velicine. Kamenje i biljke koje rastu oko njega cine vrlo lepi sklad pogotovo ako koristis i pannj ili deo stabla drveta na kome se zapate biljke.

Za ribe vidi sta ces i kako ces. Nemoj da zuris sa time ionako sve treba da odlezi neko vreme da se uspostavi neka ravnoteza, kao i novi akvarijum. Dunav je pun svega i svacega. Moze i stuka, suncanice, babuske itd. Ako bas zelis da su ribe uocljive onda izmi zlatne ribe. Saran je lep ali je prava napast ako bas nemas lepo veliko jezero.

Sto se tice biljaka to bi te posavetovao da popricas sa bastovanima, verujem da imaju sta da ti kazu. Recimo Purpurni tepih - Phlox sedum spurium "purpurteppich" kao i Ophiopogon japonicus - Mondo trava su nesto o cemu treba da razmislis. I simsire nemoj da zaboravis, lepi i zeleni :) Sustina je da ti imas lep bazen skoro cele godine. Ako to preko zime uklopis sa suvim sevarom eto ti radosti.
Eto tako pa da nastavimo, uve nesto novo a ovo ce ti bas trediti dvoriste :)
 
Nije bas olimpijski bazen ali ga merkam pa kad u avgustu udari ona vrucina, teskio cu odoleti da ne proverim kako se ribe osecaju u njemu. :)
Znes i sam da zadnjih desetak godina pricamo o izgradnji jezerceta i konacno je doslo i to na red. Tvoja ideja je bila da je bolje da se napravi u gornjem delu dvorista i nadglasan sam na kucnom savetu pa sam krenuo u realizaciju.
Vise bih voleo da je teren ravan i da sam mogao samo da napravim rupu u zemlji sa nesto kamena okolo ali zbog konfiguracije moralo je da se radi ovako kako se vidi na slikama. Malo sam drugacije to zamisljao ali nuzda zakon menja pa je sve ispalo ovako . Problem je bio da se nabavi krupan obli kamen pa je izbor pao na ove kamene ploce i sve po malo deluje viktorijanski uredjeno ali se nadam da cu pomocu rastinja u svom ovom redu stvoriti neki prirodni nered dopadljiviji mome oku.
Imam dosta vremena do proleca da sve to uredim pa necu da zurim da ne napravim mnogo gresaka.
Sto de tice riba mislim da sam definitivno odlucio da to budu japanke, jer koi sarani bi tesko dozvolili da vodene biljke lepo rastu, a ja imam ideju da to bude bara sa lokvanjima, sevarom i jos po necemu, a ne gola vodena povrsina.
Filtracija mora da bude vise nego odlicna, jer hocu da voda bude prozirna, a ne nesto mutno gde se ribe jedva naziru.
Imam masinsku kucicu dovoljnih dimenzija gde moze dosta toga da stane pa polako cu to odraditi.
Planiram pescani filter i obavezno UV lampu, a vreme ce pokazati da li ce to biti dovoljno ili cu morati da dodam jos nesto da dobijem zeljeni efekat.
Narucio sam dobru pumpu 17000 lit/h, koja je predvidjena za non stop rad, a sama potrosnja nije velika i nadam se da ce to biti dovoljno.
Obavezan je i kompresor za vazduh da pomogne u najtoplijim mesecima i to mi nije problem, jer ih imam vise komada koji stoje kao rezerva za odgajivacnicu koju i sam znas polako gasim.
 
Last edited:
Sto se tice izvodjenja radova angazovao sam profi ekipu, jer ono cemu nisi vican bolje je platiti, nego sam daviti mesecima.
Imao sam razne ponude za izvodjenje radova i na kraju sam odabbrao svog kuma koji se bavi gradjevinom pa je on sa svojom ekipom sve to odradio.
Moj zadatak je bio da sedim tamo gde sedimo svake godine i uz ladno pivce sve to nadgledam:). Jes da je vreme bilo vise za vruc caj ali nekako sam se izborio i sa tim.
Dok sam ovo radio Vlada je naruci lepe japanke iz Malezije, jer je hteo da me iznenadi ali na zalost sve je to stiglo mrtvo, jer u ovo doba corone ko zna koliko je to stajalo dok nije poslato.
IMG-e5096274c75dcc909d09422dbb5972a7-V.jpg

Steta bas su lepe ribe.
 
  • Like
Reactions: Fauna
Bas tako,dolazi ono najteze. Mora da padne setnja oko savskih obala, kamenoloma i rasadnika.
Trenutno praznim jezerce, jer je tokom radova svasta upalo u vodu, a treba i dobro oprati foliju. Narucio sam skimer za povrsinu vode pa ce i to stici u medjuvremenu.
Moram da vidim sa rasadnicima za vodeno bilje kad je vreme za sadnju tj ubacivanje biljaka u jezero.
Da treba da narucim i posude za vodeno bilje i jos dosta toga.
 
Lokvanji su vec posadjeni a ako i kupujes samo koren onda ga samo stavi u posudu sa zemljom. Mozes ti njega da drzis i u kuci da prebrodi mrazeve ako ih ima dok ne zavrsis cikliranje vode. Ipak je sada kraj oktobra, ko zna kako ce vreme biti. Sve u svemu u ranom prolecu lokvanj treba da je u bazenu.
Ja bih video i kako da uklopim i ševar u bazen mada je to pitanje jer on dosta raste. To okolno bilje bice presudno za izgled bazena jer samom bazenu je i lokvanj dovoljan.
Mislim da je vece pitanj sta i kako preko zime jer leti sve ionako sve radte. Zato sam ti i pomenuo mondo travu, cele godine zeleno.
iInemoj preterano da se sekiras, vreme cini svoje pa zato nista spektakularno ne ocekuj sledece gidine. Tako je to sa bastom, sve jedno da li je vodena ili ne. Ti vala gajis kaktuse pa ti je ocito da imas strpljenja 😀