Jos jedan letac

boban

Osnivača sajta
Staff member
9 Avgust 2003
5,599
329
83
New Plymouth New Zealand
www.beke.co.nz
Vrlo zanimljiv momenat u vezi hatchet ribe. Uhvaceni su na delu, odnosno u letu.

DSC01404.jpg
 
Znas kako se kaze, ko visoko leti nisko padne. Lupe glavom jedanput pa posle nauce da ne skacu :)

Salim se. Ja spustim nivo vode u akvarijumu. Na slici se vidi crta dokle je bio nivo vode u normalnom stanju. Ovaj letac na slici je negde oko desetak santimetara iznad vode sto i nije bas malo za njega.

Inace svi akvarijumi su pokriveni jer i druge ribe znaju da iskoce.
 
Sada kada vec Boban napominje skakanje ostalih vrsta riba, ja bih da istaknem posebno zivorotke kao sto su black molly i ksifo ribe . Ove ribe kod mene znale su da iskacu iz vode isto kao i sekirice, tako da ako nemate poklopac na akvarijumu u stanju su da za kratko vreme iskoce sve iz akvarijuma.

Ipak taj prirodni instikt za hvatanje komaraca iznad povrsine vode kod svih takvih vrsta riba koje se u priridi nrane sa njima, ostao je urodjen i ne moze da se izbrise. :wink:
 
Znaju da skoce i kad se uplase. Do sada sam takve probleme imao sa ksifama, borcima, trihogasterima, torakatumima, cak i sa skalarima. A i sada, u "ciklidarijumu" se ponekad desava da se ribe poplase i izudaraju se o pokrivnom staklu. Najvise ako se desi da neko zamahne necim crnim ispred akvarijuma.
 
Jedna zanimljivost iz mog iskustva, za te koje iskacu: Naime, iskocio mi je jedan ciklid. Ne znam koliko je bio van vode, maltene se osusio sa jedne strane.Ali ja krenem da mu dajem "vestacko disanje" u posudi vode.To sam procitala u nekoj knjizi! Uhvatim ga sa strane i pomeram napred-nazad (u toj ciniji sa vodom). Kad sam skoro odustala, posle 10 min. on je poceo da ,"dise". I dugo, dugo je ziveo posle toga. :D
 
To ja radim uvek kada se desi neka nezgoda sa ribama jer uvek postoji sansa da se povrati u zivot. Doduse ona je ziva samo treba da se forsira da se povrati funkcija skrga koje su uglavnom zatvorene usled susenja.

Kako se to radi? Pa evo kako ja to odradim. Kao prvo uhvatim ribu za rep i malo je promrdam, kao kada riba pliva. Onda joj otvorim skrzni poklopac, normalno vrlo pazljivo i povlacim je kroz vodu ali unazad i tako forsiram vodu kroz skrge..

Drugi i mozda i bolji nacin koji koristim je da joj otvorim usta i skrzni poklopac pa je postavim ispod mlaza vode, recimo povratka iz filtera. Uz to je mrdam levo - desno, nesto kao masaza. Sa time imam dosta uspeha ali ima i gubitaka a sve zavisi o cemu se radi. Ipak misljenja sam da je bolje da se pokusa nego da se odmah proglasi uginulom.

Ovo je sve tehnika izvodjenja a princip ???, pa misli da je to slicno kao i ozivljavanje ljudi gde se pokusava da se uspostavi rad srca i pluca.
 
Pretpostavila sam da treba joj stimulacija skrga... u svakom slucaju... upalilo je! :)


Da li neko zna koliko mogu da izdrze bez vode, ne mislim pritom na dvodihalice,kao sto su borci, trihogasteri... Mislim da oni mogu duze bez vode?
 
Ne bih da komentarisem tog Nevena, ne bi mu se dopalo to sto imam da kazem.
Nisam mislila nista slicno da probam, nego onako,rekoh neko je mozda procitao negde.
 
Ja nisam do sada video onu temu gde Neven pise o svom "naucnikovanju". Slazem se da je takav tretman ne samo nehuman, vec nepotrebno nehuman. Desava se, skoro svakom akvaristu se desilo da mu riba iskoci i da neko vreme provede van vode. Slucajeva ima dosta da bi se moglo ustanoviti kolika je otprilike ta izdrzljivost.