kompresor

zopex2008

Administrator
Staff member
8 Oktobar 2008
2,810
106
63
70
Beograd
Stigao i novi kompresor RESUN LP-60
karakteristike
Snaga 50W
kolicina vazduha 90l/min
pritisak 0.039MPa

Sasvim dovoljno za tridesetak akvarijuma.
 

Attachments

  • kompresor 007_resize.jpg
    kompresor 007_resize.jpg
    47.9 KB · Pregleda: 31
  • kompresor 008_resize.jpg
    kompresor 008_resize.jpg
    58.4 KB · Pregleda: 22
  • kompresor 009_resize.jpg
    kompresor 009_resize.jpg
    48.4 KB · Pregleda: 26
Lepo lepo, jos samo da se pokazu dobri u radu. Pre svega da su dugovecni sto je pitanje i srece.
Koliko akvarijuma moze da se opsluzi je dosta relativno i zavisi od dubine akvarijuma, vrste rasprasivaca itd. Videces vec to.
Potrosnja struje je ok, oko dodatnih 35 - 36 KW mesecno ali sta da se radi tako nam je u akvaristici :)
 
Neki veliki izbor kompresora nisam ni imao, a ovi su se pokazali kao dugovecni. Uglavnom svi nasi veci distributeri i odgajivaci imaju kompresore ovog tipa i zadovoljni su. Najvaznije je da uvoznik ima rezervne delove. Uzeo sam i komplet potrosnog materijala (membrane, semeringe i jos neke sitnice) tako da se nadam da ce sluziti. Imam jos jedan kompresor koji u sebi ima NiCd baterije i sluzi mi u slucaju nestasica struje. I on se pokazao kao ok. odradio je bez problema nestasicu struje od 9 sati.
Za potrosnju sta je tu je ali ne moze se bez nje.Navikao sam da placam velike racune, zimi grejanje, leti hladjenje pa ce tako biti dok ne izmisle nesto jeftinije
 
Boban me je preduhitrio za odgovor, ali ajde da malo dopunim priču.
Koliko akvarijuma može raditi na ovakvom kompresoru, zavisi i od gubitaka koji se prave na putu vazduha od kompresora do samih akvarijuma.

Ovaj nastavak koji ide uz kompresor je najgora moguća varijanta i treba ga zaobići u širokom luku.
Ako se do svakog akvarijuma razvode mala creva do kompresora, prostorija sa akvarijumima može ličiti na šumu creva a gubici pritiska u takvom slučaju su ogromni. Na taj način kompresor koji bi možda mogao da snabdeva i 100 akvarijuma jedva izlazi na kraj sa 25 komada. Na stranu to što vam je potrebno jedno kilometar crva koja negde treba pričvrstiti i provući.

Jedno od prostijih i jeftinijih rešenja je dovođenje glavnog voda vazduha pod pritiskom iznad svih akvarijuma pomoću cevi za vodu.
Potom se za svaki akvarijum izvlači poseban vod sa tankim crevom i na taj način su svi gubici svedeni na najmanju moguću meru.

Evo kako to izgleda kod jednog mog komšije.
 

Attachments

  • IMG_6287.jpg
    IMG_6287.jpg
    44 KB · Pregleda: 60
  • IMG_6286.jpg
    IMG_6286.jpg
    42.1 KB · Pregleda: 63
  • IMG_6285.jpg
    IMG_6285.jpg
    41.3 KB · Pregleda: 63
  • IMG_6284.jpg
    IMG_6284.jpg
    91.9 KB · Pregleda: 72
Upravo je to i predvidjeno i to sa tim istim cevima (belim) koje se vide na slikama. Nastavak koji ide uz kompresor sam slikao samo da se vidi sta ide uz njega ali ni jednog trenutka nisam predvideo da ga koristim.
Trenutno mi je najveci problem da nadjem cevi. Bilo ih je u Bgd u Merkuru cele zime ali sad se desortiralo i ne mogu da kupim sve da bih sklopio. Nasa posla, ima kad niko ne kupuje, nema kad pocne sezona radova. I ako je Merkur slovenacki, a oni vaze za ozbiljne privrednike, lazu me vec tri nedelje da samo sto nisu stigle. Ove cevi se lepe i mnogo mi je zgodnije da radim sa njima nego sa onim koje se greju (zelene). Ako mozes pitaj komsiju gde ih je kupio ili ako neko zna gde ih ima mnogo bi mi pomogao tim pre sto mi ove cevi trebaju i za dovod vode u akvarijume.
 
