Kineske "hvataljke" za biljke

Peca

Member
4 Novembar 2004
157
0
16
Novi Beograd
Nedavno sam kupio par jeftinih kineskih kopija korisnih akvarijumskih pomagala. Jedno je ilet na produenoj drkici, a ono o ?emu u pri?ati je gore naslovljena hvataljka (tipaljka ili ve? neka neko smisli naziv) za biljke ili sli?ne organizme. Plastika od koje je izra?ena je kineska, ali za pare koliko kota (zaista malo kota) vredi. Sve lepo radi, bez zastoja ili nepravilnosti. Mehanizam je prili?no jednostavan, bez zup?anika, sajli i drugih "kvarljivih" oblika prenosa. U sam mehanizam sam imao priliku da se uverim, jer sam sluajno zaka?io vrhom tipaljke u plakar dok sam je vadio i ona se, naravno, rastavila u svoje osnovne delove :lol: . Posle par sekundi razgledanja, skapirao sam gde ta ide i lako sastavio. Eno je sad radi kao i pre 8) .
Duina cele tipaljke je ta?no pola metra, dok je sama glava kojom se hvata 5 cm. Mehanizam kojim se rukuje tipaljkom, na drugom kraju, je 10 cm.
Ako neko eli da sadi, ?upa ili vadi otpale listove i sve to bez kvaenja ruku, ova spravica mu moe biti od pomo?i.
 

Attachments

  • stipaljka_krupno_nz.jpg
    stipaljka_krupno_nz.jpg
    23.7 KB · Pregleda: 88
  • stipljka_za_biljke_nz.jpg
    stipljka_za_biljke_nz.jpg
    18.6 KB · Pregleda: 83
Vec je bilo reci o ovakvim kako kazes Peco, pomagalima. :wink: Samo, za razliku od tvoje plasticne kineske hvataljke, ja sam prikazao EHEIM -ovu hvataljku za biljke. Dobro je sto smo prikazali i jedan i drugu , kako bi smo uporedili kvalitet i naravno cenu .Katasloska cena EHEIM-ove hvataljke od 40 cm je 11.49

Orginalni naziv za ovu hvataljku je EHEIM-Pflanzenzangen , evo kako izgleda

http://www.beke.co.nz/forum/viewtopic.php?p=1941#1941
 
Za sve ove godine moga bavljenja akvaristikom imao sam raznorazna pomagala pa i ovakve tipaljke (neke manje dobre neke bolje) ipak miljenja sam da dok ne zavu?e ruku u vodu nema nita od rada. Moda sam ja manje spretan sa ovim stvar?icama ali kod mene stvari tako stoje.
Uzgred kod nekih ovakvih naprava nisu svi delovi plasti?ni a ja ne volim da guram kojekakve gvodjurije u morsku vodu.

Ipak sve je stvarukusa i potrebe za tako ne?im. Neko ko poseduje jako duboke akvarijume verovatno ima potrebe za ovako ne?im ..... Ipak miljenja sam da se ovakvim igra?kama ionako osetljivi korali lako ozlede.
 
hehe, koja klijeta!
Vidjela sam ih samo jednom da se neko njima koristi i to jedan prijatelj s njima vadi koralje :? ...nije mi bilo jasno zasto, ali svatko ima svoj na?in.
 
Peco gde li iskopas ta kineska pomagala???
Mislim da je onaj zilet O.K. Ali ova stipaljka mi nije bas prakticna. Najbolji osecaj za tako nesto kao sto su biljke, korali... moze se imati ako se ruke umoce u akvarijum. Mislim da ni ja ne bih bila vesta sa tako necim, a da moram raditi oko bilja. Mozda bih ovo trebalo da kazem tek kad bih isprobala ovakvu neku spravicu na delu. Mozda ce nekom ko se bolje snalazi sa tim stvarima posluziti.

Pozdrav. Mirka.
 
Pa niko ne o?ekuje da ovakvom spravicom manipulie sa koralima :? Odakle takva ideja? Ona moe da poslui pri va?enju sitnijeg kamenja, otpalih listova i sli?no. Moda neko moe i da sadi biljke sa njom, ja ne bih pokuavao. Octo, kakve gvo?urije sad spominje? Pa ?ita li ti ta sam napisao :shock: Plastika i samo plastika :wink: Mirka, pa ne?e batu da plevi pa da ti nije prakti?na, rakoh da je ovo malo pomagalo, pa ko voli nek izvoli :wink:
 
Kako Peca i rece, to je sve sama plastika i moze da bude vrlo korisno pomagalo. Njeno ime je "Plant tongs" i napravljena je bas za biljke mada je upotreba znatno sira. Ko ima relativno plitki akvarijum bas i ne moze da vidi neki veliki smisao svega toga ali za dublje akvarijume je izuzetno korisna. Koliko puta nam se desi da ispustimo nesto u akvarijumu i u takvoj situaciji ova stvarcica je ko stvorena za to.

Sadnja biljaka moze da se izvede sa ovime bez problema uz malo prakse.

Inace ovo je sastavni deo pribora svih profesionalaca koji rade akvarijum "kljuc u ruke" za razne firme itd. Oni te akvarijume i odrzavaju pa ne zele da izvode egzibicije i zabavljaju prisutne kod proste sadnje biljaka ili skupljanje odpalih listova itd. Njihova misljenja o ovoj stvarcici su vrlo pozitivna mada ja vise volim da butnem ruku u akvarijum pa da sredim stvari. Pored toga moze da se vidi i po radnjama gde je prodavci koriste kada god je to moguce.

U morskoj akvaristici ova stvarcica se ne koristi bas radi delikatnosti korala. Pored toga vecina korala ima znatnu tezinu kao i velicinu pa je upotreba ove stipaljke izlisna. Ipak, radi njene univerzalnosti moze da se nadje primena i u morskoj akvaristici. Recimo za vadjenje uginule ribe itd.

Eto jasno se vidi, uostalom kao i za mnoge stvari, da svi mi imamo razlicita misljenja o ovim akvaristickim pomagalima. Ja je inace koristim izuzetno retko jer mi je okruzenje takvo da za time nemam potrebe.
 
Peco ja napisah da kod NEKIH ovakvih pomagala nisu svi delovi plastil?ni....
Obrati panju dakle na re? NEKIH... niko nije rekao da tvoja igra?ka ima metalne delove...(ipak neke ovakve spravice imaju metalne opruge i kada sam komentarisao mislio sam na sli?na pomagala a ne samo na tvoju igra?kicu.)

Uzgred u tvojoj teglici je ona nepotrebna... :twisted: Da ima neku grdosiju pa da razumem tvoju potrebu za njom, ovako ... ) za tu teglu moe i plasti?nu viljuku od ene da mazne iz kuhinje pa nabadaj listove koje pominje do mile volje :twisted:
 
Pa ovde je tema o jednoj, konkretnoj spravi - plasi?noj. Nema "nekih" drugih. A ta moja teglica, sve vie li?i na pravi morski akvarijum, za razliku od tvoje ogromne tegle, u kojoj ni dva vrsna fotografa nisu uspela da slikaju anemonu :twisted: :mrgreen: