Koji filter za kornjace???

ludidzora

New Member
25 Mart 2010
3
0
1
Treba uskoro da uzmem akvarijum 140*60*60 za dve crvenouhe kornjace. Razmisljao sam o kupovini kanistar filtera ali pitanje koji i kog kapaciteta. Ako moze nekio predlog. Hvala...:cool2:
 
Na slici pise za akvarijum do 150l, ovaj moj ce imati 500, do duse nece biti pun zato sto su kornjace u pitanju, ali bice sigurno oko 300l vode. Nije mali filter? I gde kod nas u Srbiji imaju da se nabave?
 
Ako pravis terrarijum 140x60x60 najmanje jedna trecina pripada kopnenom delu koji se pregradjuje u terarijumu. Ostatak koji ce biti pod vodom on nece biti pun do vrha, vec najvise do polovine visine terarijuma, sto znaci vodeni deo zahvata maksimum 150 litara.

Ovakvim razmisljanjem sam dosao do zakljucka da bi ti odgovarao bas takav filter na slici. ;)

Za nabavku EHEIM proizvoda po nekim realnim cenama, moras preci granicu , npr. najblize do Segedina.
 
Aha... A jel to dovoljan akvarijum i jel ima dosta vode za dve kornjace :?: I jel moze jedna slika idealnog akvarijuma za kornjkace :?:
I jos jedno pitanje jel bi bilo OK da ga punim vodom a da napravim ostrvo za kornjace ili ovo sto si ti opisao :?:
 
Kod kornjaca kada je u pitanju filtriranje vode, kriticno je mnogo sto sta jer jako mnogo prljaju vodu, Zbog takvog problema i posto provode dosta vremena u vodi i ako se voda ne filtrira kako treba, dolazi do raznih infekcija.
 
Sada bas nisam siguran ali pogledacu kasniije, pisem ovo a jos se nisaam posteno ni rasanio. Zar pH vode nije izuzetno kritican kod kornjaca? Zasto se stalno dodaju blokovi za neutralizaaciju kiselina? Bas cu da vidim zasto je to.
 
Aktivan ugalj je ok, on ce otkloniti mnoge necistoce. Jedna stvar koju mi ne treba da zaboravimo je da organske materije uhvacene u aktivnom uglju i dalje podlezu svom razlaganju koje vodi ka kiselinama. Aktivan ugalj je izuzetno dobra podloga za nitrifikaciju. Iz tog razloga puferi su neophodni. Dodavanjem kalcijum karbonata se resava taj problem.
 
Inace sta bi bio idealan terarijum za kornjace? Zoran ima kornjace u svom dvoristu, zive i razmnozavaju se. Zar to nije dokaz idealnosti ili nuzne minimalnosti koja zadovoljava potrebe kornjaca. Tu nema ostrva itd. Bilo bo dobro da se malo prodiskutuje i o tome.
 
Davno sam shvatio da je najbolji terarijum za kornjace priroda. Tek tu one pokazu svoje pravo lice. Svaki terarijum bez obzira koliki bio na kraju se pokaze neadekvatan i suvise mali za kornjace. Dok su male tako nesto moze da prodje ali kad porastu preko 20 cm to predstavlja mucenje za nju. To je zivotinja koja je ljubopitljiva po prirodi i koje vole ceo dan da istrazuju svoju okolinu.
Svima nam bude simpaticno da kupimo slatku malu kornjacicu ali kako raste polako se pretvara u jednu svakodnevnu obavezu, jer ma koliki terarijum bio i ma kakav filter, a obicno je i jedno i drugo nedovoljno tako da je potrebno gotovo svaki dan menjati vodu i cistiti terarijum. Video sam mnogo odraslih kornjaca koje su nekad bili slatki mali ljubimci, a sad zive kod svojih vlasnika u akvarijumima koji su tek malo veci od njih samih. Mnogo njih je zavrsilo u barama i kanalima bar ovde oko Beograda i danas predstavljaju pretnju autohtonoj vrsti kornjaca.
Mozda treba napomenuti da je uvoz ovih kornjaca zabranjen u Srbiju ali jos uvek mogu da se kupe u pojedinim radnjama.
 
Problem je taj sto mnogi nemaju dvoriste gde bi drzali kornjace i videli kako sve to izgleda. Ti si jedan od sretnijih po tom pitanju.
To pravilo da je priroda najbolja ne vazi samo za kornjace ali s druge strane mnoge vrste zive bolje kada su nadgledane u dobrim uslovima. Gledam ovde kako mnoge ugrozene vrste se gaje u zatocenistvu kako bi se povecala populacija jer da su slobodne stvari bi bile drugacije.
 
Tesko je napraviti nesto idelano u vestackim uslovima , zapravo moje misljenje je da nepostiji nista "idealno" u vestackim uslovima ali se to u praksi izbegava otovreno reci. Nesto razmisljam i kako vreme prolazi i kako sticem vise znanja i iskustva, sve se manje opredeljujem za velike teraristicke zivotinje narocito one aktivne i zahtevne. Naravno, ne mozemo reci da su sitne i male zivotinje nezahtevne ali gledano uopsteno mozemo prihvatiti takav stav da su manje zivotinje i manje zatevne kada je rec o njihobom zivotu u vestackim uslovima. Zopex je naveo lep primer neadekvatog drzanja crvenouhih koranjaca gde vlasnici uzasno kaznjavaju svoje kornjace u tim malim terarijuma. Crvenouhu kornjacu kada kupimo ona je jako mala u odnosu na svoje roditelje ali to ne znaci da im moramo obezbediti manji prostor, naprotiv, ako imamo finasijski mogucnosti mi mozemo u startu obezbediti maksimalne uslove i veliki prostor kao za odrasle, to nece nista skoditi malim kornjacama. Misljenja sam da aquaterarijum za crvenouhe kornjce, treba da bude najmanje 150 cm duzine. Nekada sam imao drugacije misljenje ali danas vise ne razmislja tako.:)
 
Nemoj samo da previdis da idealnog nema ni u prirodnim uslovima, mozda jos manje idealnosti je prisutno. Drugo je pitanje sto su vlasnici kojekakvih zivotinja vrlo surovi, nemarni i ko zna koje epitete jos mogu da im zalepim. Ako kornjaca nema mesta da se okrene onda je to veliki problem za nju a to dosta govori o njenom vlasniku.
Na srecu takve stvari se uglavnom regulisu zakonom pa se vlasnici kaznjavaju radi maltretiranja zivotinja. Naravno ovo je dosta hipoteticno za mnoge sredine pa da ne diskutujemo o tome.