Justinian novi morskoj akvarijum

Justinian

New Member
25 April 2016
7
1
3
55
Da se ukljucim i ja u diskusiju. Ja sam onaj sto je uzeo stomatele :). Moja je situacija sledeca : startovao sam morski 1 aprila u rio180l. Hteo sam da idem sa nekim low budzet akvarijumom. I uspeva za sad . Alge su mi nestale negde pocetkom jula. 15-ak dana pre toga sam stavio refugium ( 25 lit ) sa chaeto algom. Na zalost chaeto nazaduje ali cijano napreduje u refugiumu dok je glavni akvarijum cist skroz ( ne racunam braon alge po staklu koje skidam magnetom svaki 3-4 dan ) Od ribica imam 2 klovna ,jednu firefish i jednog Blue Spot Watchman Goby-ja, koji su ubaceni pocetkom avgusta. U akvarijumu imam meke korale od kojih neki lepo rastu ,neki idu polako a neki stagniraju. Za sada sam zadovojan napretkom i prilicno bezbolnim startom morskog akvarijuma ( malo zelenih algi, mao dinoflagete.... i malo cijano bakterije u glavnom akvarijumu ... sve je proslo prilicno bezbolno ) Od onih pocetnih 10 stomatela ,sad imam oko 50-ak malih, veliki su pali za slobodu od upotrebe hidrogena :sampion: ( prelazak sa slatkovodne ( gde hemija resava sve probleme ) na morsku zna da bude trnovit ) Slike cu okaciti neki drugi put.
 
Stanje na dan 30.08.2018. Od riba tu su : 2 klovna, 1 firefish , 1 Bluespotted Watchman goby. Usao sam u rutinu zamene vode 10 % na svake 2 nedelje. Sve polako napreduje osim gsp-a i xenie ... ali sta je tu je. I dalje se pojavljuju novi stanovnici.Jedan od njih je i strawberry ball anemone. Stiglo je novo osvetljenje pre 10-ak dana iz Kumodraza. Ocekujem sve bolje i bolje stanje. Stomatele su jos uvek male.( ali kad narastu imas ih besplatno )
 

Attachments

  • akvarijum 2c.jpg
    akvarijum 2c.jpg
    78.8 KB · Pregleda: 14
  • bubble anemona.jpg
    bubble anemona.jpg
    86.5 KB · Pregleda: 14
  • hauba a.jpg
    hauba a.jpg
    38.9 KB · Pregleda: 11
Tvoj akvarijum mi deluje lepo pa mi je pomalo cudno da se "stidis" da postavis vecu sliku i da sve to lepo vidimo. Nije vazno da li je slika mutna ili ne, pa i samo slikanje je deo ucenja o akvaristici. Svi mi smo prosli to. Zamena vode je ok, treba to da se radi redovno ali ti nisi nista napomenuo o nekom redovnom odrzananju slanoce vode, tu mislim na dopunu vode koja vremenom otpari.
I za kraj mislim da bi ti trebao da zapocnes novu temu jer ovo je Zoranova tema pa da mu ne upadamo u rec :)
 
Lep akvarijum i bice tu jos uvek posla oko nasaljavanja.
Napisi nesto oko novog osvetljenja, koji je tip i cenu i kako si zadovoljan.
Mene ceka izrada veceg akvarijuma pa polako skupljam informacije i svaka nova je dobrodosla.
 
Osvetljenje je radio N.Zivkovic. Menjao sam juwelovu t5 konzolu za ovo osvetljenje komplet sa sve led kontrolerom i napajanjem. ( ne sa N.Zivkovicem nego sa covekom kome je on pravio. On je imao slatkovodni akvarijum i nije mu se svidelo suvise plave boje)Tehnicke detalje oko osvetljenja pojma nemam. ( koliko,sta,cega,koje...led diode ) Poprilicno sam zadovoljan. Totalno je druga dimenzija sa led osvetljenjem u akvarijumu. Idem 40 : 70 % bela i plava i akvarijum mi izgleda kao morski :). Kontroler je sjajna stvar. Svitanje,podne,vece, malo mesecine .....Primecujem vec blagi rast korala. Ubacio sam i diy overflow u kutiju od juwelovog filtera i on sad sipa vodu u refugium. Tamo mi je pumpa Atman 305 - 1200 l/h da vraca . Chaeto alga pokazuje znakove oporavka posle cijano eksplozije u refugiumu. ( sad je cist ) Ponovo su mi se pojavile zelene alge u akvarijumu ali samo na jednom mestu na dnu ( mada je tu dobra cirkulacija ) Ali i to ce se regulisati za neko vreme,ipak je bilo dosta izmena. ( Novo svetlo,overflow ) Malo da porastu jos korali pa ce pasti neka slika.
 
Izmenio sam ti link u poruci, nesto nije funkcionisalo.
Sve je to lepo, konacno je i to doslo na red samo ti ne rece nista o tome, mislim o nekim tvojim utiscima. Verujem da ima razlike izmedju onoga sto si imao i ovoga sada pa nam to reci :)
Vidim da si i malo preturao po akvarijumu ali to je tako, neizbezna stvar :)
 
Preturano je dosta toga po akvarijumu :)
Ove zelene Rhodactis pecurke su se bile namnozile i pocele da osvajaju akvarijum. Od 4 komada na pocetku za godinu dana sam imao oko 30-35 . To sam menjao i sebi ostavio samo 4. Sad ih ima 6 komada. Kao i one ljubicaste pecurke od kojih su od nekoliko komada nastalo je preko 30. Ostavio sam sebi 2, sad ih ima opet preko 10 kom.
Imao sam jedan veci sarcophyton koji nikako nije rastao i non stop je kunjao, dok nisam video da se u stvari prepolovio na pola i da je povezan samo jednom tankom niti. Kad sam isekao tu pupcanu vrpcu oba sarcophyton-a su pocela da rastu i sad su velicine pljeskavice ( na nekom kiosku ) . To su oni u sredini.

Svi Zooantus-i su postali braon ( i ako su se sirili i razmnozavali ) i sve ostalo je uglavnom stagniralo. Ni dodavanje 2 t5 od 24w na ono svetlo nije nista pomoglo. Jednostavno svetlo je bilo preslabo . I to je bio glavni razlog za uzimanje fabrickih led konzola. ( ne racunajuci jos neke stvari .... )
Za oko je bilo lepo, kontroler i svitanje..... dan.... sumrak.... noc ali.... Osim pod ,, mesecinom ,, nije bilo boja u akvarijumu, samo braon. E sad, ubacen je i skimer Reef Octopus Classic 110 INT pre godinu dana i vise, ( low budget pocetak ), ubacena je jedna Jebao OW-10 pre 6 meseci, ( sad imam nju i sicce od 1000 lit/h plus povratna pumpa iz sumpa ) menjana je voda prvo na 2 nedelje pa onda na nedelju dana zadnjih godinu dana i .... opet nista. ( sto se tice rasta ostalih korala i boja ) Tako da je to uticalo na odluku , umesto veceg akvarijuma da se uzme bolje svetlo.
Ovo sad je klasicna on - off led kozola. Po intezitetu ( nemam par uredjaj) na oko, jaca je barem za 20 % na 40cm udaljenosti od nivoa vode. Ono ranije svetlo je stajalo na samom staklu. Posle par dana, prvo sto sam primetio je to da se sinularia povecala barem jos 10% i dobila je svuda po telu nove ,,bodljice ,, , dok je ranije imala mestimicno po telu ,, bodljice ,,. Takodje i gorgonia je pocela intezivno da pusta ,, bodljice,, po svim granama. Ocigledno da im promena prija. Nisu ovo nikakvi zahtevni korali, zato me je i nerviralo stagniranje i propadanje nekih korala. Recimo green star polyps nije hteo ni da cuje, samo bi se povukao i skvrcio posle nekog vremena. Xenia coral, od nekoliko lepih grozdova ostala su samo 2 manja. Dobro nju je i blue tuxedo jez maltretirao i skidao sa kamena ali opet. Inace jez vec skoro godinu dana lepo zivi :)

I dalje imam i dobijam nove teget plave, bele i zute sundjere po kamenju, imam dosta malih crvenih Feather Duster-a. U akvaristici sam preko 30 godina, u morskoj zadnje dve i shvatam da u morskoj sve ide barem 5 puta sporije nego u slatkovodnoj ali...... Svi parametri su bili u redu , znaci ostalo je jos svetlo. Nadam se najboljem i praticu stanje. :sampion:
 
Vrlo verovatno da si se uhvatio u kostac sa pravim problemom i da ces rezulat da vidis. Morska akvaristika nije jeftina kao slatkovodna jer sve mora da bude "kako treba" i ako nije tako onda se to bas uoci i to bas na koralima. Naravno to je sve na duze staze.
Vidi se da su korali otvoreni i to je jedan bitan pokazatelj da se stvari odvijaju kako treba :)