Drugar je od tih belih vodovodnih cevi radio sve i svja za akvarijum.
Radio je čak i sunđer filtere. A kupovao ih je u radnji za vodovod i grejanje na prvom ćošku. Mada, i one se spajaju grejanjem (toplim zavarivanjem), pa nisam siguran koja je razlika između tih i onih zelenih cevi osim u boji.

Evo jednog takvog sunđer filtera koji se pokazao kao veoma dobra biološka filtracija u akvarijumima do 100 litara.
 

Attachments

  • IMG_6480.jpg
    IMG_6480.jpg
    59.8 KB · Pregleda: 68
Ok lice na ove sto se lepe pa sam zato i naveo boju, jer su ove bele. U svakom slucaju hvala na informaciji.
 
Evo kako izgleda kompresor koji ja koristim i te cevuljage za vazduh.
Motor je snage 600 w i kompresor ostvari pritisak veci od 0.019 MPa a kapacitet mu je 1317 dm3/min. Cela skalamerija je teska 20 Kg ako ti ima bilo kakvo vazno znacenje.

Precnik cevi je oko 50 mm i ide sve do akvarijuma, tacnije iznad njih odakle se za dovod vazduha koristi obicno silikonsko crevo. Kompresor napaja nesto preko 300 akvarijuma i svaki akvarijum ima dupli dovod vazduha. Jedan je za filter a drugi za rasprasivac.
 

Attachments

  • IMG_5135.jpg
    IMG_5135.jpg
    29 KB · Pregleda: 60
  • IMG_5134.jpg
    IMG_5134.jpg
    19.8 KB · Pregleda: 59
  • IMG_5133.jpg
    IMG_5133.jpg
    21.5 KB · Pregleda: 59
  • IMG_5139.jpg
    IMG_5139.jpg
    18 KB · Pregleda: 59
:cool2:
Što veći prečnik cevi, gubici protiska postaju manji.
Elem, ovim istim tanjim belim cevima za vodu možete dovesti i CO2 u slučaju da sa jedne boce snabdevate sistem od više akvarijuma.
 

Attachments

  • IMG_4455.jpg
    IMG_4455.jpg
    55.5 KB · Pregleda: 49
  • IMG_4451.jpg
    IMG_4451.jpg
    38.2 KB · Pregleda: 49
I dalje sam u potrazi za cevima. To me nervira, jer ceo posao stoji, a imao sam dobru volju da to sve zavrsim do 12. juna kad idem na odmor. Ako se ne pojave u dogledno vreme moracu da koristim ove sto se greju i tako lepe mada je to daleko komplikovanije.
 
Idem na Palic a Madjarska je blizu tako da sam i o tome razmisljao.
Sad sam malo pogledao cevi i vidim da je proizvodjac iz Poljske ali sve je to EU pa ce valjda biti tamo da se kupi.
 
Jos jedan kompresor sa Ni Cd baterijama. Autonomija rada po prospektu 12 sati, kod mene je bez problema odradio 9 sati.
 

Attachments

  • kompresor 002_resize.jpg
    kompresor 002_resize.jpg
    38.2 KB · Pregleda: 27
  • kompresor 003_resize.jpg
    kompresor 003_resize.jpg
    29 KB · Pregleda: 22
Jos par slicica.
 

Attachments

  • slavine 001_resize.jpg
    slavine 001_resize.jpg
    32.6 KB · Pregleda: 33
  • slavine 002_resize.jpg
    slavine 002_resize.jpg
    51.1 KB · Pregleda: 37
  • slavine 003_resize.jpg
    slavine 003_resize.jpg
    52.2 KB · Pregleda: 39
  • slavine 004_resize.jpg
    slavine 004_resize.jpg
    28.6 KB · Pregleda: 41
  • slavine 005_resize.jpg
    slavine 005_resize.jpg
    35.3 KB · Pregleda: 38